29. května 2014 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Další kostlivci na financích: ve skladu se válely notebooky za miliony

Nevyužité notebooky ministerstva financí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nevyužité notebooky ministerstva financí | foto: Twitter

PRAHA Po přebytečných tiskárnách a nákupech stejných věcí za diametrálně odlišné ceny ukazuje audit na ministerstvu financí na další podivné hospodaření správce státní kasy. Čtvrt roku v jeho skladu leželo bez povšimnutí 85 notebooků za miliony korun.

"Jde o notebooky DELL Latitude E5430 a E7440, bylo jich na skladě 85. Ostatní byla běžná zásoba," informoval server Lidovky.cz náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht. Nejde přitom vůbec o levné modely. První typ stojí kolem 20 tisíc korun, druhý dokonce až 40 tisíc korun.

"Notebooky nebyly dodány v dohodnuté a vysoutěžené kvalitě, dodavatel závadu uznal. Byly předány 19. února tohoto roku, 6. května byly odstraněny nedostatky," vysvětluje mluvčí, proč počítače za miliony nikdo nevyužívá. Zatím není jasné, zda jsou stejně jako část tiskáren nadbytečné, nebo zda je ministerstvo skutečně potřebuje. "Nicméně je zarážející, že ležely čtvrt roku na skladě a nikomu to nevadilo," podotkl Wagenknecht.  

ČTĚTE TAKÉ:


Tiskáren úřad nakoupil rovnou 1500, přitom na ministerstvu pracuje jen 1300 úředníků. "Od roku 2008 tam je 250 tiskáren, které vlastně ještě ani nikdo nerozbalil. Takže to je takový stav, jak právě efektivně funguje státní správa a to jsou ty věci, které bychom do budoucna rádi posunuli," popsal již dříve náměstek Wagenknecht.

Tomu paradoxně na stole přistála žádost na nákup dalších 200 strojů, což odmítl. "Zadal jsem udělat centrální tiskové řešení ministerstva, to znamená, aby na chodbě byla jedna velká tiskárna, kam budou všichni úředníci chodit standardně jako v jakékoliv jiné společnosti tisknout. Je to takový příklad, jasný příklad pro občany, aby viděli, jak právě stát mrhá peníze na těch drobnějších typech výdajů, ale ono to je sto milionů sem a sto milionů tam, ale potom nasčítáte v řádu miliardy," upozornil náměstek.

Nevyužité tiskárny ministerstva financí

Nevyužité tiskárny ministerstva financí

První výstupy z auditu rovněž ukázaly na ministerské nákupy totožných věcí za rozdílné ceny. "Ministerstvo obrany v předchozích dvou letech například nakupovalo Škodu Octavia v průměru za 400 tisíc korun, ministerstvo životního prostředí za stejný model zaplatilo šest set tisíc korun. Nejdráž ze všech nakupovalo životní prostředí také Škodu Superb.

To by se podle Wagenknechta mělo změnit. "Jednou z priorit vládního prohlášení vlády je centrální nákup státu. My už na tomto pracujeme, ve spolupráci s ministerstvem pro místní rozvoj, kde gestor ministerstva financí je za oblast majetku státu, a místního rozvoje za oblast investování veřejného, takže v tuto chvíli právě pracujeme na tom, aby toto bylo do budoucna řešeno tak, aby se tyto excesy nestávaly," uvedl. Výsledky auditu chce náměstek zveřejnit 5. června.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky