Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ševčíkův modrý maják? Univerzita nic neřeší. Je to soukromá věc, tvrdí

Děkan ekonomické fakulty Miroslav Ševčík v koloně na dálnici D5. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Děkan ekonomické fakulty Miroslav Ševčík v koloně na dálnici D5. | foto: Pavel Uretšlégr

PRAHA Děkan Národohospodářské fakulty VŠE Miroslav Ševčík se postihu od fakulty bát nemusí. Už jedenáct dní média mluví o jeho zneužití modrého majáku a škola dosud ke kauze nezaujala jasný postoj. Nikdo nechce děkana otevřeně kritizovat a rektorka Hana Machková žádné důsledky nad Ševčíkovým prohřeškem nevyvodila.

Akademický senát Národohospodářské fakulty kvůli Ševčíkově neoprávněnému použití modrého majáku ani nezasedal. "Děkan podal senátorům vysvětlení, čili - kvůli tomu se senát nesvolával. Tohle není jeho náplní práce," tvrdí předseda akademického senátu Ján Pavlík. "Senátorům děkanovo počínání bylo vysvětleno, když přišli do výuky," dodává.

Vyjádření rektorky VŠE

Rektorka VŠE Hana Machková s jednáním Ševčíka nesouhlasí, škola ho prý ale potrestat nemůže. "Paní rektorka konstatuje, že pan Miroslav Ševčík spáchal dopravní přestupek v neděli, mimo pracovní dobu. Vysoká škola ekonomická v Praze jako zaměstnavatel ho potrestat nemůže," recykluje předchozí vyjádření rektorky Petr Kolář z tiskového oddělení školy.

Pavlíkova verze má však značné trhliny. Někteří členové senátu říkají, že vysvětlení od samotného Ševčíka dosud neobdrželi. "Žádné vysvětlení jsem nedostal a to ani na email," řekl Ján Selep, člen akademického senátu.

Někteří dostali Ševčíkovo vysvětlení pouze prostřednictvím Pavlíka. "Předseda akademického senátu Národohospodářské fakulty (Ján Pavlík) mě ohledně této záležitosti minulý týden kontaktoval (mimo zasedání senátu)," tvrdí Lucie Bartůsková.

Stejnou zkušenostmi má i Tereza Burianová. "Pan doc. Pavlík mě oslovil a ptal se mě na můj názor." Obě členky akademického senátu nicméně nechtějí nic dalšího komentovat. "Pokládám to za soukromou záležitost pana děkana, která nemá nic, co do činění s jeho funkcí, a proto se k tomu nebudu dále vyjadřovat," napsala Burianová.

Ševčíkův zastánce

Sám Pavlík se Ševčíka horečně zastává a v jeho kůži by se prý zachoval stejně. "Kdyby byla kritická situace, tak bych majáček využil také," tvrdí. Přiznává však, že měl děkan raději standardně zavolat sanitku. "Když je člověk v takové situaci, tak může podlehnout zkratovitému jednání. Šlo o lidské zdraví, možná také o život. Tohle vysvětlení každý rozumný člověk akceptuje," zopakoval Pavlík serveru Lidovky.cz to samé, co předtím Týdnu.

Žádné důkazy o naléhavém zdravotním stavu Ševčíkovy spolujezdkyně (či možného spolujezdce) ale Pavlík nevyžadoval. A děkan Ševčík veřejnosti žádné neukázal.

Výpověď svědka přitom ukazuje situaci úplně jinak. "Stál jsem půl hodiny přímo za ním a Ševčík rozhodně nebyl nervózní z toho, že v autě veze člověka, který by potřeboval akutní pomoc. Možná na zadním sedadle někdo seděl, ale to bohužel nevím," uvedl svědek pro server Lidovky.cz.

Automobil Miroslava Ševčíka s majáčkem.

Automobil Miroslava Ševčíka s majáčkem.

Detailní popis děkanova vysvětlování přestupku nechce Pavlík podat. "S ohledem na to, že se jedná o soukromou záležitost pana děkana, které jsem nebyl svědkem, nebudu na další dotazy, týkající se jejích detailů, odpovídat," píše Pavlík v posledním emailu po přerušení telefonické komunikace se serverem Lidovky.cz.

Vysvětlení na policii by měl Ševčík podat až v půlce dubna. Do té doby nechce policie sdělovat o případu žádné další informace.

Kdo může používat modrý majáček?

Vedle policejních, vojenských či záchranných složek mohou modrý maják používat pouze osoby přesně vyjmenované v zákoně. Jsou to konkrétně vozy:

  • prezidenta republiky
  • předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky
  • předsedy Senátu Parlamentu České republiky
  • členů vlády
  • náčelníka Generálního štábu Armády České republiky
  • velitele vzdušných sil Armády České republiky
  • velitele pozemních sil územní obrany Armády České republiky
  • velitele logistiky Armády České republiky.

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Historky z podsvětí. Kdo je ve fotbale Formule? A proč chtít Zagorovou a Gotta?

Utkání Vyšehrad - Živanice sleduje tehdejší šéf domácího klubu Roman... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Netušil, že detektivové hromadí materiál, který ho pošle do vazby. Letos v červenci si tedy Roman Rogoz, manažer...