NAIROBI Sexuální stávku tisíců keňských manželek, která byla zahájena před několika dny, podpořila také Ida Odingaová, manželka premiéra Raila Odingy. Pro týdenní sexuální bojkot se ženy rozhodly, aby tak daly najevo svůj protest proti nepřátelským střetům předních politiků. Ty podle nich mohou znovu vést ke krvavým bojům, jaké zemi zachvátily loni.
Podle zpravodajského serveru BBC Odingaová uvedla, že stávka už alespoň připoutala pozornost veřejnosti k neustávajícím sporům mezi politiky, kteří se v zemi dělí o vládu. „Musím je podpořit už jen proto, že jsem žena,“ řekla také Odingaová. Netroufla si však odhadnout, zda se k sexuálnímu bojkotu připojí také manželka keňského prezidenta Mwaiho Kibakiho.
Obě manželky nejvyšších zástupců politické moci v zemi byly k protestní zdrženlivosti vyzvány Organizací za pokrok žen (WDO), která chce touto ráznou formou vytvořit tlak a přesvědčit znepřátelené strany obou politiků o nutnosti vzájemného usmíření. Loňské násilnosti, při kterých zemřelo přes tisíc lidí a půl milionu jich muselo opustit své domovy, byly vyústěním sporných voleb mezi stranami Odingy a Kibakiho. Nepokoje utichly, když se oba lídři dohodli na sdílené vládě, v posledních týdnech se ale jejich vztahy opět vyostřily.
V konzervativním státě, kde je veřejné diskutování sexuálních témat jedním z velkých tabu, vyvolala svérázná kampaň, na které se podílí několik organizací hájících práva žen, živou debatu. „Nedocílí se tím ničeho jiného než naší potupy,“ uvedl kupříkladu jeden z dotčených mužů z města Nakuru. „Sedm dní je moc. S manželkou si o tom promluvíme,“ dodal. Jiný muž zase v rozhovoru pro televizní stanici KTN řekl, že týden nic není a že bude klidně čekat rok.
Je také otázkou, jakou váhu může mít sexuální stávka manželek v zemi, kde vede mnoho mužů polygamní život. „Je to důležité. Žádáme o podporu i ženy, které se sexuálním stykem živí. Chceme, aby se připojily, i kdybychom jim měly zaplatit samy,“ prohlásila Patricia Nyaundiová, ředitelka Sdružení právniček v Keni (FWL).