Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Seznamte se: soudci, kteří sloužili KSČ a soudí dál

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Soudkyně Milena Němcová v roce 1978 poslala za pobuřování na půl roku za mříže tehdy dvaasedmdesátiletého profesora Václava Říhu. Ten se přitom "provinil" pouze tím, že po svých zkušenostech s tehdejší státní mocí sepsal materiál s názvem "Záznam o mém výslechu v Ruzyni" a ukázal ho třem lidem.

Soudkyně Němcová je jednou ze stovek soudců a žalobců, kteří i po dvaceti letech po pádu totalitního režimu zůstávají ve funkcích.

Právě proto se ocitla v hledáčku tříčlenné umělecké skupiny Pode Bal, která její portrét a portréty zhruba tří desítek jejích kolegů od dnešního dne vystavuje v pražské galerii DOX. Výstava s názvem Malík Urvi II. má vernisáž ve středu v podvečer.

Čtěte také:Malík Urvi II. - Výstava o soudcích s komunistickou minulostí.

"Chceme rozhýbat diskusi na tohle téma. Vystaveno je přes třicet stylizovaných portrétů lidí, kteří se různou měrou podíleli na fungování komunistické justice," tvrdí člen skupiny a organizátor výstavy Petr Motyčka, podle něhož veřejnosti nijak zvlášť nevadí, že současný systém využívá služeb lidí toho minulého.

Skupina Pode Bal na sebe poprvé upozornila před deseti lety, kdy vystavila portréty politiků a byznysmenů, kteří byli aktivními komunisty nebo pracovali pro StB.

Více o výstavě, analýzu a přehled soudců najdete ve středečním vydání deníku


Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...