24. prosince 2010 11:30, aktualizováno  15:26 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sever Čech trápí náledí, hromadná nehoda zastavila dálnici D8

Hromadná nehoda na dálnici - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hromadná nehoda na dálnici - ilustrační foto. | foto: ČTK

ÚSTÍ NAD LABEM Dálnici D8 dnes dopoledne zablokovala hromadná nehoda na německé části. Směrem od Prahy se sjíždí už na 80. kilometru, odklízení potrvá minimálně do 18:00. Při nehodě zahynul řidič ukrajinského kamionu, dalších sedm lidí utrpělo různě těžká zranění, řekl dispečer dálniční policie. Zbytek severních Čech trápí náledí a mlhy, hlavní silnice z České Kamenice na Varnsdorf musela být na chvíli zcela uzavřena kvůli hromadné nehodě.

Dálnice se v přeshraničním úseku uzavřela krátce před 10:00. Na německé straně se srazilo hned několik kamionů a nehoda zablokovala oba jízdní pruhy. Nejhorší zranění utrpěla posádka ukrajinského kamionu; jeden z řidičů v nemocnici zemřel, druhý je s těžkým zraněním zatím ve stabilizovaném stavu. Dalších šest lidí utrpělo lehčí zranění, zda šlo i o Čechy, ale policie zatím neví.

Řidiči musejí sjíždět už na 80. kilometru u Libouchce a dál do Německa jet po staré silnici přes Petrovice. "Zatím máme jen hrubý odhad, že by to mělo trvat minimálně do 18:00. Problémy na objízdných trasách zatím nemáme hlášené," řekl dispečer dálniční policie. Uzavřený úsek dál upravují sypače, aby po otevření nenastaly další problémy.

Náledí ale trápí i frekventovanou spojnici Děčína s třicetitisícovým dvojměstím Rumburka a Varnsdorfu. V kopcovitém úseku za Českou Kamenicí směrem k obci Líska postupně vyjelo ze silnice několik aut a převrátil se tam kamion. Nikdo nebyl zraněn, silnice ale musela být na chvíli zcela uzavřena. Poté se obnovil alespoň kyvadlový provoz. Z kamionu začala vytékat nafta, kterou musí likvidovat i hasiči. I tam se odklízení protáhlo až do odpoledne.

"Led na silnicích je skoro v celé severní části okresu. Naštěstí začaly jezdit sypače a pomalu to rozsolují, ale je toho hodně," řekl operační důstojník děčínské policie. Podobné problémy jsou i v Libereckém kraji.

Kuriózní nehoda se stala během noci i na hlavním tahu z Ústí nad Labem na Lovosice. V místní části Vaňov najel kamion na poklop od kanálu, který se pod jeho vahou vymrštil a poškodil mu motor. Řidič kamionu to zjistil až po třech kilometrech. Vytékající ropné látky mezitím silnici pořádně znečistily.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz