Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Olizovač stehen v metru? Může začít útočit častěji, varuje sexuolog

Sexuolog Petr Weiss | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sexuolog Petr Weiss | foto: MAFRA: Petr Horník

PRAHA Sexuální deviant několik měsíců napadá dívky v pražském metru a jeho útoky jsou čím dál agresivnější. V budoucnu by se jejich množství a intenzita mohla zvýšit, míní sexuolog Petr Weiss. Tito lidé přitom jen výjimečně vyhledají odbornou pomoc. „Většina pacientů s touto poruchou je na léčení poslána soudem po spáchání trestného činu,“ tvrdí Weiss v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Lidovky.cz: Ženy v pražském metru se stávají obětí sexuálního devianta, který jim osahává genitálie a nebo je násilně přitiskne ke zdi. Jaký typ sexuální poruchy by tento člověk mohl mít?
Nemohu se vyjádřit k tomu, čím ten člověk trpí. To by bylo neseriózní. Mohu se ale vyjádřit obecně. Cílem pro něj není soulož, ale překonání odporu - to ho vzrušuje. Projevuje se to pronikáním do intimní sféry objektu například osaháváním, sražením k zemi, eventuálně až přímo znásilněním.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Pachatel útočil v metru už třikrát. Může se to opakovat?
Tento typ sexuální poruchy je spojen s vysokou repetitivnosti. To znamená, že se ty útoky neustále opakují. Obvykle k nim dochází s vyšší frekvencí a stupňuje se i intenzita útoku.

Lidovky.cz: Je obvyklé, aby si sexuální devianti vybírali k útoku tak frekventovaná místa, jako je pražské metro?
To není u těchto poruch typické. Většinou si tito lidé vybírají odlehlá místa a spíše ve večerních hodinách. Proč si vybírá pražské metro, netuším.

Lidovky.cz: Může oběť nějak zpozorovat nebezpečí. Jsou tito útočníci nějak nápadní nebo se vyznačují nějakým znakem?
Dokud sexuální deviant nezaútočí, není od běžných lidí rozpoznatelný.

Lidovky.cz: Může se stát, že pachatel sám vyhledá odbornou pomoc? Jak je to časté?
Je to výjimečné. Většina pacientů s touto poruchou je na léčení poslána soudem po spáchání trestného činu. Poté absolvují léčbu - ve vážnějších případech v ambulantní formě.

Lidovky.cz: Když jsou posláni soudem, mají vůbec ochotu spolupracovat?
Úkolem psychoterapeutů je získat pacienty pro spolupráci a motivovat je k léčbě. Když pacient není vnitřně motivovaný, léčba selhává. Český model léčby ale patří mezi nejúspěšnější na světě. Do 20 let recidivuje jen 10 až 20 procent bývalých pacientů.

Lidovky.cz: Proč jsme v Česku oproti světu tak úspěšní?
Ve světě není běžné, aby se léčba odehrávala na specializovaných odděleních psychiatrických nemocnic. Jinde se tito lidé léčí mezi běžnými pacienty na psychiatrii.

Sexuální útoky v pražském metru

Policie zaznamenala, že sexuální deviant útočil v metru už třikrát. Pachatel stále uniká.

  • Poprvé se tak stalo 5. května na frekventované stanici Muzeum. Přiblížil se k dívce, které nadzvedl sukni a začal ji osahávat genitálie. Oběť útok popsala jako nepříjemný a bolestivý.
  • Poté 18. června olízl na eskalátoru ve stanici Můstek dívce stehno. Jakmile si toho všimla, začala utíkat. Muž ji pronásledoval a pak svou oběť natlačil k výloze obchodu.
  • Poslední útok se zatím stal 3. července. Pachatel na stanici Muzeum číhal na vhodnou oběť. Ženu potom natlačil ke zdi a osahával jí genitálie. Dívka při útoku začala křičet, a tak se dal deviant na útěk.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...