Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Seznam.cz kupuje deník Právo a web Novinky.cz. Posoudit to musí ÚOHS

Internetový vyhledávač Seznam.cz (ilustrační foto) foto: ČTK

Společnost Seznam.cz média kupuje firmu Silky Zdeňka Porybného a jejím prostřednictvím firmu Borgis, která je vydavatelem deníku Právo a dodává obsah pro zpravodajský web Novinky.cz. Seznam od roku 2013 vlastní 33,6 procenta akcií Borgisu. Spojení od 23. prosince posuzuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ve zjednodušeném řízení. Případné námitky lze podat do pěti dnů.
  15:55aktualizováno  18:39

„Mohu potvrdit, že v pátek 23. prosince odešlo do datové schránky Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže oznámení o spojení soutěžitelů. ÚOHS nyní stanovil lhůtu pro podání případných námitek a projednává výše zmínění oznámení. Veškeré naše postoje a plány tedy budeme zveřejňovat až s ohledem na výsledek a rozhodnutí ÚOHS,“ řekla mluvčí Seznamu Aneta Kapuciánová.

Seznam s vydavatelstvím Borgis již léta spolupracuje, pro hlavní webovou stránku Seznam.cz dodává zpravodajský obsah na weby Novinky.cz, Sport.cz a Super.cz.

Vydavatelství Borgis založil Porybný v roce 1990. V letech 2020 a 2021 se tržby blížily 600 milionům korun, v obou letech bylo vydavatelství ziskové. Loni činil zisk téměř 18 milionů korun, předloni přes čtyři miliony korun.

Seznam.cz původně poskytoval pouze zpravodajský obsah vytvářený zaměstnanci společnosti Borgis. V roce 2016 rozjel vlastní mediální projekt pod hlavičkou Seznam Zprávy. Mediální část Seznamu se od té doby rozrůstala a dnes poskytuje široký multimediální obsah.

Ke konci roku ale Seznam část zaměstnanců zpravodajství a TV propustil. Podle serveru Lupa jde o 11 procent redaktorů či externích spolupracovníků.

Ve společnosti Borgis pracovalo podle výroční zprávy na konci roku 2021 téměř 280 zaměstnanců. Tištěnému deníku Právo dlouhodobě klesá náklad jako drtivě většině tištěných médií, podle Kanceláře ověřování nákladů tisku činil letos v říjnu průměrný prodaný denní náklad 47 082 kusů. Novinky.cz patří k nejnavštěvovanějším zpravodajským webům.

Seznam.cz loni zvýšil zisk před zdaněním o 22 procent na 1,96 miliardy korun. Tržby se proti roku 2020 zvedly o 13,3 procenta na 5,6 miliardy korun.

Autoři: ,