15. února 2017 10:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministerstvo obrany platí za servis raketometů až deset tisíc na hodinu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 22Diskuse
RBS-70 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy RBS-70 | foto: Ministerstvo obrany

PRAHA Ministerstvo obrany platí za servis raketometů krátkého dosahu RBS-70 přemrštěné ceny. Jen za prohlídku zbraní zakoupených v roce 2006 od firmy Saab platí resort téměř 650 tisíc a hodina specializovaného technika vyjde přibližně na 9500 korun. Nákup i servis zprostředkovává firma Omnipol. Podle firmy je ale cena adekvátní. Uvedl to deník Právo.

Podle oslovených odborníků se jedná až o osminásobek standardní ceny. „Společnosti si standardně účtují od 40 do 60 eur za hodinu za jednoho leteckého mechanika,“ řekl pro Právo expert z leteckého průmyslu.

K čemu bylo za servis utraceno už téměř 20 milionů korun, kolik jde do Švédska a kolik si bere firma za zprostředkování se Omnipol vyjádřit nechtěl. Smluvní vztah s partnery mu prý neumožňuje detailněji ceny servisu odkrýt. Jedná se ale prý o vysoce sofistikované zařízení a cena je tedy adekvátní.

Nad částkou se pro Právo podivil také ministr obrany Martin Stropnický. Smlouvu nechá prozkoumat a pozastavil další připravované nákupy raketometů od této firmy. Dále si nechal zjistit alternativy od jiných zbrojařů. „Ministr obrany vydal okamžitý příkaz k inspekci, aby zakázku prověřila,“ řekl deníku mluvčí ministerstva Jan Pejšek.

Poslanec Antoní Seďa prohlásil, že servis je vyloženě předražený a chyba je, že není cena oprav uvedená už ve smlouvě. Dodává že servis veškeré techniky by měl probíhat v Česku. Umožnilo by to nižší ceny, ale také soběstačnost a nezávislost během případného konfliktu.

RBS-70
RBS-70

Ministerstvo se brání, že se nejedná o smlouvu uzavřenou za současné vlády, ale za problém, který zdědila po předchozím vedení. Podle Pejška má teď ministerstvo nevýhodnou vyjednávací pozici jelikož servis vlastněné techniky potřebuje.

Ministerstvo obrany koupilo v roce 2006 od Omnipolu raketomety za miliardu bez

výběrového řízení. Nákupem se zabýval i Nejvyšší kontrolní úřad, podle kterého ministerstvo neudělalo ani průzkum trhu. Podle Pejška se už ale ministerstvo poučilo a pro příští nákupy se rozhlíží i po možné konkurenční firmě.

Lidovky.cz
  • 22Diskuse