Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Shafferovo drama Equus bude v Brně

Česko

DIVADLO

BRNO Psychologické drama Equus britského autora Petera Shaffera nastudoval v brněnském Městském divadle režisér Zdeněk Černín. Hlavní úlohy vnitřně vyhořelého psychiatra a jeho pacienta, jenž až příliš zbožňuje koně, ztvární Viktor Skála a Vojtěch Blahuta. Podle Černína má náročný text velkou intelektuální sílu a některé části děje dokážou divákem otřást.

Při přípravách inscenace se tvůrčí tým vypravil do Londýna, kde v Shafferově hře vystupoval populární herec Daniel Radcliffe, jinak představitel filmového Harryho Pottera. „Myslím, že naše inscenace bude divadelnější, Radcliffe tam byl asi hlavně jako lákadlo, byl to jeho jevištní debut,“ uvedl Černín. Inscenace v Londýně vzbudila rozruch, neboť v ní idol mládeže vystupoval nahý. Nahotu v jedné vypjaté scéně Shafferův text závazně předepisuje a nevyhnuli se jí ani brněnští divadelníci. „Myslím, že jsme zvolili vhodnou míru,“ míní Černín.

Shaffer, jinak autor další slavné hry Amadeus, se při psaní dramatu inspiroval skutečným příběhem mladíka, jenž oslepil 26 koní. Sedmnáctiletý hrdina hry Alan jich oslepí pouze šest. „Myslím, že to stačí, aby to divákem otřáslo,“ řekl Černín.

Autor:

Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa
Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa

Chcete si během pár minut připravit zdravý a chutný oběd nebo večeři? Máme pro vás řešení. Zapojte se do testování a připravte si špagety Melissa,...

Mohlo by vás zajímat