Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sexistické prasátečko udělovali odborníci i laici

Česko

BRNO Přeřízneme, ohneme dle Vašeho přání - a k tomu fotka polonahé ženy. Reklama na sex? Nikoliv, jen sexistická reklama firmy S&Ř, Ch Kovo spoléhající na to, že obnažená ňadra přitáhnou zájemce o jakési stroje. A také reklama, která si odnesla vítězství ve veřejném hlasování letošního ročníku soutěže Sexistické prasátečko, která chce na zneužívání stereotypů zobrazování žen, ale i mužů upozornit.

„Nejde nám o to, něco zakazovat. Celá aktivita má napomoci kultivaci veřejného prostoru,“ uvedla Lucie Jarkovská, členka odborné poroty, která letos rovněž vybírala své laureáty. Anticenu udělila firmě Vašstav za reklamu zobrazující stárnoucí ženskou tvář pokoušející se o vylepšení, doplněnou nápisem Regenerace.

„Tato reklama mi přišla obzvlášť krutá sdělením, že cenu má žena pouze jako mladá a krásná, a když pak zestárne, tak se jí všichni vysmějeme, protože snaha o zlepšení je marná,“ dodala.

Soutěž, kterou podruhé pořádalo brněnské hnutí Nesehnutí, se konala na celostátní úrovni. Nejvíce účastníků se však rekrutovalo z Brna.

Do veřejného hlasování se zapojily čtyři stovky účastníků, kteří nominovali na tři desítky reklam. Druhé místo obsadil billboard firmy Pila Pasák s motivem ženy s vystrčeným zadečkem a sloganem Na to si musíte sáhnout.

Třetí místo patří letáku firmy Spilka interiéry vyzývající k vyhození staré a pořízení nové - ne však ženy, jak napovídá obrázek, ale skříně.

Pro sexistické reklamy je typické využívání zobrazení polonahého nebo nahého těla bez souvislosti s propagovaným výrobkem.

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...