Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„Šetří se, svítíme jen napůl“

Česko

Lidé v Tokiu nepanikaří, v obchodech zatím seženou vše, co potřebují, řekl LN český profesor tokijské univerzity Joseph Rostinský. Život v metropoli se podle něj i navzdory pokračujícím otřesům a zprávám o radiaci uniklé z jaderné elektrárny pomalu vrací k normálu.

* LN Jak to vypadá v Tokiu poté, co se objevily informace, že radiace z Fukušimy by mohla zasáhnout město?

Únik radiace ovlivňuje život lidí žijících v blízkosti elektrárny, obyvatel Tokia se to ale příliš nedotklo. Premiér před chvílí (rozhovor probíhal včera po poledni – pozn. red.) oznámil, že to mají pod kontrolou. Samozřejmě situace se každou chvíli mění, ale zatím je v Tokiu klid. Rozhodně lidé z města neutíkají, jak informovala některá média. Naopak, chovají se velmi ukázněně, někteří pracují, někteří kvůli problémům s dopravou nemohou, ale věci se postupně dávají do pořádku.

* LN Jak je na tom zásobování v obchodech? Lidé prý mají problém sehnat základní potraviny...

Vždycky, když dojde k nějaké krizové situaci, tak se někteří ze strachu zásobují, ale většina lidí momentálně nemá problém v obchodech sehnat, co potřebuje. V pekárnách po městě seženete jakékoliv pečivo, před chvíli jsem si v jedné koupil francouzskou bagetu. Pečivo bývá vyprodáno ve velkých obchodních domech, ale jinak v nich normálně seženete ovoce, rýži, sýr i maso. Možná jen večer sehnat toastový chleba a vajíčka je obtížnější.

* LN Jak lidé snášejí plánované výpadky proudu?

Elektrárny nejprve tvrdily, že elektřina v určitých intervalech nepůjde už od pondělí. Zatím ale k žádnému blackoutu nedošlo. Teď v televizi říkali, že proud začnou vypínat od středy, tak uvidíme. Už se to několikrát posunulo. Zatím ale elektřina jde tak, jak má. I když lidé teď s elektřinou šetří. V obchodních domech se svítí jen napůl, stejně tak u nás na univerzitě.

* LN Od pátku Japonsko stále hlásí nové otřesy, jak je vnímáte v Tokiu?

Otřesy tu cítit jsou, v pondělí došlo k nějakému zemětřesení nedaleko Tokia. Pokračovaly i v úterý. S tím se ale bohužel nedá nic dělat, trvat prý budou ještě několik týdnů.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...