Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Česko

Seznam Zprávy vyhodily zástupce šéfredaktora. Hošek se měl dopouštět sexuálního obtěžování

Komentátor a novinář Jiří Hošek. foto: Seznam Zprávy

Na portálu Seznam Zprávy skončil zástupce šéfredaktora a vedoucí zahraniční rubriky Jiří Hošek. Jak uvedla mluvčí Seznamu Aneta Kapuciánová, důvodem bylo hrubé porušení pracovní kázně. Podle zdrojů redakce iDNES.cz se Hošek opakovaně dopouštěl sexuálního obtěžování.
  12:44

Podle vyjádření Seznam.cz ale vdení o těchto událostech nevědělo a kroky k nápravě učinilo hned poté, jakmile bylo na situaci upozorněno. „Vedení redakce Seznam Zprávy se rozhodlo k okamžitému ukončení pracovního poměru s autorem podcastu Angličan a reportérem Jiřím Hoškem. Důvodem jeho odchodu bylo hrubé porušení pracovní kázně,“ upřesnila Kapuciánová.

Tři zdroje, které si přály zůstat v anonymitě, potvrzují, že Hošek měl opakovaně obtěžovat své kolegyně. „Posílal třeba nevyžádané fotky svého přirození,“ řekla jedna z jeho bývalých kolegyň. V redakci Seznamu sílil tlak několika žen, které si na Hoškovo chování opakovaně stěžovaly.

„V redakci o tom věděla spousta lidí, nikdo s tím nic nedělal. Pokusy o řešení ztroskotaly rychle, takže jsme jen mohly sedět a čekat, kdy nějaká fotka nebo zpráva přijde někomu dalšímu,“ řekla portálu iDNES.cz v reakci na propuštění Hoška jedna z dalších žen, která s ním pracovala. Redakce iDNES.cz se Hoška pokusila kontaktovat, ten však dosud neodpověděl.

Jiří Hošek je pětačtyřicetiletý novinář a komentátor, který se zaměřuje na zahraniční zpravodajství a sport. V současnosti byl zástupcem šéfredaktora Jiřího Kubíka a vedoucím zahraniční rubriky. Ve svém profilu zmiňuje, že je ženatý. Dříve byl zpravodajem Českého rozhlasu v Berlíně a poté v Londýně. Napsal knihy Německo v přímém přenosu a Jiná Británie.

Za sexuální obtěžování na pracovišti se považuje jednání sexuální povahy v jakékoliv formě, která je zaměstnancem vnímaná jako nevhodná nebo urážlivá. Důsledky sexuálního obtěžování jsou snížení důstojnosti nebo vytváření nepřátelského prostředí.

Ochrana před sexuálním obtěžováním je upravena v antidiskriminačním zákoně, který obsahuje definici a prostředky soudní ochrany. V Česku však neexistují ucelené statistiky o celkovém počtu případů. 

Podle výzkumu ministerstva práce a sociálních věcí z roku 2005 se se sexuálním obtěžováním na pracovišti setkalo 28 procent žen a 22 procent mužů. Nejčastějšími formami jsou podle zprávy verbální útoky na osobní život, sexuální narážky, vtipy a poznámky. „Alarmující je fakt, že v 15 až 23 procentech případů jsou iniciátory tohoto chování nadřízení muži,“ konstatuje zpráva.

Autor:

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...