Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
17. listopadu 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šest žen těhotných v době, kdy se v Československu bortil komunismus. Přečtěte si výpovědi matek i dětí

Iveta Dušková s dcerou Agátou dnes (vlevo) a v roce 1989. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Iveta Dušková s dcerou Agátou dnes (vlevo) a v roce 1989. | foto: Petr Topič a archiv.

Když probíhala jedna z největších událostí československých novodobých dějin, prožívaly euforii i nejistoty také v osobní rovině. Vedle revolučního dění pro ně rok 1989 znamenal i příchod potomka. V seriálu Lidovky.cz představujeme šest matek s jejich dětmi, které reflektují společenské změny třicet let po pádu železné opony. Přečtěte si, jak v mezigeneračním dialogu hodnotí odlišné životní zkušenosti.

Měla jsem hrozný strach, aby se revoluce nezvrtla, vzpomíná matka. Porodila krátce po listopadu

Věra Veselá s maminkou Magdou Mezuláníkovou.

Věra Veselá s maminkou Magdou Mezuláníkovou.

Když v Praze na sklonku roku 1989 vrcholilo revoluční dění, Magda Mezuláníková ležela v brněnské porodnici, kde se jí narodila dcera Věra. Z nemocničního rádia se ozývaly zprávy o dramatickém dění v Rumunsku. „Nevím, proč nám to pouštěli, měla jsem strach, že se to zvrtne i u nás,“ popisuje. Přečtěte si, co dnes znamená svoboda pro její dceru Věru. 

Když porod dcery v roce 1990 porovnám se svým druhým porodem, nebylo to vůbec příjemné

Tereza Čechová (vlevo) s maminkou Ivetou Čechovou.

Tereza Čechová (vlevo) s maminkou Ivetou Čechovou.

Že je Iveta Čechová v jiném stavu, zjistila krátce po 17. listopadu 1989. „Účastnila jsem se studentských protestů na Albertově, nakonec jsem ale nedošla až na Národní třídu. Vnímala jsem to spíše jako něco vzrušujícího, nedokázala jsem dohlédnout, jaký to bude mít dopad,“ vzpomíná

Režim už nás nemohl vydírat přes děti. Dnes se cítím součástí pražské kavárny, říká matka těhotná během revoluce

Doris Matysová (vlevo) s dcerou Karolinou.

Doris Matysová (vlevo) s dcerou Karolinou.

„Je to subjektivní, ale současnost začíná připomínat, co mi vyprávěla maminka nebo co jsem sama zažila za svých mladých let,“ říká třiapadesátiletá Doris Matysová v listopadovém seriálu Lidovky.cz. Podle její dcery se dnes člověk musí hlavně snažit sám.

Jako za totality. Lidé se zase začínají bát říkat věci nahlas, hodnotí 30 let svobody herečka Iveta Dušková

Iveta Dušková (vpravo) se svou dcerou Agátou a vnukem.

Iveta Dušková (vpravo) se svou dcerou Agátou a vnukem.

Jako čerstvě těhotná účinkovala počátkem roku 1989 v pražském Divadle na Vinohradech v inscenaci Urmefisto o službě nacistickému režimu, kterou režíroval Jan Kačer a v níž hrála revolucionářku. „Představení v sobě mělo burcující potenciál, bylo o tom, jak se člověk zahodí s mocí. Divadlo bylo plné,“ líčí Iveta Dušková. Dcera Agáta se zase rozpovídala o domácím porodu i svobodě. 

Příšerným způsobem nás buzerovali, každý příslušník nás legitimoval, vzpomíná matka na normalizaci

Jarmila Svobodová se synem Danielem.

Jarmila Svobodová se synem Danielem.

Když lidé kolem Charty 77 vydali v červnu 1989 petici Několik vět, chtěla k ní Jarmila Svobodová připojit svůj podpis. „Šéfová mě tehdy prosila, abych to nedělala,“ vzpomíná dnes třiašedesátiletá žena na své bývalé zaměstnání ve Státním nakladatelství technické literatury, kde pracovala jako vedoucí všeobecné účtárny. „V té době jsem však otěhotněla a měla pak jiné myšlenky, takže jsem nakonec nic nepodepsala. Syn Daniel byl vymodlený, o dítě jsme se s manželem snažili deset let,“ přiznává Jarmila. 

Přímo z porodnice jsem šla volit v prvních svobodných volbách, říká matka těhotná během sametové revoluce

Darina Ivanovová se svým synem Nikolou (29).

Darina Ivanovová se svým synem Nikolou (29).

Historka, kterou Darina Ivanovová (54) o době před třiceti lety vypráví, patří ve sbírce rodinných příhod k těm legendárním. Právě 17. listopadu, ve svých čtyřiadvaceti letech, se totiž dozvěděla, že se za pár měsíců stane matkou. „Manžel šel ten večer s kamarády na Uhelném trhu v Praze do pivnice U Dvou koček, která se nachází jen kousek od Národní třídy,“ vypráví. Poté, co mu oznámila šťastnou novinu, se vrátil zpátky za kamarády k výčepu s tím, že bude otcem a je tedy potřeba novou životní etapu řádně oslavit. „Dějiny kráčely mílovými kroky kolem a oni je prošvihli, zatímco otcovství zapíjeli.“ 

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.