Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„Šetří se, svítíme jen napůl“

Česko

Lidé v Tokiu nepanikaří, v obchodech zatím seženou vše, co potřebují, řekl LN český profesor tokijské univerzity Joseph Rostinský. Život v metropoli se podle něj i navzdory pokračujícím otřesům a zprávám o radiaci uniklé z jaderné elektrárny pomalu vrací k normálu.

* LN Jak to vypadá v Tokiu poté, co se objevily informace, že radiace z Fukušimy by mohla zasáhnout město?

Únik radiace ovlivňuje život lidí žijících v blízkosti elektrárny, obyvatel Tokia se to ale příliš nedotklo. Premiér před chvílí (rozhovor probíhal včera po poledni – pozn. red.) oznámil, že to mají pod kontrolou. Samozřejmě situace se každou chvíli mění, ale zatím je v Tokiu klid. Rozhodně lidé z města neutíkají, jak informovala některá média. Naopak, chovají se velmi ukázněně, někteří pracují, někteří kvůli problémům s dopravou nemohou, ale věci se postupně dávají do pořádku.

* LN Jak je na tom zásobování v obchodech? Lidé prý mají problém sehnat základní potraviny...

Vždycky, když dojde k nějaké krizové situaci, tak se někteří ze strachu zásobují, ale většina lidí momentálně nemá problém v obchodech sehnat, co potřebuje. V pekárnách po městě seženete jakékoliv pečivo, před chvíli jsem si v jedné koupil francouzskou bagetu. Pečivo bývá vyprodáno ve velkých obchodních domech, ale jinak v nich normálně seženete ovoce, rýži, sýr i maso. Možná jen večer sehnat toastový chleba a vajíčka je obtížnější.

* LN Jak lidé snášejí plánované výpadky proudu?

Elektrárny nejprve tvrdily, že elektřina v určitých intervalech nepůjde už od pondělí. Zatím ale k žádnému blackoutu nedošlo. Teď v televizi říkali, že proud začnou vypínat od středy, tak uvidíme. Už se to několikrát posunulo. Zatím ale elektřina jde tak, jak má. I když lidé teď s elektřinou šetří. V obchodních domech se svítí jen napůl, stejně tak u nás na univerzitě.

* LN Od pátku Japonsko stále hlásí nové otřesy, jak je vnímáte v Tokiu?

Otřesy tu cítit jsou, v pondělí došlo k nějakému zemětřesení nedaleko Tokia. Pokračovaly i v úterý. S tím se ale bohužel nedá nic dělat, trvat prý budou ještě několik týdnů.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....