23. února 2017 18:14, aktualizováno  19:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Anarchistu Ševcova zadrželi na ministerstvu vnitra. Zahájili s ním řízení o vyhoštění

Ševcov, který studuje etnologii na Karlově univerzitě, strávil tři měsíce ve... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ševcov, který studuje etnologii na Karlově univerzitě, strávil tři měsíce ve... | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Ruský student a anarchista Igor Ševcov byl zadržen na ministerstvu vnitra poté, co mu nebyla vydána víza. Večer byl na cizinecké policii v pražské čtvrti Chodov. „Ano, byl zadržen, ale nevím, na jak dlouho,“ potvrdil serveru Lidovky.cz po 18. hodině jeho advokát Pavel Čižinský. Později policie Ševcova pustila.

Ševcova po zadržení na ministerstvu vnitra převezli na cizineckou policii. Událost souvisí s neudělením zaměstnanecké karty. Později večer Ševcova propustili, ale zahájili s ním řízení o vyhoštění z republiky, řekl Čižinský bez dalších podrobností.

Vrchní soud v Praze loni v červenci zrušil vyhoštění Ševcova, které mu pražský městský soud udělil o v dubnu roku 2016 za hlídání u ruzyňské věznice, kde jiný muž sprejoval anarchistické nápisy.

Ševcov dostal trest tříletého zákazu vstupu na sportovní a kulturní akce, veřejná shromáždění a demonstrace. Kamera, kterou natáčel sprejování, propadla státu.

Ševcov původně čelil obžalobě z toho, že házel na dům ministra obrany Martina Stropnického (ANO) lahve s hořlavou směsí, což se ale při hlavním líčení neprokázalo. Obžaloba tvrdí, že Ševcov držel hlídku při demonstraci u věznice, kde jiný muž sprejoval nápisy. Student si sprejera natáčel a podle nepravomocného verdiktu ho i povzbuzoval, čímž údajně napomáhal při poškozování cizí věci.

Obžalovaní anarchisté, přišel podpořit i Igor Ševcov, který byl souzen pro...
Obžaloba tvrdí, že Ševcov držel hlídku loni v květnu při demonstraci u věznice,...

Mladík vinu odmítá, celý proces považuje za nespravedlivý a politicky motivovaný. Mimo jiné namítá, že má v Čechách sociální vazby, který by po vyhoštění ztratil. S incidentem u Stropnického ho pojila pachová stopa nalezená na jedné z lahví, další důkazy nebyly. Ševcov se hájil svobodou projevu, podle soudce ale není toto právo neomezené.

skŠárka Kabátová, ČTK

Najdete na Lidovky.cz