Diskuse k článku: Šestiletá dívka se těžce zranila při pádu z lanovky v Harrachově. Policie hledá svědky

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 14
  • Poslední: 8.1. 2019 3:58
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
Montgomerry 6.1.2019 20:55

děvčátku přeji brzké uzdravení a rodičům pevné nervy

N. Gajová 6.1.2019 18:59

Zakázat vstup na takové lanovky s dětmi a fertig - do doby, než se vymyslí lanovky pro děti. To je jasné, že sedačky pro dospělé dětem nebudou vyhovovat. Musely by jezdit uzavřené kabiny. Ve školce mají děti malé WC mísy, umývadla v nízké výšce, sesličkay a stolečky na svoje rozměry, jen u lanovky se nechápe, že "dospělácké" rozměry pro děti nejsou vhodné.

Š. Hašek 6.1.2019 19:33

Nesmysl, Vy byste zakázala všechno.

V šesti letech schopnost sedět a nespadnout z lavice lanovky ošetří rodiče/předpis.

Viděl jsem na lanovce nemehla, která měla plné ruce všeho možného, snad i brambůrky ...... jen se pak jaksi ti zoufalci nemohli chytnout tyče a nevypadnout. obsluha není vševidoucí.

V Praze se jednou za deset let dostane někomu něco do schodů v metru a také se pak volá po zákazu/rekonstrukci všeho. Blbou hlavu si připustí málokdo ....

N. Gajová 6.1.2019 19:48

Tak v tom případě za to může dozor dítěte - špatně děcko usadil, neuměl posoudit, jestli to děcko na té sedače usedí, neusedí, bude krouti zadkem a snažit se poskakovat až do pádu, nebo umí spořádaně sedět. Na co hledat svědky? Babka to zvrzala a půjde do lochu - jen kvůli tomu, že sedačky nejsou "šité" na malé děti. Pak svěřte děcko nezodpovědné babce.

J. Kulihrach 7.1.2019 17:19

1. Není vůbec jisté, že mohla pádu zabránit. 2. Do lochu by nešla stejně.

Chybou je jasně konstrukce sedaček lanovek. Má-li se někdo naučit dobře sjezdové lyžování, musí začít ve třech nebo čtyřech letech. Ve většině velkých horských středisek, nejen v Česku, už dnes vysokorychlostní sedačky pro 4-6 osob převažují a často nemají žádnou alternativu. (Ve vysokohorských střediscích mimo ČR nejčastěji tak, že abyste mohli použít klasický vlek, který je z hlediska pádů bezpečnější, ale nelze použít v každém terénu, má nižší kapacitu a lyžařům neposkytuje mezi sjezdy příliš mnoho odpočinku, musíte se k vlekům nejdříve dostat lanovkou.) Takže zakázat dětem jízdu na sedačkách není řešení. Děti bohužel ze sedaček občas sklouznou i instruktorům lyžařských škol! Odpovědnost toho, kdo dítě hlídá je nesporná, ale nemůže být neomezená, protože a) obsluha by měla mít povinnost zpomalovat lanovku při nástupu malých dětí, b) v hlavní sezóně skoro vždy na setejné sedačce sedí i cizí

J. Kulihrach 7.1.2019 17:20

dokončení: ... cizí lidé. Vrtí se a otáčejí, čímž rozkývají sedačku, předčasně zvedají ochrannou zábranu. drcnou do dítěte při nastupování, pokud se k němu postaví zády, takže ono se dobře neusadí, apod.

Předpokládám, že na vybavení sedačkových lanovek bezpečnostním zařízením (např. sedátky) pro děti v brzké budoucnosti dojde, technický problém to jistě není, ale provozovatelům lanovek to zvýší náklady a možná zpomalí provoz.

J. Kotala 6.1.2019 16:36

Některé sedačky jsou kluzké ani se nedivím.

Š. Hašek 6.1.2019 19:35

Ruce, opatrnost, dohled dospělého, na smrky koukám až se držím - fest se držím.

Taky mi bylo šest let.

J. Kulihrach 6.1.2019 16:07

Chudák holčička, chudák babička. Ať se malá plně uzdraví a babička ať se vzpamatuje z toho šoku a pocitu viny, což bude těžké.

Obsluha českých lanovek je strašná. Je třeba myslet na to, že tyto Delty a věztšina dnešních čtyř- až šestisedaček není dělaná pro malé děti. Nemají se čeho chytit, nedosáhnou lyžemi na podpěry nohou a snadno proklouzno. Přesto je doprava dětí na nich povolena. Je tedy důležité, aby se dítě pořídně posadilo pořed rozjezdem lanovky. V alpsých centrech to standardně řeší zpomalením lanovky, když nastupují a vystupují lyžaři s dětmi , protože v plné rychlosti je téměř vyloučeno posadit dítě správně, i když je zkušené. V Česku? Jak často takové zpomalení vidíte? Peníze, peníze, vydělat co nejvíc. Asi by stáklo za to zavést přísnější kontroly provozovatelů lanovek v českých střediscích. Konstruktéři lanovek by ale také měli myslet na děti a malé cestující a upravit pro ně konstrukci lanovek.

Holčička nemusela být příliš živá a mrvit se (určitě netrpěla nudou už u tř

J. Kulihrach 6.1.2019 16:23

už u třetího sloupu, ani babička nemusela být neschopná, nepozorná a málo pohyblivá. Mohla to klidně být padesátiletá babička, zkušená lyžařka v plné síle. Stát se to mohlo i rodičům.

J. Novák 7.1.2019 3:41

Takže z vašeho příspěvku mi vychází, že podle vás za to nemůže nikdo jiný, než obsluha lanovky... Hele, nebylo by tedy nejlepší, aby se vstup na tyto lanovky omezil věkem, tedy nejlépe tak věkem 18 let, co? Ale já počítám, že vy a vám podobní byste stejně v případě nějakého úrazu viděli jasnou odpovědnost obsluhy... Jo a pro vaši informaci tady máte odkaz na to, jak to je v těch vašich "alpských centrech" https://www.horydoly.cz/deti/jsou-lyzarske-lanovky-bezpecne.html, vy "standardní alpské řešení" :))

J. Kulihrach 7.1.2019 17:27

Nevím, kde a jak jste z mého příspěvku vyčetl, že, cituji, "za to nemůže nikdo jiný než obsluha". Primárně za to může konstrukce sedaček, díky níž děti (i starší než 6 let) vyklouznout mohoum a proto musejí být usazeny skutečně pořádně, což ve vysoké nástupní rychlosti harrachovské Delty a mnoha podobných je těžké. Skoro každý dospělý se srovnává až púo nástupu, jenže dospělý má oporu nohou a podpěrce, ale dítě ne (nedosáhne), a větší třecí plochu mezio vlastním sedem a sedačkou. Také je přiu normálním chování vyloučeno, aby dospělý lyžař vyklouzl zpod zábran, kdežto dítě vyklouzne snadno. Každopádně usazovat děti v nižší rychlosti lanovky a s dohledem obsluhy, že dítě sedí pevně, by snížilo adrenalin nástupů s dětmi. (U harrachovské Delty by to pomohlo i u výstupu, protože výjezd nahoře na Čerťáku není z nejkomfortnějších a děti tam padají často, ale tam naštěstí obsluha je v budce jen několik kroků daleko a když vidí dítě, které spadlo, nebo j vlečeno, hned lanovku zastavuje.

J. Kulihrach 7.1.2019 17:28

Oprava: ... mohou, a proto...

J. Novák 8.1.2019 3:58

A jak že je to tedy s tím "standardním alpským řešením"? Nějak jste to přešel okecáváním něčeho jiného. Že by záměr?

Najdete na Lidovky.cz