Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jak chodí váš senátor do práce? Často chybí Vondra i Čunek

Senátorka za ODS Daniela Filipiová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Senátorka za ODS Daniela Filipiová | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Analýza seznamu důležitých hlasování v Senátu ukázala, kteří politici mají nejslabší docházku. Nejhůře ze všech dopadla Daniela Filipiová (ODS). Účastnila se jen asi třetiny hlasování. V Senátu často chyběl i Jaroslav Palas (ČSSD), Alexandr Vondra (ODS) či lidovec Jiří Čunek.

"Pokud senátor vykonává nějakou jinou významnou funkci, nemá zřejmě na řádný výkon svého mandátu čas," komentoval výsledky analytik Kamil Gregor ze sdružení KohoVolit.eu, které seznam sestavilo. Pro připomenutí: Vondra sedí na ministerstvu obrany, Jaroslav Palas zase vládne moravskoslezskému hejtmanství.

A co víc, Vondra, Filipiová i Čunek budou v říjnu obhajovat senátorská křesla. Filipiová přitom zvedala ruku jen ve třetině sledovaných hlasování, Vondra s Čunkem a Palasem chyběli na každém druhém hlasování.

Jak seznam vznikal

Sdružení se zaměřilo na všechna důležitá hlasování v Senátu, tedy hlasování o návrzích zákonů, o mezinárodních smlouvách a o aktech Evropské unie. Celkem jde o 1966 z celkového počtu 3016 hlasování v období od voleb do horní komory v roce 2006 do 25. schůze konané v srpnu letošního roku.

Jako absentér se ukázal také prezidentský kandidát Přemysl Sobotka z ODS, který byl přítomen jen těsné nadpoloviční v 51 procentech důležitých hlasování.

Projekt zároveň ukázal na senátory, kteří chodí do práce pravidelně a poctivě se účastní téměř všech zásadních hlasování. Nejlépe dopadla dvojice senátorů za ČSSD - Karel Korytář a Zdeněk Škromach, kteří byli u 95 procent sledovaných hlasování.

Kompletní výsledky

Podívejte se, jak často se hlasování účastní váš senátor. Dokument ke stažení je ZDE.

Co se týče zákonodárců, kteří obhajují mandát v senátních volbách letos na podzim, nemusí se podle seznamu za svou docházku stydět například Karel Šebek (ODS, 87 %), Jan Hajda (ČSSD, 84 %) či Soňa Paukrtová (TOP 09, 83 %).

Rebelové v lavicích

Analýza také přinesla informaci o tom, kdo je v Senátu největším rebelem, tedy kdo nejčastěji hlasuje jinak než strana, za kterou byl zvolen. "Největším 'rebelem' je Jaroslav Kubera (ODS). Při téměř polovině důležitých hlasování se rozhodl právě opačně než většina členů klubu ODS," uvedl analytik Gregor.

Sdružení se zaměřilo také na docházku poslanců:

Podobně se s kolegy názorově často rozchází i Jaroslav Palas z ČSSD. "Kubera a Palas jsou ve skutečnosti mnohem většími 'rebely' než například Vladimír Dryml či Jiřina Rippelová, kteří nedávno odešli z klubu ČSSD," dodal Gregor.

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!