Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Severozápad Česka zasáhly silné bouřky. Do spadlého stromu narazil vlak, velké kroupy ničily auta

Česko

  7:38
Hasiči kvůli večerním bouřkám v pondělí zasahovali na Karlovarsku na 24 místech, na Liberecku dokonce na 40. Ve Frýdlantském výběžku do spadlého stromu narazil vlak. Nikdo však nebyl během bouří zraněn.

Na západ Čech dorazily 10. června 2019 večer bouřky. I když přeháňky byly jen několikaminutové, někde kroupy poškodily skla na domech nebo autech. Snímek byl pořízen nedaleko Josefova na Sokolovsku. foto: ČTK

Kroupy (ilustrační foto)
Liberecký Ještěd.

„Z 24 událostí na území Karlovarského kraje se v 19 případech jednalo o čerpání vody ze sklepů a jiných prostorů,“ uvedl Kasal. Karlovarský kraj zasáhla v pondělí večer krátká, ale silná bouřka. V některých oblastech zaznamenali lidé na fotografiích kroupy až o průměru padesátikoruny. Například v Sokolově kroupy poničily řadě lidí kapoty zaparkovaných aut, v Lomnici na Sokolovsku dokázaly rozbít střešní okna.

Severozápadní části Česka hrozí v noci na úterý silné bouřky, mohou být doprovázené kroupami

Na Liberecku se s jedním z popadaných stromů srazil vlak. „Vlak do stromu narazil ve 4:30 ve Višňové, v osadě Filipovka. Bylo to bez zranění,“ řekla mluvčí. Popadané stromy omezily provoz i na dalších železničních tratích. Vlaky ráno nejezdily mezi Jestřebí a Doksy, Českou Lípou a Stružnicí či mezi Jedlovou a Svorem na Českolipsku.

Bouřka zasáhla Liberecký kraj jen z části. „Na Jablonecku, Semilsku i v okolí Turnova jsme neměli žádné výjezdy,“ uvedla Štrauchová. Naopak hasiči se takřka nezastavili ve Frýdlantském výběžku, v Hrádku nad Nisou a okolí či části Českolipska. Několik stromů spadlo i na zaparkovaná auta. Jeden takový výjezd měli hasiči ve Višňové a další v nedalekých Černousích ve Frýdlantském výběžku. Popadané stromy odstraňovali hasiči i ze silnic, několik jich spadlo například na silnici první třídy 9 na Českolipsku.

Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu v noci v kraji nejvydatněji pršelo ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku, za bouřky kolem 1:00 tam napršelo přes 20 litrů na metr čtvrteční.

V Ústeckém kraji haiči vyjeli v noci v souvislosti s bouřkami v 59 případech. Odstraňovali popadané stromy a odčerpávali vodu. Vytáhnout museli i auto uvízlé v laguně za nádražím v Děčíně, v Lhotě nad Pannou na Ústecku spadla lípa na dům. V tiskové zprávě o tom informoval krajský mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

Autoři: ,

Vyhrajte profesionální kosmetický přístroj od značky GESKE!
Vyhrajte profesionální kosmetický přístroj od značky GESKE!

S přístrojem Facial Hydration Refresher 4v1 nebude mít matná a unavená pleť žádnou šanci. O tento zázrak dnes soutěžíme. Jak se můžete zapojit?