Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ministerstvo obrany platí za servis raketometů až deset tisíc na hodinu

Česko

  10:50
PRAHA - Ministerstvo obrany platí za servis raketometů krátkého dosahu RBS-70 přemrštěné ceny. Jen za prohlídku zbraní zakoupených v roce 2006 od firmy Saab platí resort téměř 650 tisíc a hodina specializovaného technika vyjde přibližně na 9500 korun. Nákup i servis zprostředkovává firma Omnipol. Podle firmy je ale cena adekvátní. Uvedl to deník Právo.

RBS-70 foto: Ministerstvo obrany

Podle oslovených odborníků se jedná až o osminásobek standardní ceny. „Společnosti si standardně účtují od 40 do 60 eur za hodinu za jednoho leteckého mechanika,“ řekl pro Právo expert z leteckého průmyslu.

K čemu bylo za servis utraceno už téměř 20 milionů korun, kolik jde do Švédska a kolik si bere firma za zprostředkování se Omnipol vyjádřit nechtěl. Smluvní vztah s partnery mu prý neumožňuje detailněji ceny servisu odkrýt. Jedná se ale prý o vysoce sofistikované zařízení a cena je tedy adekvátní.

Nad částkou se pro Právo podivil také ministr obrany Martin Stropnický. Smlouvu nechá prozkoumat a pozastavil další připravované nákupy raketometů od této firmy. Dále si nechal zjistit alternativy od jiných zbrojařů. „Ministr obrany vydal okamžitý příkaz k inspekci, aby zakázku prověřila,“ řekl deníku mluvčí ministerstva Jan Pejšek.

Poslanec Antoní Seďa prohlásil, že servis je vyloženě předražený a chyba je, že není cena oprav uvedená už ve smlouvě. Dodává že servis veškeré techniky by měl probíhat v Česku. Umožnilo by to nižší ceny, ale také soběstačnost a nezávislost během případného konfliktu.

RBS-70
RBS-70

Ministerstvo se brání, že se nejedná o smlouvu uzavřenou za současné vlády, ale za problém, který zdědila po předchozím vedení. Podle Pejška má teď ministerstvo nevýhodnou vyjednávací pozici jelikož servis vlastněné techniky potřebuje.

Ministerstvo obrany koupilo v roce 2006 od Omnipolu raketomety za miliardu bez

Nákup techniky pro armádu brzdily průtahy i málo peněz, uvedl NKÚ

výběrového řízení. Nákupem se zabýval i Nejvyšší kontrolní úřad, podle kterého ministerstvo neudělalo ani průzkum trhu. Podle Pejška se už ale ministerstvo poučilo a pro příští nákupy se rozhlíží i po možné konkurenční firmě.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat