Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 9 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie řeší Babišův privátní e-mail. Premiér ho používá pro komunikaci s vládními kolegy

Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš. | foto: Úřad vlády ČR

Praha Policie se začala zabývat tím, že premiér Andrej Babiš (ANO) používá při komunikaci s vládními činiteli privátní e-mail, který funguje na nedostatečně zabezpečeném serveru. V rozhovoru pro server Seznam Zprávy to v pátek uvedl zakladatel portálu Hlídač státu Michal Bláha. Podle Bláhy je Babiš bezpečnostním rizikem pro stát.

Server už dříve upozornil, že Babiš na videu zveřejněném v neděli na serveru Youtube čte z papíru, na jehož straně natočené ke kameře je vytištěná e-mailová zpráva od Vojtěcha s názvem Report pro pana premiéra. V záhlaví zprávy je uvedeno jméno zaměstnankyně firmy Imoba. Tuto firmu i další svůj majetek Babiš v roce 2017 vložil kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů.

Ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) v pondělí řekl, že nevidí nic zvláštního na tom, když si člen vlády dokumenty, které nejsou ve vyhrazeném nebo tajném režimu, vytiskne například doma. Babiš podle něj jako jiní ministři pracuje i doma a proti jeho kancelářím v Průhonicích je recepce podniku Sokolovna. Premiér si prý tak tiskne třeba běžnou korespondenci.

Bláha v rozhovoru pro Seznam Zprávy upozornil, že e-mailová adresa ab@e-babis.cz, která byla na dokumentu ve videu vidět, funguje na doméně, kterou vlastní Martin Branský s kontaktními údaji do Agrofertu. E-mail podle Bláhy Babiš používá jak pro vyřizování soukromých záležitostí, tak i na řízení státu.

I server je podle Bláhy umístěn v síti Agrofertu a využívá vnější i vnitřní infrastrukturu společnosti. „Veškerá korespondence na serveru odchází z rozsahu IP adres, které jsou využívány společností Agrofert a.s. Co je na pováženou, server navíc nenabízí ani možnost šifrované komunikace, všechny e-maily tudíž mezi SMTP servery putují zcela nešifrovaným způsobem,“ uvádí Bláha.

Bláha uvedl, že není známa ani ověřena instalace, konfigurace a provozní parametry serveru. „Není známá identita osob, které e-mailový server provozují. Nevíme, kteří zaměstnanci Agrofertu nebo snad další osoby mají k premiérovým e-mailům přístup a mohou jeho komunikaci sledovat, ukládat nebo třeba zcizit,“ řekl serveru. Policie ho prý kvůli situaci kontaktovala a ptala se na různý technické detaily.

Bláha dodal, že e-mailový server nespadá pod kontrolu Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) nebo manažera pro kyberbezpečnost Ministerstva vnitra či Úřadu vlády. „Myslím, že Andrej Babiš je proto bezpečnostním rizikem státu. Podle mě by vládní korespondence nejvyššího výkonného představitele státu měla podléhat nejvyššímu zabezpečení,“ doplnil Bláha.

Server byl navíc podle něj ve středu vypnut. „Obavu mám z toho, kam se dostanou a zda se neztratí na něm uložená data. Doufám, že budou zálohována na prostředky pod kontrolou státních orgánů České republiky,“ řekl Bláha.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...