24. února 2017 20:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kim Čong-un chce zavraždit i dalšího příbuzného, velvyslance v Praze, spekuluje jihokorejský deník

Kim Pchjong-il, severokorejský velvyslanec v Česku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kim Pchjong-il, severokorejský velvyslanec v Česku. | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Kim Pchjong-il, severokorejský velvyslanec v České republice, by mohl být v nebezpečí. Poté, co byl zavražděn nevlastní bratr vůdce totalitního režimu v Severní Koreji, by mohl být dalším na řadě, spekulují média. Velvyslanec se nikdy k politickým tématům veřejně nevyjadřoval, mohl by ale být i tak spatřován jako hrozba.

Třiašedesátiletý Kim Pchjong-il je syn zakladatele severokorejského režimu Kim Ir-sena a nevlastní bratr Kim Čong-ila. Jeho synovcem je tak Kim Čong-un, současný vůdce KLDR.

Před přesunutím do Česka Kim Pchjong-il působil 16 let jako velvyslanec v Polsku, kde si vytvořil širokou síť vztahů. Podle jihokorejského deníku Čoson Ilbo byl přesun z Varšavy do Prahy Kim Čong-unovou snahou svého strýce oslabit.

Podle jihokorejského serveru Dong-A Ilbo může velvyslanec být další z lidí, kterých se chce Kim Čong-un zbavit. Mezinárodní severokorejská asociace pro lidská práva a demokracii (MSALPD), která usiluje o sestavení exilové vlády, uvedla, že Kim Pchjong-ila kontaktovala. Právě on by tak teoreticky mohl být kandidátem na sestavení exilové vlády, která by byla oponentem totalitního režimu v KLDR. Také by ho ale mohla čekat brzká smrt, spekulují média.

Dong-A Ilbo cituje jihokorejského diplomatického pracovníka, podle kterého české bezpečnostní služby věnují Kim Pchjong-ilovi značnou pozornost. „Sledují, kde se pohybuje, s kým se stýká a monitorují, co se kolem něho děje,“ uvedl diplomat. Podle serveru se jedná o reakci na vraždu Kim Čong-nama, kterého pravděpodobně nechal zavraždit jeho nevlastní bratr, vůdce KLDR. Možným prostředkem byl zakázaný ‚nejdokonalejší‘ bojový plyn VX.

Již začátkem února jihokorejská média informovala, že Kim Čong-un poslal za velvyslancem v Česku agenta, který by na něho dohlédl.

Narozdíl od zavražděného Kim Čong-nama ale Kim Pchjong-il nikdy veřejně nevyjadřoval své názory na severokorejskou politiku. Podle MSALPD se velvyslanec obává o bezpečí své rodiny a o politiku nejeví zájem.

Severokorejský velvyslanec v Česku Kim Pchjong-il s prezidentem Milošem Zemanem.
Kim Pchjong-il, severokorejský velvyslanec v Česku.

Dong-A Ilbo píše, že Kim Pchjong-il, který se zjevem a prý i povahou podobá „zbožštěnému“ Kim Ir-senovi, je s největší pravděpodobností severokorejským režimem vnímán jako hrozba.

Zahraniční diplomaté, kteří se obávají o svoji bezpečnost, mohou požádat hostitelskou zemi o ochranu. Pokud taková žádost nepřijde, Česká republika nemůže ochranu poskytnout.

Severokorejská ambasáda sídlí v pražském Veleslavíně v ulici Na Větru. Policie na tomto místě bezpečnostní opatření podle server iDnes.cz neposilovala.

kpKryštof Peňás

Najdete na Lidovky.cz