Sobota 6. března 2021svátek má Miroslav 3 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Estébácké protokoly‘. Ruský student popřel u soudu útok na Stropnického dům

Trestní spis označil za kombinaci Švejka a protokolů StB. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trestní spis označil za kombinaci Švejka a protokolů StB. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Dvacetiletý ruský student filozofické fakulty Igor Ševcov v úterý při své výpovědi u soudu popřel, že loni naházel zápalné lahve na dům ministra obrany Martina Stropnického (ANO). Mladík, který se sám označil za anarchistu, přirovnal trestní spis ke kombinaci "kapitol ze Švejka a estébáckých protokolů". Ministr po studentovi žádá symbolickou jednu korunu za zkažené dětství své malé dcery, která se prý bojí opakování útoku.

„Vůbec jsem nevěděl, kdo je Martin Stropnický. Nevěděl jsem, že Česká republika má ministra obrany. Kde rodina Stropnických bydlí, jsem se dověděl až ze sdělení obvinění,“ tvrdil u pražského městského soudu vysokoškolák Ševcov. V den incidentu byl prý na demonstraci před pankráckou věznicí, poté se vrátil na studentské koleje v Suchdole a vydal se do klubu kvůli připojení na internet. Spát prý šel před jednou hodinou ranní a budovu do rána neopustil.

Podle obžaloby vhodil Ševcov v noci ze 6. na 7. června do zahrady rodinného domu, který patří Stropnického manželce Veronice, pivní lahve naplněné hořlavou směsí. V domě bydlí šest lidí, v době útoku byli na místě tři - dvaadevadesátiletá babička, syn a také synovec Stropnické. Ministr s manželkou a dcerou odjeli na víkend neplánovaně na chatu. Pouhý den před útokem skončila zostřená ostraha ministrova domu, která reagovala na zvýšenou aktivitu levicové scény.

Útok na Stropnického dům

Student chtěl údajně způsobit požár, který by se rozšířil a vystavil obyvatele domu nebezpečí smrti nebo těžké újmy na zdraví. Lahve však prý nevybuchly s plnou intenzitou a plameny po několika minutách uhasly. Ševcova zadržela policie na základě pachové stopy, již zanechal na lahvi. Student její existenci vysvětlil tak, že často vybírá jídlo z popelnic, a rukama mu tak prý projde mnoho lahví.

Trestní spis označil za kombinaci Švejka a protokolů StB.
Student Ševcov u soudu popřel, že naházel zápalné lahve na dům ministra...

Ministr, který vypovídal jako svědek, označil útok za „mimořádně zbabělý“. „Nevnímám to jako útok na mou osobu, na Martina Stropnického, ale na ministra obrany. Jsem znám svými proaliančními názory, to považuji za motiv,“ uvedl. „Dotklo se to do značné míry mojí rodiny, především to poškodilo desetiletou dceru,“ zdůraznil. Dívka se prý později bála spát v pokojíčku, k jehož oknům dopadla jedna z lahví.

Zbabělý útok, říká Stropnický

Politik doplnil, že požár pravděpodobně nevypukl proto, že dámské hygienické vložky, do kterých byly lahve zabaleny, se nyní vyrábějí jinak, než v době, kdy vznikly internetové návody na výrobu Molotovových koktejlů.

U soudu vypovídalo i několik členů Stropnického rodiny včetně jeho manželky. Podle ní byl útok cíleně veden proti pokoji její dcery, protože v okně jsou jasně viditelné dětské záclonky. „V případě dítěte je to doživotní trauma. Na tábor teď jezdí s ochrankou, na všechny kroužky chodí s ochrankou,“ vylíčila.

Obžaloba viní studenta ještě z dalšího činu - údajně hlídal u ruzyňské věznice, když tam jiný muž sprejoval po zdi anarchistické nápisy. „Chvíli jsme tam demonstrovali, jeden člověk ze skupiny šel pak stranou, tak jsem ho natáčel. Nemyslím si, že je to trestný čin, natáčet si mohu cokoliv,“ řekl. Jak se video následně dostalo na web, prý neví.

Ševcov je v Česku od roku 2014. Řekl, že přijel kvůli bezplatnému studiu na vysokých školách. Nyní studuje v prvním ročníku etnologii na Univerzitě Karlově. Peníze mu posílají rodiče. Chodí prý i na brigády, nedokázal si ale vzpomenout na žádné konkrétní. V polovině května mu skončí povolení k pobytu. Anarchistických aktivit se prý účastnil už v Rusku, dvakrát tam byl potrestán za přestupek. Za přestupek už platil pokutu i v ČR, a to po účasti na antifašistické demonstraci v Brně.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...