Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich -1 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bude Česko požadovat náhrady za MUS? Vyšetřování potrvá ještě půl roku

Pavel Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Zeman | foto: MAFRA - Anna Vavríková

PRAHA Prověřování, proč se Česká republika nepřipojila s nárokem na náhradu škody ke švýcarskému trestnímu řízení v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS), skončí v řádu měsíců. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Kritice kvůli nepřipojení čelila i ministerstva financí a spravedlnosti, oba resorty však v minulosti pochybení odmítly.

To, že Česká republika ztratila možnost uplatnit v trestním řízení ve Švýcarsku ohledně kauzy Mostecké uhelné nárok na náhradu škody, oznámilo Nejvyšší státní zastupitelství před dvěma lety. Švýcaři se předtím Česka opakovaně dotazovali, zda se chce k trestnímu řízení připojit jako poškozená strana. České úřady ale nezareagovaly včas. Podle ministerstva financí má však Česko i přesto šanci získat zpět peníze, o něž v souvislosti s privatizací Mostecké uhelné přišla.

Zeman nechtěl odpovědět na otázku, kdo za nepřipojení Česka k trestnímu řízení ve Švýcarsku může. Poukázal na to, že věc je stále ve stadiu prověřování. "Jasno by mělo být v řádu měsíců," uvedl. Na doplňující dotaz moderátora připustil, že závěry šetření budou k dispozici do půl roku.

Česká větev trestního stíhání

Nejvyšší státní zástupce se vyjádřil také k dalšímu osudu české větve trestního stíhání v kauze. Řekl, že české stíhání budou muset žalobci zastavit v případě, kdy z pravomocného švýcarského rozsudku vyplyne, že stíhané skutky jsou totožné s těmi, za něž byli exmanažeři a exmajitelé Mostecké uhelné odsouzeni. V opačném případě bude stíhání pokračovat. O případném zastavení trestního stíhání se rozhodne až po právní moci švýcarského rozsudku, tedy až po rozhodnutí odvolacího soudu ve Švýcarsku.

Soud ve švýcarské Bellinzoně ve čtvrtek shledal vinnými exmajitele a exmanažery Mostecké uhelné Jiřího Diviše, Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Petra Krause a Oldřicha Klimeckého z podvodů a praní špinavých peněz (více ČTĚTE ZDE). Uložil jim tresty vězení od roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců. Podle nepravomocného rozsudku způsobili České republice škodu zhruba dvě miliardy korun.

Ministerstvo financí v reakci na verdikt uvedlo, že je třeba vyčkat druhé části rozsudku, která se bude týkat škody a který by měl soud vyhlásit do konce roku. Od ní se pak bude odvíjet výběr konkrétních kroků, které úřad podnikne. Soud totiž buď rozhodne o restituci části ve Švýcarsku zadrženého majetku ve prospěch Česka, nebo o jeho konfiskaci, kdy se bude Česká republika ucházet o prostředky v novém řízení u téhož soudu. Nejsou prý vyloučeny ani další varianty.

VÍCE k tématu ČTĚTE ZDE

V Česku čelí Koláček, Čmejla, Diviš, Klimecký a Kraus od loňského června obvinění ze zneužití informace a postavení v obchodním styku. Údajně z Mostecké uhelné vyvedli přes tři miliardy korun, které pak využili na nákup akcií firmy. Loni v říjnu jim pak přibylo obvinění z podvodu při privatizaci firmy v roce 1999. Podle žalobce vylákali od České republiky akcie za zjevně nepřiměřenou kupní cenu, a způsobili tak státu škodu přes 1,6 miliardy korun.

Za důvody, proč se kauzu Mostecké uhelné v minulosti nepodařilo vyšetřit v Česku, Zeman označil personální nenaplněnost české justice na konci 90. let i tehdejší nezkušenost s vyšetřováním obdobných kauz. Upozornil také, že k vyšetření tohoto případu byly potřeba informace ze zahraničí, které tehdy Česká republika neměla k dispozici.

Současnou spolupráci se švýcarskou stranou Zeman pochválil a zmínil se i o tom, že čeští žalobci spolupracují se Švýcary i na prověřování privatizace Škody Plzeň.

Mostecká uhelná

  • Vznikla v roce 1993. Část akcií byla privatizována v kuponové privatizaci, další část stát rozdal městům a obcím. Státu zůstal zhruba 46procentní podíl.
  • V roce 1998 za úřednické vlády Josefa Tošovského ztratil stát nad MUS kontrolu.
  • Doly ovládla americká Appian Group, která skoupila volně dostupné akcie MUS prostřednictvím firmy Investenergy.
  • O rok později vláda současného prezidenta Miloše Zemana prodala firmě Investenergy resp. Appian Group zbylý státní podíl v dolech za 650 milionů korun.
,
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!