Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka -1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Seznam absentérů ve sněmovně: nejvíc chyběl hejtman Hašek

Místopředseda ČSSD Michal Hašek na jednání Poslanecké sněmovny 4. listopadu večer.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Místopředseda ČSSD Michal Hašek na jednání Poslanecké sněmovny 4. listopadu večer. | foto: ČTK

PRAHA Pouhých tří procent důležitých hlasování se letos v poslanecké sněmovně účastnil jihomoravský hejtman a místopředseda ČSSD Michal Hašek. Vyplývá to ze seznamu sdružení KohoVolit.eu.

Hned za Haškem se v žebříčku poslanců-absentérů umístil David Rath. Bývalý středočeský hejtman do sněmovny příliš nechodil ani před tím, než byl zadržen policií. I třetí hejtman v poslanecké lavici Josef Novotný (ČSSD) měl podprůměrnou účast na hlasováních.

Hašek byl za své lpění na poslaneckém mandátu kritizován už od roku 2008, kdy se stal hejtmanem. Tehdy se vzdal funkce šéfa poslaneckého klubu ČSSD, ale poslancem zůstal.

„Naplno se věnuji práci hejtmana a šéfa Asociace krajů, což lze skloubit s poslaneckým mandátem spíše krátkodobě,“ tvrdil před třemi lety Hašek s tím, že část poslaneckého platu věnuje na charitativní účely.

Přehled docházky

Detailní seznam docházky poslanců za první půlrok sestavilo sdružení KohoVolit.eu, které sleduje dění v parlamentu a pomáhá voličům kontaktovat svoje volené zástupce.

Analýza byla sestavená pouze z důležitých hlasování – o návrzích zákonů, o mezinárodních smlouvách a o aktech Evropské unie. Celkem jde o 279 hlasování uskutečněných od ledna do května.

Důležitých hlasování se účastnili zřídkakdy také poslanci Josef Dobeš (VV), Karel Schwarzenberg (TOP 09), Vít Bárta či Michal Doktor (oba nezařazení). Naopak mezi „vzorné“ poslance se stoprocentní účastí patří Rudolf Chlad (TOP 09), Roman Váňa či František Novosad (oba ČSSD).

„Je zarážející, že někteří poslanci se takřka neúčastní hlasování o zákonech předložených jejich stranou. Například premiér Petr Nečas nehlasoval v první polovině letošního roku o zákonech ODS ani jednou. Na jednání o vlastních zákonech příliš nechodí ani Karel Schwarzenberg a Bohuslav Sobotka,“ podotýká mluvčí KohoVolit.cz Kamil Gregor.

ČTĚTE TAKÉ:

Není překvapující, že pokud má poslanec jinou významnou funkci, své hlasování ve sněmovně zanedbává. Devítka poslanců, kteří jsou zároveň členy vlády, vykazuje podle seznamu mnohem nižší účast než je průměr sněmovny (61% oproti 81%).

V tomto směru je výjimkou jen ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek s téměř stoprocentní účastí. „Hlasování se nejméně účastní poslanci LIDEM a Věcí veřejných. Naopak nejvyšší účast vykazuje KSČM a TOP 09. V regionálním srovnání si nejhůře vedou poslanci zvolení v Praze a naopak nejlépe poslanci z Pardubického kraje,“ dodává Kamil Gregor.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...