26. listopadu 2014 14:42, aktualizováno  17:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sestra podezřelá ze smrti pacientky v Rumburku je obviněná z dalších pěti vražd

Nemocnice v Rumburku. Policie rozšířila trestní stíhání zdejší již bývalé... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nemocnice v Rumburku. Policie rozšířila trestní stíhání zdejší již bývalé... | foto: Ondřej BičištěMAFRA

ÚSTÍ NAD LABEM/RUMBURK Policie obvinila zdravotní sestru z Rumburku z vražd dalších pěti pacientů, stíhá ji tak pro šestinásobnou vraždu. Dozorující státní zástupce František Stibor podá návrh na vzetí ženy do vazby. Kriminalisté prověřovali celkem jedenáct dalších případů podezřelých úmrtí v nemocnici.

Bývalá sestra dosud byla na svobodě, nyní byl podle policejní mluvčí podán návrh na její vzetí do vazby. Soud o vazbě rozhodne ve čtvrtek.

Ženě hrozí doživotí

„Podle důkazů, které máme k dispozici, jednala s určitým rozmyslem, je tam určitá forma přípravy. Navíc jsme shledali zvlášť zavrženíhodné pohnutky, protože se skutků dopustila na nemocných nemohoucích obětech,“ řekl Stibor.

Lékař Petr Vondráček z  Lužické nemocnice v Rumburku.
Lužická nemocnice a poliklinika v Rumburku.
Ředitel nemocnice v Rumburku Darek Šváb.
Nemocnice v Rumburku. Policie rozšířila trestní stíhání zdejší již bývalé...

PSALI JSME:

Z právní kvalifikace nového obvinění vyplývá, že ženě hrozí doživotí.

Případy, kdy je vrahem zdravotník a obětí pacient, jsou výjimečné, v České republice, respektive Československu se ale i mnohonásobné vraždy tohoto typu už staly. Na přelomu 50. a 60. let vraždila zdravotní sestra Marie Fikáčková v sušické nemocnici novorozence - tloukla je do měkkých a citlivých míst na hlavě. Motivem byla podle policie i soudu nenávist k plačícím dětem. Byla odsouzena k trestu smrti a v dubnu 1961 popravena.

Relativně nedávnou historií je případ Petra Zelenky, který jako zaměstnanec nemocnice v Havlíčkově Brodě usmrtil podáním léku heparin sedm pacientů, dalších 10 se zavraždit pokusil. U soudu dostal v únoru 2008 doživotí. Podle policie měl na svědomí ještě tři vraždy a jeden pokus, protože už ale nemohl dostat vyšší trest, policie ho dál nestíhala.

Obavy z útěku

V nynější kauze bývalé zdravotní sestry z Rumburku ještě soud o vině či nevině nerozhodl. Soud bude ale ve čtvrtek rozhodovat o tom, zda na Věru Marešovou uvalí vazbu, žádost o ni přišla na ústecký okresní soud dnes odpoledne. „Státní zástupce se obává, že by obviněná mohla uprchnout a skrývat se, aby se vyhnula vysokému trestu, který jí hrozí a zároveň, že by pokračovala v trestné činnosti, která jí je kladena za vinu. Vazební zasedání by mělo proběhnout zítra v ranních hodinách,“ řekl mluvčí ústeckého krajského soudu Jan Tichý.

Sedmdesátiletá pacientka zemřela v Lužické nemocnici v Rumburku v noci na 6. června a vyšetřování prokázalo, že ji zabila velká dávka draslíku, která způsobila srdeční arytmii a smrt. Lék jí podle policie podala zdravotní sestra. Z nemocnice byla propuštěna. Žena strávila více než měsíc ve vazbě. Na konci září ji soud propustil a stíhání doposud pokračovalo na svobodě.

Podezřelá úmrtí

Během prověřování dalších úmrtí kriminalisté potvrdili, že našli minimálně jeden další podezřelý případ. „U jednoho zemřelého pacienta je potvrzeno, že srdeční zástava nastala zřejmě po podání kalia,“ řekl už dříve Stibor.

Kriminalisté mají k dispozici znalecké posudky. Policii a znalcům ztížilo práci to, že nemají k dispozici těla ostatních pacientů. Při vyšetřování se doposud zaměřovali na způsob jejich úmrtí. Kontrolovali zdravotní karty a záznamy z nemocnice s křivkami EKG.

Lidovky.cz, ČTK