Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Šest členů rady vlády pro romské záležitosti kritizuje ombudsmana Křečka, cíleně prý podkopává důstojnost Romů

Ombudsman Stanislav Křeček po svém jmenování 19. 2. 2019. foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha - Šest zástupců Romů v radě vlády pro záležitosti romské menšiny kritizuje obmudsmana Stanislava Křečka. Podle nich v rozporu se svou funkcí veřejného ochránce práv cíleně podkopává důstojnost Romů i svého úřadu. Členové vládní rady to uvedli v prohlášení, které zveřejnil server Romea.cz. Reagovali tak na Křečkovy připomínky k chystané vládní strategii romské integrace do roku 2030.
  19:19

Strategie se zaměřuje na zaměstnávání, vzdělávání, bydlení, zdraví či emancipaci Romů. Navržený stostránkový materiál bude projednávat vláda.

Romové v Bruselu upozorňovali na trvající problémy své menšiny, vlády je prý neposlouchají

Křeček minulou středu na webu svého úřadu uvedl, že dokument je „nerealizovatelný a sestavený bez znalosti věci“. Ve svých připomínkách kritizuje neziskové organizace a vládní agenturu pro sociální začleňování, kterou považuje za zcela nefunkční. Podle veřejného ochránce práv mají někteří Romové problémy s bydlením ne kvůli diskriminaci, ale kvůli tomu, že „devastují bytový fond a přeměňují část obcí ve vyloučené lokality“. Křečkovi ve strategii chybí zapojení Romů do řešení. Diskriminační jednání vůči nim nepopírá, podle něj ale k jeho odstranění nepomůže „potěmkinovská vesnice Strategie“. Je také proti tomu, aby se jeho úřad podílel na zprávě pro vládu o dřívějších protiprávních sterilizacích.

Podle šesti zástupců Romů ve vládní radě není Křečkův postup překvapivý. Připomínají jeho dřívější vyjádření. V minulosti uvedl, že případy odmítnutí Romů pronajímatelem či zaměstnavatelem nejsou pro ombudsmana.

Táta chtěl, abychom nebyli Romové, co dělají špatné jméno, říká klavírista Kačo. Vyprodal i slavnou Carnegie Hall

„I proto jsme toho názoru, že by se měl zamyslet nad tím, jak kvalitně a efektivně vykonává svou práci, zvláště pokud cíleně podkopává důstojnost Romů v rozporu s výkonem své funkce, čímž zároveň snižuje důstojnost nejen své osoby, ale též úřadu, který zastupuje,“ stojí v prohlášení. Podepsali ho Jan Husák, Alena Drbohlavová Gronzíková, Gwendolyn Albert, šéf organizace Výbor pro odškodnění romského holocaustu Čeněk Růžička, Zdeněk Guži a Tomáš Šcuka.

Podle pisatelů se Křeček vyjadřuje nepravdivě, opakovaně prokazuje neznalost svých kompetencí a zbavuje se své odpovědnosti. Připomínají, že ombudsman se má podle zákona věnovat právu na rovné zacházení a ochraně před diskriminací. Antidiskriminační zákon zakazuje nerovný přístup kvůli rase, etnickému původu, národnosti, víře či pohlaví.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat