29. dubna 2014 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ševčík odmítl mluvit s policií. Modrý maják chce vysvětlit až úředníkům

Děkan Miroslav Ševčík se svým vozem a Modrým majákem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Děkan Miroslav Ševčík se svým vozem a Modrým majákem | foto: Koláž: Šimon/LN

PRAHA Policisté si předvolali děkana Miroslava Ševčíka k výslechu. Chtěli vědět, proč jel na dálnici v protisměru a proč zneužil majáček. Nedozvěděli se nic. Ševčík odmítl vypovídat, vše vysvětlí až ve správním řízení na začátku května.

Minulý týden měl děkan Národohospodářské fakulty VŠE Ševčík podat vysvětlení ohledně zneužití modrého majáku a jízdě v protisměru na dálnici D5 v pruhu určeném pro záchrannou službu. "Dostavil se k výslechu. V celé věci však využil práva nevypovídat s tím, že vysvětlení podá až u správního orgánu," řekla serveru Lidovky.cz mluvčí berounské policie Marcela Pučelíková.

O Ševčíkově modrém majáku jsme napsali:

Po několika pokusech potvrdil Ševčík policejní verzi e-mailem. "Byl jsem pozván na oddělení PČR k podání vysvětlení, o čemž byl sepsán úřední záznam. V něm jsem, po poučení a sdělení, že věc bude postoupena ke správnímu orgánu uvedl, že podám vysvětlení u správního orgánu," napsal Ševčík serveru Lidovky.cz.

"Uvedl jsem, že se nebudu vyhýbat správnímu řízení," dodal děkan. Proč využil práva neodpovídat však nesdělil a přestal se serverem Lidovky.cz komunikovat. Pochybnosti nad jeho obhajobou, že spěchal kvůli zdravotnímu stavu spolujezdkyně, tak zůstávají.

Správní řízení se Ševčíkem začne na začátku května. "Ještě se zjišťují ty přestupky, kterých se dopustil, což byla jízda v protisměru na dálnici a zneužití modrého majáku," tvrdila Pučelíková.

Trest: až roční zákaz řízení, odejmutí sedmi bodů, pokuta

Ševčíkovi hrozí, že nebude moci až jeden rok usednout za volant. "V případě, že to poté bude projednávat správní orgán, hrozí odebrání řidičského průkazu, zákaz činnosti v délce šesti měsíců až jednoho roku a odejmutí sedmi trestných bodů na kartě řidiče," popsala možný postih Pučelíková. "Peněžní sankce by mohla být pět až deseti tisíc korun."

Děkan ekonomické fakulty Miroslav Ševčík v koloně na dálnici D5.

Děkan ekonomické fakulty Miroslav Ševčík v koloně na dálnici D5.

Děkan zneužití modrého majáku a jízdu v protisměru obhajuje tím, že vezl do nemocnice nemocnou osobu. Podle předsedy akademického senátu VŠE Jána Pavlíka se mělo jednat o jeho sestru.

Ševčíkova verze však nekoresponduje s výpovědí svědka, který ho při zneužívání majáku a následné jízdě v protisměru viděl a celý případ zdokumentoval pomocí svého mobilního telefonu (více ZDE).

"Stál jsem půl hodiny přímo za ním a Ševčík rozhodně nebyl nervózní z toho, že v autě veze člověka, který by potřeboval akutní pomoc. Možná na zadním sedadle někdo seděl, ale to bohužel nevím," uvedl svědek Pavel Uretšlégr pro server Lidovky.cz. U Ševčíkovy spolujezdkyně prý nezaznamenal žádné problémy. Dvacet minut před tím než odjeli, řídila auto.

Automobil Miroslava Ševčíka s majáčkem.

Automobil Miroslava Ševčíka s majáčkem.

Podle Uretšlégra si chtěl Ševčík použitím majáku zkrátit čekání. Než jej připevnil na kapotu, šel si prý zjistit, jak daleko je nejbližší exit. Poté odjel v pruhu pro sanitky směrem na Plzeň. "Jak se otáčeli, stihl jsem ještě udělat několik fotografií, protože mi řidič připadal celou dobu povědomý," podotkl svědek.

Maják pro rolbu

Modrý maják Ševčík používá na chalupě. "Mám rolbu, na které ten maják používám v případě, když je nějaká událost nebo když prostě rolbuju. A budete se možná divit, asi dvakrát jsem za to byl i pochválen, dokonce i policajty jednou, když jsem takhle označil v nepřehledné situaci dopravní nehodu, aby do toho nenabourali další. Ale samozřejmě už ani z důvodu záchrany třeba cizího člověka to používat nebudu," obhajoval se Ševčík v České televizi.

Modrý maják však mohou použit kromě policejních, vojenských či záchranných složek pouze osoby, které jsou přesně vyjmenovány v zákoně. Mezi nimi děkani vysokých škol nejsou.

jzlJakub Zelenka
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...