130 let

Setkání se západními politiky

Česko

Psalo se před 20 lety - Mezi staršími komunisty se hovoří o Gorbačovovi jako o „hrobaři socialismu“

SAMIZDAT

VPraze byl ve dnech 9. -12. září 1989 na oficiální návštěvě hlavní poradce prezidenta USA a ředitel Informační agentury Spojených států Bruce S. Gelb. Na pozvání amerického velvyslanectví se uskutečnila v úterý 12. 9. více než hodinová beseda. Zúčastnili se jí spisovatelka Eva Kantůrková, katolický kněz Václav Malý a nezávislí novináři Jiří Dienstbier, Jan Dobrovský, Petr Uhl a Jan Urban. Z americké strany byli přítomni manželé Gelbovi, velvyslankyně USA v Československu Shirley Templeová-Blacková a pracovníci amerického velvyslanectví. Beseda se týkala především otázky lidských práv v Československu. Někteří čs. účastníci vyslovili v této souvislosti názor, že by USA neměly zatím udělovat Československu doložky nejvyšších výhod, neboť situace v oblasti lidských práv, která je pro její udělení kritériem, je neuspokojivá, a dokonce se v posledním roce zhoršila.

Pokud jde o politické vztahy mezi Spojenými státy a zeměmi evropského Východu, bylo opět zdůrazněno, že pro vývoj čs. společnosti k demokracii, jakož i pro další uvolňování mezinárodních vztahů je nezbytné, aby sovětské vedení uznalo, že vojenská intervence do Československa v r. 1968 byla politickou chybou. Na otázku Bruce S. Gelba, zda by čs. nezávislé hnutí přijalo současné čs. vedení za legitimní politickou reprezentaci, kdyby toto vedení odsoudilo vojenskou intervenci z r. 1968 a následný politický vývoj v Československu, vysvětlovali čs. účastníci, že je to politicky nereálné, ale že v tomto hypotetickém případě by toto vedení s takto změněnými postoji přijali, neboť odpor k tomuto vedení není odporem vůči jednotlivým osobám tohoto vedení, nýbrž odporem vůči jeho politice a vůči nedemokratickému politickému systému.

V těchto dnech je na návštěvě v Československu také členka francouzské vlády, ministryně - zmocněnkyně při ministrovi zahraničních věcí, paní Edwiga Aviceová. V resortu ministerstva zahraničních věcí je pověřena mj. problematikou zachování lidských práv ve světě a v této souvislosti rovněž jednala během svého pobytu v Praze s čs. ministrem zahraničí Johanesem.

Dne 14. 9. 1989 uspořádal francouzský velvyslanec Jacques Humann s chotí v Buquoyském paláci k poctě francouzské ministryně večeři, na niž byli pozváni zástupci čs. nezávislých iniciativ. Přítomni byli mluvčí Charty 77 Saša Vondra s chotí, Jiří Hájek, Jaroslav Jírů, manželé Kaplanovi a Petr Uhl. Večeře se zúčastnili rovněž členové ministrynina doprovodu a pracovníci francouzského velvyslanectví.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás