Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Sedm momentů, kvůli nimž si zapamatujete volby 2012

Česko

  19:25aktualizováno  19:32
PRAHA - Aby oranžová mapa Česka nezastínila vše, co letošní volby do krajů přinesly, připravily Lidovky.cz sedmibodový soupis stěžejních momentů.

Předseda vlády a šéf ODS Petr Nečas, zleva dále Jan Zahradil, Pavel Drobil, Lenka Kohoutová, Marek Benda a Bohuslav Svoboda. foto: ČTK

ČSSD totiž triumfovala i tam, kde to žádný z politologů nečekal. A navíc: do přímého souboje o senátní křeslo vyšle hned 23 svých lidí, jen o čtyři méně, než je možné. Porazit kandidáty velkých stran v prvním kole senátních voleb se povedlo jen výrazným solitérům.

1. Schwarzenberg jako Klaus: "Ne zrovna veliký úspěch" TOP 09
Papírový předseda a ikona TOP 09 Karel Schwarzenberg pojmenoval první čísla své strany po klausovsku. Výsledek označil za "ne zrovna veliký úspěch". TOP 09 a STAN ztratí v Senátu svůj klub, k němuž potřebovaly obhájit tři křesla. Kandidáty budou mít ve volebním finále jen ve dvou obvodech.

2. Pospíšilova satisfakce
Debakl ODS ještě podtrhl Plzeňský kraj, který do voleb vedl exministr Jiří Pospíšil. Ano, ten Pospíšil, jehož Nečas nedávno s poněkud nevěrohodným zdůvodněním vykopl z ministerstva. A ten samý Pospíšil, který nyní v oranžové zaplavě alespoň kousek mapy obarvil na modro. Za vše mluví i počet preferenčních hlasů, které získal. V sedm hodin to bylo 18 491 hlasů, přičemž druhý v pořadí měl jen sedm tisíc. "Výsledky jednoznačně potvrzují, že strana, která nese vládní odpovědnost, výrazně prohrává v krajských volbách," řekl k propadu Petr Nečas.

3. Komu, komu, komunisti
Jiří Dolejš je historicky prvním komunistou, který kdy v Praze postoupil do 2. kola senátních voleb. Avšak rudým se dařilo i v krajích, posílili mnohem významněji než socialisté. Opanovali hned tři hejtmanství. Příští dny ukážou, v kolika krajích se dostanou přímo do vlády. Každopádně předseda KSČM Vojtěch Filip se už nechal slyšet, že jsou připraveni "jednat o programových koalicích na principu poměrného zastoupení".

Volební zpravodajství serveru Lidovky.cz:

4. Krach nových stran
Jak v televizi glosoval komentátor Jindřich Šídlo, LEV 21 Jiřího Paroubka chcípnul. Národní socialisté - Levice 21. století neuspěla ani v jednom z krajů. Někdejší předseda sociální demokracie to však jako svou prohru nebere. Za neúspěch prý může zejména zveřejňování podle jeho názoru sporných předvolebních průzkumů. "Tyto volby jsem bral jako generálku na volby do Poslanecké sněmovny. Čekal jsem, že v Ústeckém kraji se dostaneme do zastupitelstva, ale významně nás poškodily sporné předvolební průzkumy a také to, že jsme se nedostali vinou pravidel České televize půl roku na televizní obrazovku," řekl Paroubek LN. A stejné waterloo zažili i Zemanovci Miloše Zemana a ANO 2011 miliardáře Andreje Babiše.

5. Oranžoví senátoři vs. solitéři
Monopol kandidátů velkých stran v prvním kole senátních voleb narušují pouze vybraní jednotlivci: o křeslo v horní komoře se utká například whistleblower Libor Michálek, horolezec Leopold Sulovský či bývalá členka ústavního soudu Eliška Wagnerová.
Naděje vládnoucí koalice, že po třetinové obměně Senátu ztratí levice v horní komoře pohodlnou většinu, se rozplývá.

6. Rath nerath
Střední Čechy, byť zrodily největší korupční aféru posledních let, ovládli opět sociální demokraté. Vazebně stíhanému Davidu Rathovi navzdory. Vysvětlit tuto anomálii bude pro politology oříšek. Zvlášť když i po Rathově zatčení ovládali hejtmanství jeho bývalí blízcí spolupracovníci z ČSSD. Středočeši 2012 s Rathovou bývalou mluvčí Berill Maschekovou v čele nicméně propadli.

7. Maskot voleb. Studenta Mikiho střídá Roman Smetana

Na druhý pokus se tykadlovému řidiči Romanu Smetanovi podařilo vynutit si pozornost premiéra Petra Nečase. Setkat se s šéfem ODS zamýšlel Smetana už v pátek u volební komise v Rožnově pod Radhoštěm, policie mu to však překazila. V sobotu vpodvečer už to vyšlo. V převleku za zvukaře se Smetana vmísil mezi novináře a zpovídal Nečase, zda mu přijde normální, že za kreslení tykadel má jít do vězení. Předchozí volby v roce 2010 zase ozvláštnila účast mladého „politologa“, náctiletého Mikuláše Kopase. Už ve dvanácti malý Miki denně četl troje noviny a chodil diskutovat s politiky na mítinky. Z původní podpory ODS se vyvinul v sympatizanta TOP 09, s šéfem strany Karlem Schwarzenbergem student při volbách v roce 2010 živě diskutoval a plácal ho po ramenou.