Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Seznamte se: soudci, kteří sloužili KSČ a soudí dál

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Soudkyně Milena Němcová v roce 1978 poslala za pobuřování na půl roku za mříže tehdy dvaasedmdesátiletého profesora Václava Říhu. Ten se přitom "provinil" pouze tím, že po svých zkušenostech s tehdejší státní mocí sepsal materiál s názvem "Záznam o mém výslechu v Ruzyni" a ukázal ho třem lidem.

Soudkyně Němcová je jednou ze stovek soudců a žalobců, kteří i po dvaceti letech po pádu totalitního režimu zůstávají ve funkcích.

Právě proto se ocitla v hledáčku tříčlenné umělecké skupiny Pode Bal, která její portrét a portréty zhruba tří desítek jejích kolegů od dnešního dne vystavuje v pražské galerii DOX. Výstava s názvem Malík Urvi II. má vernisáž ve středu v podvečer.

Čtěte také:Malík Urvi II. - Výstava o soudcích s komunistickou minulostí.

"Chceme rozhýbat diskusi na tohle téma. Vystaveno je přes třicet stylizovaných portrétů lidí, kteří se různou měrou podíleli na fungování komunistické justice," tvrdí člen skupiny a organizátor výstavy Petr Motyčka, podle něhož veřejnosti nijak zvlášť nevadí, že současný systém využívá služeb lidí toho minulého.

Skupina Pode Bal na sebe poprvé upozornila před deseti lety, kdy vystavila portréty politiků a byznysmenů, kteří byli aktivními komunisty nebo pracovali pro StB.

Více o výstavě, analýzu a přehled soudců najdete ve středečním vydání deníku


Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...