Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kim Čong-un chce zavraždit i dalšího příbuzného, velvyslance v Praze, spekuluje jihokorejský deník

Česko

  20:16
PRAHA - Kim Pchjong-il, severokorejský velvyslanec v České republice, by mohl být v nebezpečí. Poté, co byl zavražděn nevlastní bratr vůdce totalitního režimu v Severní Koreji, by mohl být dalším na řadě, spekulují média. Velvyslanec se nikdy k politickým tématům veřejně nevyjadřoval, mohl by ale být i tak spatřován jako hrozba.

Kim Pchjong-il, severokorejský velvyslanec v Česku. foto:  František Vlček, MAFRA

Třiašedesátiletý Kim Pchjong-il je syn zakladatele severokorejského režimu Kim Ir-sena a nevlastní bratr Kim Čong-ila. Jeho synovcem je tak Kim Čong-un, současný vůdce KLDR.

Před přesunutím do Česka Kim Pchjong-il působil 16 let jako velvyslanec v Polsku, kde si vytvořil širokou síť vztahů. Podle jihokorejského deníku Čoson Ilbo byl přesun z Varšavy do Prahy Kim Čong-unovou snahou svého strýce oslabit.

Podle jihokorejského serveru Dong-A Ilbo může velvyslanec být další z lidí, kterých se chce Kim Čong-un zbavit. Mezinárodní severokorejská asociace pro lidská práva a demokracii (MSALPD), která usiluje o sestavení exilové vlády, uvedla, že Kim Pchjong-ila kontaktovala. Právě on by tak teoreticky mohl být kandidátem na sestavení exilové vlády, která by byla oponentem totalitního režimu v KLDR. Také by ho ale mohla čekat brzká smrt, spekulují média.

Malajsie má další podezřelé z Kimovy vraždy napojené na KLDR, jeden je diplomat

Dong-A Ilbo cituje jihokorejského diplomatického pracovníka, podle kterého české bezpečnostní služby věnují Kim Pchjong-ilovi značnou pozornost. „Sledují, kde se pohybuje, s kým se stýká a monitorují, co se kolem něho děje,“ uvedl diplomat. Podle serveru se jedná o reakci na vraždu Kim Čong-nama, kterého pravděpodobně nechal zavraždit jeho nevlastní bratr, vůdce KLDR. Možným prostředkem byl zakázaný ‚nejdokonalejší‘ bojový plyn VX.

Již začátkem února jihokorejská média informovala, že Kim Čong-un poslal za velvyslancem v Česku agenta, který by na něho dohlédl.

Narozdíl od zavražděného Kim Čong-nama ale Kim Pchjong-il nikdy veřejně nevyjadřoval své názory na severokorejskou politiku. Podle MSALPD se velvyslanec obává o bezpečí své rodiny a o politiku nejeví zájem.

Severokorejský velvyslanec v Česku Kim Pchjong-il s prezidentem Milošem Zemanem.
Kim Pchjong-il, severokorejský velvyslanec v Česku.

Dong-A Ilbo píše, že Kim Pchjong-il, který se zjevem a prý i povahou podobá „zbožštěnému“ Kim Ir-senovi, je s největší pravděpodobností severokorejským režimem vnímán jako hrozba.

Zahraniční diplomaté, kteří se obávají o svoji bezpečnost, mohou požádat hostitelskou zemi o ochranu. Pokud taková žádost nepřijde, Česká republika nemůže ochranu poskytnout.

Severokorejská ambasáda sídlí v pražském Veleslavíně v ulici Na Větru. Policie na tomto místě bezpečnostní opatření podle server iDnes.cz neposilovala.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat