21. srpna 2015 15:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šest osob v kauze úvěrů České exportní banky čelí obžalobě

Zásah policie v České exportní bance. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zásah policie v České exportní bance. | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Vrchní státní zastupitelství v Praze podalo obžalobu na šest lidí v kauze České exportní banky. Viní je z porušování povinnosti při správě cizího majetku, většinu z nich také z porušování závazných pravidel hospodářského styku. Uvedlo to v pátek na svém webu. Případ se týká poskytování údajně nezákonných či neobezřetných úvěrů na projekty v Číně a Tunisku. Podle policie vznikla škoda přes půl miliardy korun, mezi obžalovanými jsou bývalí členové vedení banky. Banka uvedla, že je připravena v této věci maximálně spolupracovat.

„Obžaloba je podávána pro dvě samostatná jednání,“ shrnul dozorový státní zástupce Zdeněk Matula. Prvním je údajně nezákonné poskytnutí úvěru ve výši 221,2 milionu korun na zakoupení podílů ve společnostech China East Investment Limited a Metropolis Holding China Limited. Na tomto skutku se podle policie podílelo celkem pět obžalovaných. Šestého kriminalisté viní z neobezřetného poskytnutí úvěru 307,9 milionu korun na výstavbu rezidenčně obchodního komplexu v tuniském letovisku Hammamet.

Pětici obviněných hrozí dva až osm let vězení, zbývajícímu pak až tři roky odnětí svobody.

Exportní banka v pátek obdržela vyrozumění Vrchního státního zastupitelství o podání obžaloby, je připravena v této věci maximálně spolupracovat. „Můžeme konstatovat, že ani jedna z osob, uvedených ve vyrozumění již není zaměstnancem ČEB. Další podrobnosti nebudeme sdělovat,“ uvedl generální ředitel ČEB Karel Bureš.

Lidé se nemohli dostat do práce. Policie zasahuje v České exportní bance a ve státní pojišťovací společnosti EGAP.
Policie zasahuje v České exportní bance a ve státní pojišťovací společnosti EGAP.

Skupina byla obviněna loni v srpnu. Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová tehdy řekla, že mezi stíhanými osobami jsou členové vedení banky. Ředitel instituce Karel Bureš následně uvedl, že obvinění již v bance nepracují. Banka má podle něj již několik let nastaveny procesy, které nedovolují, aby mohla být cílem podobné trestné činnosti.

Rizikové obchody ČEB

  • Sklárny v Rusku: celková škoda při obchodech podle policie přesahuje 151 milionů eur (podle vyšetřovateli uváděného kurzu téměř 3,9 miliardy korun).
  • Výstavba nového sklářského závodu ve městě Orsk v Povolží, který realizovala společnost Sklostroj Turnov CZ; úvěr téměř 23 milionů eur (589 milionů korun) schválila ČEB 14. prosince 2005
  • Rozšíření a modernizace sklárny v Novosibirsku, třetím největším ruském městě, zajišťoval také Sklostroj Turnov CZ; úvěr zhruba 38,5 milionu eur (991 milionů korun) schválila ČEB 31. července 2006
  • Výstavba sklárny pro firmu Kompania Progress sídlící v Moskvě, opět ji měl realizovat Sklostroj Turnov CZ; původní úvěr 19 milionů eur z 28. srpna 2007 byl o rok později navýšen na 47 milionů eur, do listopadu 2012 bylo vyčerpáno přes 26 milionů eur (670 milionů korun)
  • Výstavba sklárny v sibiřském Omsku, kterou také zajišťoval Sklostroj Turnov CZ; z úvěru 47 milionů eur, schváleného 29. listopadu 2007, bylo do listopadu 2009 vyčerpáno zhruba 34,5 milionu eur (890 milionů korun).
  • Rozšíření sklárny ve městě Krasnyj Guljaj nedaleko Uljanovsku, také zajištěný Sklostrojem Turnov CZ; z úvěru více než 43 milionů eur, schváleného 26. června 2009, bylo do června 2010 vyčerpáno téměř 30 milionů eur (770 milionů korun).
  • Turistický resort v Tunisku: úvěr téměř 49,5 milionu eur na výstavbu 569 apartmánů pro turisty, které měla vybudovat jihlavská společnost PSJ, schválila ČEB 30. června 2009; do června 2010 z něj bylo vyčerpáno téměř 12 milionů eur (300 milionů korun).
  • Realitní obchody v Číně: v prosinci 2009 ČEB schválila úvěr 12 milionů dolarů(téměř 240 milionů korun), který měla firma ECM China Investments (dceřiná společnost developera ECM Real Estate Investment) použít na nákup podílů v realitních firmách, vlastněných její mateřskou společností.
  • Výstavba obchodního centra v Rusku: úvěr přes 111 milionů eur (téměř 2,9 miliardy korun) na vybudování obchodního a zábavního centra v půlmilionové Rjazani ležící na Volze schválila ČEB 16. dubna 2010; dodavatelem stavby pro jednu z firem patřících do skupiny společností kolem ECM byla jihlavská PSJ.
  • Výstavba závodu na výrobu OSB desek v Rusku: úvěr téměř 142 milionů eur (zhruba 3,7 miliardy korun) na výstavbu závodu na výrobu stavebních desek v Petrozavodsku na západě Ruska schválila ČEB 3. února 2011; dodavatelem byla jihlavská společnost PSJ.
ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...