Úterý 26. ledna 2021svátek má Zora 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šestihodinová zpověď. Než se zabil, nahrál detektiv Švábenský třaskavé video

Příslušníci ÚOOZ  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příslušníci ÚOOZ | foto: MAFRA: Petr Topič

BRNO Ještě než si sáhl na život, usedl expolicista Stanislav Švábenský před kameru, zapnul nahrávání a skoro šest hodin mluvil. Na rozloučenou zanechal vzkaz pro blízké i pro policii: ukázal na konkrétní lidi, kteří podle něj manipulovali vyšetřováním. Jak zjistil server Lidovky.cz, třaskavý materiál si vyžádalo státní zastupitelství a informace z nahrávky již prověřuje policejní inspekce.

Švábenský spáchal sebevraždu loni v srpnu krátce poté, co ho soud poslal do vězení kvůli vynášení informací za úplatu. Trest těžce nesl a považoval ho za odplatu. „Na nahrávce uvedl, že už nemá sílu ani prostředky bojovat proti policejní a justiční mafii,“ popsal serveru Lidovky.cz Švábenského otec Miroslav.

Tehdejší příslušník protimafiánského útvaru si nicméně pouze nestěžoval, ukázal na konkrétní lidi z policejního sboru. „Syn zanechal odkaz pro policii, kde jmenoval a upozornil na osoby, které měly, nebo spíš neměly zájem na poctivém šetření,“ přiblížil Švábenský starší.

Video už zkoumá inspekce

Informacemi se již zabývá Vrchní státní zastupitelství v Olomouci a Generální inspekce bezpečnostních sborů. „Ve vámi dotazované věci i nadále probíhá šetření,“ uvedla bez dalších podrobností mluvčí inspekce Radka Sandorová.

Jak informoval server Lidovky.cz, více než půlroční vyšetřování ukázalo, že detektiv spáchal sebevraždu. Krátce po jeho smrti se totiž objevily spekulace a hlasy, že neměl důvod sahat si na život.

Švábenský si vyslechl šestiletý trest odnětí svobody za vynášení informací z trestního řízení, za což podle nich inkasoval 450 tisíc korun a dostal nové auto od podnikatele a informátora v jedné osobě Jana Švédíka, jehož soudy potrestaly kvůli rozsáhlým daňovým podvodům.

‚Stačilo svědectví kriminálníka’

„K odsouzení elitního policisty stačilo svědectví kriminálníka Švejdíka,“ poukazuje Švábenský starší. Sám detektiv se považoval za oběť spiknutí. „O všechno jsem přišel. S takovým obviněním nejde normálně žít. Copak to jim nestačí? Pokud by mě odsoudili...Vězení je pro mě rozsudek smrti,“ řekl časopisu Reflex.

Detektiv patřil k důležitým postavám brněnské expozitury ÚOOZ, jako první upozornil na praktiky skupiny bývalých brněnských policistů, později známé jako Toflův gang.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Jako když dostane padáka uklízečka, popisuje výpověď pilot obřího A380

David Hecl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Řídil obří letoun, pivo v New Yorku a káva v Sydney pro něj byla všední věc. Výpověď přišla záludně, poslední den...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Exmanžel trenérky fitness: Sebevraždou ublížila dětem a zbavila se démonů

První slova zdrceného expartnera ke smrti Zuzany Drnek. Co za tím podle něj... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad sebevraždou krásné trenérky fitness Zuzany Drnek se vznášejí otazníky. Zabila se kvůli rozvodu a sporům o děti,...

Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou
Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou

S kolegyněmi v redakci jsme měly možnost vyzkoušet polévky Prestó, které jsou opravdu rychlé na přípravu a usnadní vám přemýšlení nad tím, co...