Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Fond vs. zpráva NKÚ: Víme, kde jsou dva miliony. V kontejneru

Česko

  7:00
PRAHA - Vše má jednoduché vysvětlení. Tak by se dala shrnout reakce Státního fondu životního prostředí na kritiku ze strany Nejvyššího kontrolního úřadu. Úřad zjistil vážné nesrovnalosti v evidenci majetku Státního fondu životního prostředí. Zatoulaly se podle něj věci v hodnotě zhruba 2,8 milionu korun.

Většina výstavní expozice skončila podle mluvčí Státního fondu životního prostředí v kontejneru. foto: Shutterstock

Podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) se na chybu v hospodaření fondu přišlo při inventarizaci za rok 2010. Ukázalo se, že manko v celkové výši přes 2,8 milionu korun tvoří především majetek pořízený v předchozích třech letech.

A to konkrétně:

  • Za rok 2008 chyběl majetek v celkové hodnotě asi 1 685 000 korun.
  • Z majetku pořízeného v roce 2009 se nedohledaly položky ve výši asi 485 000 korun.
  • A z majetku z roku 2010 pak chyběly věci v hodnotě zhruba 23 000 korun.

Z majetku pořízeného za uvedeného tři roky tak Státní fond životního prostředí (SFŽP) postrádal položky v hodnotě kolem 2,2 milionu korun, celkové manko bylo ještě o 600 tisíc vyšší. Postrádat se měly mimo jiné notebooky, mobilní telefony a vybavení kanceláří.

Sloučit nebo zrušit

NKÚ se pozastavil především nad tím, jak se fond k nesrovnalostem v hospodařením postavil. "Škodní komise SFŽP navrhla nevymáhat škodu a odepsat manko z majetkové evidence s tím, že není možné určit, kým a jakým způsobem manko vzniklo, a že ceny nenalezeného majetku jsou cenami pořizovacími a neodráží reálnou hodnotu," uvedla k postupu fondu mluvčí NKÚ Olga Málková.

Zrušení? Nereálné

SFŽP administruje program Zelená úsporám a Operační program Životní prostředí v hodnotě desítek miliard korun. Podle mluvčího ministerstva životního prostředí Matyáše Vitíka je proto důležitá stabilita SFŽP.

"Jeho případná transformace, či dokonce jeho rušení, navíc z důvodů, které uvádí NKÚ, jsou mimo jakýkoli reálný rámec a pouze by výrazně ohrozily čerpání finančních prostředků, na které má Česká republika nárok a které významně přispívají k ochraně životního prostředí v ČR," uvedl mluvčí ministra.

Dodala, že fond navíc porušil zákon, když při kontrolách v letech 2008 a 2009 chybějící majetek nezjistil a řádně s ním tedy nehospodařil.

I fondu životního prostředí se proto týká přísné doporučení: "NKÚ doporučuje zvážit sloučení nebo úplné zrušení některých fondů," dodala mluvčí kontrolního úřadu, který v minulých dnech prověřoval hospodaření čtyř ze šesti státních fondů.

SFŽP se však ohradil: "NKÚ by neměl vydávat prohlášení o důvodnosti  existence toho kterého fondu," uvedla pro Lidovky.cz mluvčí fondu Lenka Brandtová.

Majetek nikoli ztracený, nýbrž vyhozený

Nesrovnalosti v hospodaření SFŽP lze totiž podle ní vysvětlit. "Zmíněné pochybení se primárně netýkalo mobilních telefonů a notebooků, ale těžiště uvedené částky spočívalo ve špatném zaúčtování jedné výstavní expozice," tvrdí Brandtová.

Její hodnota byla podle NKÚ 1,4 milionu korun, SFŽP uvedl dokonce dva miliony korun. Podle Brandtové ale převážná většina expozice skončila po výstavě v kontejneru, což však úředníci špatně zaevidovali a dané předměty byly nadále vedeny jako součást majetku SFŽP.

K TÉMATU:

Administrativní chybou lze podle ní vysvětlit i půlmilionové manko vzniklé za rok 2009. "Když chceme koupit nová auta, ta stará musíme zdarma nabídnout jiným složkám státu. To jsme udělali, ale administrativní chybou jsme je neškrtli z naší evidence majetku," tvrdí mluvčí fondu.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa přesto pověřil ředitelku SFŽP Radku Bučilovou, aby mu k daným zjištěním vypracovala zprávu.
Po většinu sledovaného období (do 4. srpna 2010) byl v čele Státního fondu životního prostředí Petr Štěpánek, nominovaný tehdejším ministrem za zelené Martinem Bursíkem.