Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Severská atmosféra v jazzovém podání

Česko

Jeden z předních zástupců mladé jazzové generace David Dorůžka přichází s novým albem Silently Dawning.

Mladý kytarista ještě sice nedovršil třicet let, ovšem stihl toho již mnoho. V patnácti Davidu Dorůžkovi Česká jazzová společnost udělila cenu Talent roku a on pak odjel studovat za oceán, kde v průběhu letních měsíců 2003 dokonce nahrál svůj debut nazvaný Hidden Paths.

Zatímco první vlastní album znělo hodně jazzově (ačkoli byla znát řada vlivů zcela jiných stylů), tentokrát sází na sdělnější a „písničkovější“ formu projevu. Měl totiž v zásobě řadu melodií, o nichž se domníval, že by mohly dobře vyznít v podání ženského vokálu.

Přizval si tedy ke spolupráci Josefine Lindstrandovou, mladou Švédku s okouzlujícím hlasem. Kapelu doplnil kontrabasistou Michalem Baranskim a bubeníkem Lukaszem Zytou, jednou z nejlepších rytmických sekcí současnosti v Polsku.

Písně jsou velmi křehké. Hudba plyne téměř stále v pomalém tempu a má atmosféru - jako by se někdo v depresi pokoušel jásat. Je obdivuhodné, jak lídr kapely coby výhradní autor hudby zachytil chladnou severskou atmosféru. Skoro jako by vyrůstal za poslechu švédských lidových písničkářů.

Mezi Dorůžkovými oblíbenci dnes figurují spíše islandská zpěvačka Björk či finský skladatel Jean Sibelius. K tomu ještě připočtěme nesmazatelný vliv jazzu převážně z období dospívání a seznam hlavních přísad Silently Dawning je na světě.

Styl hry všech instrumentalistů je střídmý. Každý má perfektní cit pro to, kdy nechat vyniknout hlas a kdy naopak podpořit celkový zvuk nějakou vlastní vyhrávkou. Kontrabas a bicí doprovází zvuk jak akustické, tak i elektrické kytary, obojí střídmě okořeněno efekty.

Významnou roli mají i texty. Kněkterým skladbám dopsala vlastní slova Lindstrandová, jindy pak kytarista zhudebnil poezii Jiřího Ortena či americké básnířky Emily Dickinsonové. Zpívá se většinou v angličtině, ovšem dojde i na rodnou švédštinu a také výborně znějící češtinu.

Výtečný dojem dotváří booklet, který by mohl posloužit jako ukázka moderního designu a rozhodně by se za něj nemuseli stydět ani ti největší světoví umělci. Někomu možná bude Silently Dawning připadat příliš intelektuální či nesrozumitelné. Zadumané sice trochu je, ovšem díky přítomnosti zpěvu, dělajícímu celek srozumitelnějším, to ještě nutně neznamená nudné nebo snad překombinované. Jde jen o rafinovanější formu písničkářství a jediné, co deska vyžaduje, je klidný a soustředěný poslech.

HODNOCENÍ LN ****

David Dorůžka: Silently Dawning

Animal Music, čas: 59:10

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat