Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Do sněmovny moc nechodí, i tak si nechávají proplácet, co se dá

Česko

  7:00
PRAHA - Ve sněmovně patří k největším absentérům. Avšak podle výše čerpaných náhrad to vypadá, že se práci poslance věnují od rána do večera. Ať už jde o výdaje na ubytování, asistenty či papírování, z povoleného limitu loni Josef Dobeš (nez.), Michal Hašek či Josef Tancoš (oba ČSSD) vyčerpali skoro vše, co se dalo.

Michal Hašek zastává funkci jihomoravského hejtmana a zároveň poslance. foto: ČTK

Server Lidovky.cz získal přehled poslaneckých náhrad, které zákonodárci čerpali v loňském roce. Figuruje v něm hned několik poslanců, kterým sněmovna proplatila doslova vše, na co mají nárok. Do poslední koruny vyčerpali finanční limit na výdaje za telefonování, ošacení či práci asistentů.

K TÉMATU:

Takovým příkladem je i poslanec Josef Tancoš. Za peníze daňových poplatníků utratil na náhradách více než 1,5 milionu korun. Do maximálního limitu zbývalo pouhých 72 korun. Tancoš přitom loni obsadil v žebříčků největších absentérů ve sněmovně třetí příčku. Pro představu: z 566 důležitých hlasování byl přítomen jen 238.

"Minulý rok jsem chyběl kvůli vážným rodinným problémům," zdůvodnil svou nepřítomnost. Účet za telefon a internet ve výši 84 tisíc korun, což je maximální hrazená částka, vysvětlil tím, že jsou do sumy započítané i hovory jeho asistentů. Na dotaz, proč někteří poslanci dokáží stlačit tyto výdaje na polovinu, odpověděl: "To je záležitost jich a jejich asistentů, nedokážu to posoudit."

Hašek: Náhrady dávám na charitu

Ani král sněmovních absentérů, jihomoravský hejtman Michal Hašek se v náhradách nijak neomezoval. Přestože se loni účastnil ani ne pětiny důležitých hlasování ve sněmovně, čerpal většinu náhrad v plné výši.

ČTĚTE TAKÉ:

Avšak to samé, co dlouhodobě tvrdí o svém platu poslance, zopakoval i k čerpání náhrad. Peníze, které dostane například na cestovní výdaje, dává prý na charitu a užívá pouze odměny za práci hejtmana. "Dávám dary v rozsahu do 50 tisíc korun. Především jednotlivcům v tíživé sociální situaci nebo sociálním zařízením pro postižené děti," řekl na dotaz serveru Lidovky.cz.

Trojici nejvíc chybějících poslanců uzavírá Josef Dobeš a i on si vybral ze sněmovní kasy tučnou částku. Na náhradách stál daňové poplatníky přes 1,3 milionu korun, loni se přitom účastnil jen třetiny důležitých hlasování sněmovny. 

Kdo čerpal vše, co šlo

Krom zmiňovaného Tancoše je však ve výpisu poslaneckých náhrad ještě řada dalších poslanců, kterým sněmovna vyplatila veškeré náhrady v plné výši (viz box). Do této skupiny spadá hned pětice poslanců ČSSD, mezi nimi například i Lubomír Zaorálek. Nevyčerpaných v jeho případě zůstalo pouhých 60 korun v položce "náklady na zajištění služeb asistentů".

10 poslanců, kteří 100 % vyčerpali svůj limit pro náhrady

1.  Ladislav Skopal (ČSSD) - 1 561 127 Kč
2.  Gabriela Hubáčková (KSČM) - 1 549 874 Kč
3.  Josef Tancoš (ČSSD) - 1 538 872 Kč
4.  Pavel Ploc (ČSSD) - 1 494 944 Kč
5.  Radek John (VV) -  1 370 784 Kč
6.  Lubomír Zaorálek (ČSSD) - 1 236 684 Kč
7.  Pavel Antonín (ČSSD) - 1 261 420 Kč
8.  Jiří Paroubek (LEV 21) - 1 250 000 Kč
9.  Jaroslav Škárka (nezařazený) -  1 209 080 Kč
10. Jan Vidím (ODS) - 1 208 809 Kč

Bez pár korun sto procent náhrad využili i nezařazení poslanci Jiří Paroubek či Jaroslav Škárka. Ten například využití celé částky na telefon a internet - tedy 84 tisíc - vysvětlil častými zahraničními cestami. "Náhrady jsou k tomu, aby se v rámci funkce využívaly. Jestliže jsem je vyčerpal, tak jsem je potřeboval. Není to tak, že by mi něco zůstalo v kapse," dodal pro Lidovky.cz.

Předseda Věcí veřejných Radek John pak čerpání plných náhrad vysvětlil tím, že raději než aby peníze zůstaly v rozpočtu sněmovny, daruje je na dobročinné účely. "Loni jsem dal asi 60 tisíc korun. Velkou sumou jsem podpořil člověka, o němž si myslím, že byl nespravedlivě odsouzen a seděl ve vězení," uvedl John. Konkrétní však být nechtěl.

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...