Pátek 14. května 2021svátek má Bonifác 14 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministerstvo obrany platí za servis raketometů až deset tisíc na hodinu

RBS-70 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy RBS-70 | foto: Ministerstvo obrany

PRAHA Ministerstvo obrany platí za servis raketometů krátkého dosahu RBS-70 přemrštěné ceny. Jen za prohlídku zbraní zakoupených v roce 2006 od firmy Saab platí resort téměř 650 tisíc a hodina specializovaného technika vyjde přibližně na 9500 korun. Nákup i servis zprostředkovává firma Omnipol. Podle firmy je ale cena adekvátní. Uvedl to deník Právo.

Podle oslovených odborníků se jedná až o osminásobek standardní ceny. „Společnosti si standardně účtují od 40 do 60 eur za hodinu za jednoho leteckého mechanika,“ řekl pro Právo expert z leteckého průmyslu.

K čemu bylo za servis utraceno už téměř 20 milionů korun, kolik jde do Švédska a kolik si bere firma za zprostředkování se Omnipol vyjádřit nechtěl. Smluvní vztah s partnery mu prý neumožňuje detailněji ceny servisu odkrýt. Jedná se ale prý o vysoce sofistikované zařízení a cena je tedy adekvátní.

Nad částkou se pro Právo podivil také ministr obrany Martin Stropnický. Smlouvu nechá prozkoumat a pozastavil další připravované nákupy raketometů od této firmy. Dále si nechal zjistit alternativy od jiných zbrojařů. „Ministr obrany vydal okamžitý příkaz k inspekci, aby zakázku prověřila,“ řekl deníku mluvčí ministerstva Jan Pejšek.

Poslanec Antoní Seďa prohlásil, že servis je vyloženě předražený a chyba je, že není cena oprav uvedená už ve smlouvě. Dodává že servis veškeré techniky by měl probíhat v Česku. Umožnilo by to nižší ceny, ale také soběstačnost a nezávislost během případného konfliktu.

RBS-70
RBS-70

Ministerstvo se brání, že se nejedná o smlouvu uzavřenou za současné vlády, ale za problém, který zdědila po předchozím vedení. Podle Pejška má teď ministerstvo nevýhodnou vyjednávací pozici jelikož servis vlastněné techniky potřebuje.

Ministerstvo obrany koupilo v roce 2006 od Omnipolu raketomety za miliardu bez

výběrového řízení. Nákupem se zabýval i Nejvyšší kontrolní úřad, podle kterého ministerstvo neudělalo ani průzkum trhu. Podle Pejška se už ale ministerstvo poučilo a pro příští nákupy se rozhlíží i po možné konkurenční firmě.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!