Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
27. března 2016 8:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zkušení čeští rekordmani. Sexuální styk měla čtvrtina patnáctiletých

Sex | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sex | foto: Shutterstock

PRAHA Mezinárodní studie WHO ukázala, že mladí Češi patří mezi „nejzkušenější“ v Evropě. Téměř každý čtvrtý patnáctiletý český školák v průzkumu, který garantovala Světová zdravotnická organizace, uvedl, že už má za sebou sexuální zkušenost.

V předchozích generacích šlo přitom podle sexuologa Petra Weisse z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze nejvýše o 15 procent dívek a chlapců v tomto věku. „Podíl 25 procent u patnáctiletých považuji za vysoký a nepříznivý. Víme totiž, že lidé, kteří zahajují svůj pohlavní život předčasně, mají později vyšší počet sexuálních partnerů a méně se chrání antikoncepcí,“ vysvětlil Weiss. Chovají se navíc podle něho rizikově i v jiných oblastech života – více pijí alkohol a kouří cigarety.

Jako průměrný věk pro první sexuální styk se v Česku uvádí období mezi 17. a 18. rokem. Z aktuální studie Health Behaviour in School-aged Children, do které se zapojilo 220 tisíc školáků ze 42 zemí světa, ale také vyplývá, že se čeští mladiství oproti mezinárodnímu průměru při styku více chrání kondomem nebo užitím hormonální antikoncepce.

Prezervativ při posledním styku použilo podle studie 74 procent chlapců a hormonální antikoncepci 30 procent dívek. „Od revoluce stoupá počet žen, které používají hormonální antikoncepci, a to už při zahajování sexuálního života. Stoupá i počet mužů, kteří při prvním sexu použijí kondom,“ potvrzuje Weiss. Realita ale podle odborníků může být odlišná. Shodují se, že adolescenti mají co zlepšovat. Informace, jak předcházet nechtěnému těhotenství nebo pohlavně přenosným chorobám, má podle nich mladistvým dávat hlavně škola a rodiče.

Sex patnáctiletých

Sex patnáctiletých

Jenže skutečnost je jiná. Jako hlavní zdroj informací o sexu je uvedla v českém výzkumu pouze pětina dětí. Zbytek hledá odpovědi na internetu. Zavedení sexuální výchovy ve školách je dlouhodobě sporné téma. Podle místopředsedy Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Milana Kudyna by se pozornost měla přenést spíše k rodičům: „Ti by měli být vůbec první na řadě. Ale obecně si myslím, že informace z této oblasti jsou v současné době pro mládež velmi dostupné.“ V jeho ordinaci se ho ptají dívky na antikoncepci zhruba čtyřikrát do půl roku.

Podobně bohaté zkušenosti jako čeští školáci mají například ti v Bulharsku, Maďarsku nebo ve skandinávských zemích.

Jako alarmující ale uvádí odborníci situaci ve Velké Británii a Spojených státech. „Tam mají veliký problém s rizikovým chováním adolescentů. Do toho patří předčasný pohlavní styk s důsledky jako pohlavně přenosné choroby a nechtěné těhotenství. Sociálně-patologické jevy, které to generuje, jsou tam daleko častější než u nás,“ zmiňuje gynekolog Petr Křepelka z Ústavu péče o matku a dítě.

Vraždy ze cti

V souvislosti s Velkou Británií Křepelka zvlášť zmiňuje kvůli nechtěným otěhotněním dívek agresi rodin a takzvané vraždy ze cti. Nechtěná otěhotnění a interrupce v Česku nejsou podle sexuologa Weisse vůbec takovým problémem. „Obecně platí, že od revoluce se snížil počet interrupcí na necelou čtvrtinu původního stavu,“ připomíná Weiss.

V tabulce, která ukazuje na po užití kondomu při posledním styku patnáctiletých, obsazuje tato země spodní příčky. Nejhůře je na tom Polsko, kde se chránil kondomem pouze každý zhruba pátý hoch.

V užívání hormonální antikoncepce je na tom Velká Británie lépe. Důvod může být i ve speciální legislativě. „Ta umožňuje lékaři poskytnout antikoncepční prostředky i dětem pod hranicí legálního sexu. A to když je zřejmé, že informace rodičům by byla proti zájmu dítěte,“ říká Křepelka.

Podle Světové zdravotnické organizace závisí, zda takto mladí lidé použijí ochranu, také do značné míry na tom, jak jsou mezi sebou schopní o sexu komunikovat. Sami ale podle výzkumu pociťují, že pro to nemají dostatek informací.

I když se zkoumané země obecně zlepšily – lékaři a jiné služby jsou v této oblasti dostupnější, stále ale podle Světové zdravotnické organizace existují země, ve kterých nemají mladí přístup k moderním antikoncepčním prostředkům.

Statistik, ze kterých se dá vycházet v českém prostředí v souvislosti s adolescenty, je podle gynekologa Křepelky velmi málo. Není tak například jasné, jakými pohlavními chorobami se nejčastěji nakazí.

Za příklad dává v této souvislosti Spojené státy: „Uživatelky hormonální antikoncepce do 25 let mají podle doporučení jednou za rok screening na sexuálně přenosné choroby – kapavku a chlamydie. Vyplývá to ze zkušenosti, že jde o populaci, která je těmito infekcemi nejvíce ohrožena.“

Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!