Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sexuální nátlak od učitelů zažilo 10 % studentů

Sexuální oběžování (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sexuální oběžování (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Dvě třetiny studujících jedné z pražských fakult zažily nějaké obtěžování od vyučujících. Skoro pětina posluchaček a posluchačů má zkušenost s nevítanou sexuální pozorností, kterou jim kantoři či kantorky projevovali. Desetina mladých lidí se pak dokonce setkala se sexuálním nátlakem.

Vyplývá to z výzkumu mezi sedmi stovkami studujících, který nyní v publikaci o sexuálním obtěžování zveřejnil sociologický ústav akademie věd.

"Pokud naše zjištění porovnáme s výsledky zahraničních studií, ukazuje se, že jsou do velké míry srovnatelné," uvedla socioložka Marta Vohlídalová.

Čtěte také:

Podle ní to ukazuje, že české prostředí není natolik specifické, jak by se mohli někteří domnívat. Podotkla, že výzkum se uskutečnil na jedné fakultně, není tedy reprezentativní.

Běžná součást výuky
Česká společnost podle autorek nové analýzy o sexuálním obtěžování ve vysokoškolském prostředí není k tématu příliš citlivá. Často ho považuje za uměle vytvořený problém, který se do Česka dostal ze zahraničí. Obvykle se vše zlehčuje. Když už se případ uzná, pohlíží se na něj jako na selhání jednotlivce. Studující přitom obtěžování kvůli pohlaví popisují jako běžnou součást výuky, uvádí analýza.

Sexuální obtěžování je podle popisu odborníků nevítané, nevhodné a urážlivé chování. Sahá od nemístných komentářů, poznámek a vtipů přes zvaní na soukromé schůzky, dotyky, osahávání až po výhrůžky a nátlak.

Výsledky průzkumu

Nevhodné komentáře
"Jednoznačně nejvíc zkušeností mají studenti a studentky se zesměšňujícími poznámkami o mužích a ženách, jejich vzhledu, schopnostech a vlohách k určitým povoláním, které patrně patří k běžnému koloritu vysokoškolského prostředí," uvedla Vohlídalová.

S takovými komentáři se setkalo skoro 54 procent studentek a 48 procent studentů. Většina z nich je slyšela opakovaně.

Na prsa místo do očí
Tři z deseti vysokoškolaček jejich vyučující okukovali. Zažilo to i 13 procent studentů.

Erotické vtipy
Úplně neobvyklé při výuce není ani vyprávění eroticky zabarvených historek a vtípků. Aspoň jednou je slyšelo 27 procent posluchačů a 23 procent posluchaček.

Nemravné poznámky
Přes 14 procent mladých žen a přes 12 procent mužů se stalo terčem sexuálně laděných poznámek o svém chování či komentářů ke svému vzhledu od kantorů nebo kantorek.

Zajdeme na skleničku?
Skoro každá pátá studentka dostala od vyučujících pozvání na skleničku či schůzku, ze studentů to byl každý dvanáctý.

Nenápadné dotyky
S dotyky či "jiným narušením osobního prostoru" má zkušenost osm procent dívek a sedm procent chlapců.

Když se se mnou vyspíš...
Ze sedmi stovek dotázaných pak 12 studentek a jeden student uvedli, že se s nimi vyučující snažili navázat intimní vztah. Nabídku sexu za určité výhody či pod pohrůžkou zažila jedna studentka a jeden student. Jeden student řekl, že se proto se svou učitelkou sblížil.

"Přestože se procento studujících, kteří se s tímto typem obtěžování setkali, může jevit jako relativně malé, v absolutním počtu za všechny studující na všech vysokých školách v ČR může představovat nezanedbatelný počet ohrožených studentů a studentek," míní Vohlídalová.

Jak reagovat?
Výzkum také ukázal, že kolem 70 procent studujících neví, jak by měli případ sexuálního obtěžování řešit. Mnozí by uvítali ve školách zavedení přesného postupu a pravidel. Univerzity podle analýzy zatím žádnou prevenci nemají.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz