Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Severočeši mají nové vedení. Obratem vzali zpět stížnost zpochybňující volby

Česko

  10:08aktualizováno  11:29
BRNO - Hnutí Severočeši.cz má nové vedení, zvolila ho valná hromada, která se konala minulý týden. Informoval o tom předseda hnutí, poslanec Bronislav Schwarz. Nové vedení dalo obratem stáhnout od Nejvyššího správního soudu (NSS) stížnost na senátní volby na Mostecku, jež vyhrála Alena Dernerová. Druhé křídlo rozhádaného hnutí označilo valnou hromadu za nelegální.

Alena Dernerová foto: ČTK

Alena Dernerová může obhajovat senátorský mandát. Severočeši.cz s odvoláním neuspěli

Spory dvou táborů Severočechů se táhnou téměř tři roky. Hnutí je rozděleno na dvě skupiny, lidi kolem Schwarze a podnikatele Jiřího Zelenky a lidi kolem bývalých náměstků primátora Mostu Hany Jeníčkové a Luboše Pitína. Jeníčková dala týden před krajskými volbami odvolat všechny kandidáty Severočechů z krajských voleb. O totéž žádala i v případě Aleny Dernerové, která obhajovala senátorský mandát za Severočechy na Mostecku. Mostečtí úředníci ale k její žádosti nepřihlédli a Dernerová ve volbách zvítězila. Druhé křídlo Severočechů proto podalo k NSS stížnost.

Valnou hromadu z roku 2014, kterou svolalo Schwarzovo křídlo, soud pravomocně letos v létě zrušil. Schwarz ji proto svolal znovu. „Navolili jsme nové lidi, změnili jsme sídlo, udělali jsme zápis. Proběhla na základě rozsudku soudu, který určil, ať to uděláme, tak jsme to udělali,“ řekl Schwarz, který se stal předsedou.

Druhé křídlo hnutí označilo valnou hromadu za nelegální. „Napsali jsme jim, že valná hromada je svolaná nelegálně, že to neprojednalo předsednictvo. Nicméně ta valná hromada proběhla a nebyli na ni vpuštěni zástupci kontrolního výboru, kteří chtěli oznámit, že není svolaná v souladu se stanovami,“ řekl Luboš Pitín z druhého tábora hnutí. Spory tak pravděpodobně znovu skončí u soudu.

Nové vedení po valné hromadě obratem stáhlo stížnost na senátní volby na Mostecku, kterou podali jejich odpůrci. „Ano, náš právník ji stáhnul,“ doplnil Schwarz. Podle Pitína je teď na NSS, jak se ke kroku lidí kolem Schwarze hnutí postaví. „U soudu je ale stále ještě moje žaloba jako fyzické osoby, která je identická. A je tam žaloba (Vlastimila) Balína,“ doplnil Pitín.

NSS už oznámil, že stížnosti týkající se voleb na Mostecku sloučil do jednoho řízení a na příští čtvrtek nařídil veřejné jednání. „Otázkou zpětvzetí návrhu ze strany hnutí Severočeši.cz se bude volební senát dále zabývat. Na nařízení veřejného jednání se zatím nic nemění,“ uvedla mluvčí NSS Sylva Dostálová.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mohlo by vás zajímat