Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šest členů rady vlády pro romské záležitosti kritizuje ombudsmana Křečka, cíleně prý podkopává důstojnost Romů

Ombudsman Stanislav Křeček po svém jmenování 19. 2. 2019. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ombudsman Stanislav Křeček po svém jmenování 19. 2. 2019. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Šest zástupců Romů v radě vlády pro záležitosti romské menšiny kritizuje obmudsmana Stanislava Křečka. Podle nich v rozporu se svou funkcí veřejného ochránce práv cíleně podkopává důstojnost Romů i svého úřadu. Členové vládní rady to uvedli v prohlášení, které zveřejnil server Romea.cz. Reagovali tak na Křečkovy připomínky k chystané vládní strategii romské integrace do roku 2030.

Strategie se zaměřuje na zaměstnávání, vzdělávání, bydlení, zdraví či emancipaci Romů. Navržený stostránkový materiál bude projednávat vláda.

Křeček minulou středu na webu svého úřadu uvedl, že dokument je „nerealizovatelný a sestavený bez znalosti věci“. Ve svých připomínkách kritizuje neziskové organizace a vládní agenturu pro sociální začleňování, kterou považuje za zcela nefunkční. Podle veřejného ochránce práv mají někteří Romové problémy s bydlením ne kvůli diskriminaci, ale kvůli tomu, že „devastují bytový fond a přeměňují část obcí ve vyloučené lokality“. Křečkovi ve strategii chybí zapojení Romů do řešení. Diskriminační jednání vůči nim nepopírá, podle něj ale k jeho odstranění nepomůže „potěmkinovská vesnice Strategie“. Je také proti tomu, aby se jeho úřad podílel na zprávě pro vládu o dřívějších protiprávních sterilizacích.

Podle šesti zástupců Romů ve vládní radě není Křečkův postup překvapivý. Připomínají jeho dřívější vyjádření. V minulosti uvedl, že případy odmítnutí Romů pronajímatelem či zaměstnavatelem nejsou pro ombudsmana.

„I proto jsme toho názoru, že by se měl zamyslet nad tím, jak kvalitně a efektivně vykonává svou práci, zvláště pokud cíleně podkopává důstojnost Romů v rozporu s výkonem své funkce, čímž zároveň snižuje důstojnost nejen své osoby, ale též úřadu, který zastupuje,“ stojí v prohlášení. Podepsali ho Jan Husák, Alena Drbohlavová Gronzíková, Gwendolyn Albert, šéf organizace Výbor pro odškodnění romského holocaustu Čeněk Růžička, Zdeněk Guži a Tomáš Šcuka.

Podle pisatelů se Křeček vyjadřuje nepravdivě, opakovaně prokazuje neznalost svých kompetencí a zbavuje se své odpovědnosti. Připomínají, že ombudsman se má podle zákona věnovat právu na rovné zacházení a ochraně před diskriminací. Antidiskriminační zákon zakazuje nerovný přístup kvůli rase, etnickému původu, národnosti, víře či pohlaví.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...