Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Seznamte se: soudci, kteří sloužili KSČ a soudí dál

Česko

  11:07
PRAHA - Soudkyně Milena Němcová v roce 1978 poslala za pobuřování na půl roku za mříže tehdy dvaasedmdesátiletého profesora Václava Říhu. Ten se přitom "provinil" pouze tím, že po svých zkušenostech s tehdejší státní mocí sepsal materiál s názvem "Záznam o mém výslechu v Ruzyni" a ukázal ho třem lidem.

Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Soudkyně Němcová je jednou ze stovek soudců a žalobců, kteří i po dvaceti letech po pádu totalitního režimu zůstávají ve funkcích.

Právě proto se ocitla v hledáčku tříčlenné umělecké skupiny Pode Bal, která její portrét a portréty zhruba tří desítek jejích kolegů od dnešního dne vystavuje v pražské galerii DOX. Výstava s názvem Malík Urvi II. má vernisáž ve středu v podvečer.

Čtěte také:Malík Urvi II. - Výstava o soudcích s komunistickou minulostí.

"Chceme rozhýbat diskusi na tohle téma. Vystaveno je přes třicet stylizovaných portrétů lidí, kteří se různou měrou podíleli na fungování komunistické justice," tvrdí člen skupiny a organizátor výstavy Petr Motyčka, podle něhož veřejnosti nijak zvlášť nevadí, že současný systém využívá služeb lidí toho minulého.

Skupina Pode Bal na sebe poprvé upozornila před deseti lety, kdy vystavila portréty politiků a byznysmenů, kteří byli aktivními komunisty nebo pracovali pro StB.

Více o výstavě, analýzu a přehled soudců najdete ve středečním vydání deníku


Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat