Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Shnilá rajčata zakrývají zdravými

Česko

Poptávka po zelenině je obrovská. Důvodem je zdravá výživa propagovaná vším a všemi. Velký je i výběr. Rajčata malá, velká, mini. Papriky všech barev a salátů nepřeberně.

Nakupovat můžete v supermarketech, na tržnicích, u Vietnamců, ve velkoobchodech nebo na farmě. Ale pozor.

Nakoupit dobře je umění.

Zelenina a zelináři mají svůj vlastní svět. Udělují si ceny za nejkrásnější květáky, nejchutnější řepu, největší jablka. Pořádají veletrhy, kde se navzájem obdivují a vydrží se dívat i několik minut v kuse na jednu mandarinku. Lidé, kteří nemají vlastní zahradu a nejsou zapsáni jako členové v nějakém zelinářském sdružení, se však k zelenině dostanou pouze jediným způsobem - v obchodě.

Můžete si koupit cokoli, od běžných odrůd klasické zeleniny až po exotické pochoutky. U jednoho druhu dokonce existuje výběr z několika možností. Ještě před dvaceti lety šel člověk jednoduše pro rajčata. Dnes si musí promyslet, jaká rajčata vlastně chce. V obchodech se setkáte s rajčaty malými, velkými, cherry, kulatými, oválnými, soudkovými, každý typ má opět několik speciálních odrůd.

Čeští zemědělci pokryjí jen kolem 60 procent spotřeby Silné zastoupení tu má dovoz. „Naši zemědělci pokryjí zhruba 60 procent celkové spotřeby obyvatel České republiky, zbytek dovážíme,“ říká předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Jaroslav Zeman. Proto saláty z Vietnamu, rajčata z Izraele a papriky z Turecka nejsou v českých supermarketech ničím neobvyklým.

Jak to vypadá v konkrétních obchodech? „Zelenina je živý produkt. Jeden den vypadá báječně, ale druhý den už tak vypadat nemusí,“ říká jednatel společnosti Globus Petr Vyhnálek. Většina supermarkétů si tuto skutečnost uvědomuje a protože jsou neustále pod tlakem konkurence, zeleninu mají kvalitní. Zákazníci si totiž svůj obchod vybírají podle čerstvých surovin a k těm zelenina neodlučně patří. „Společnost Globus zaměstnává takzvané kvalitáře, kteří hodnotí zeleninu, která k nám přichází a díky tomu můžeme zaručit kvalitu, kterou poskytujeme,“ říká Vyhnálek.

Některé obchody by takových kvalitářů potřebovaly ještě mnohem víc. Například Tesco a jejich balená cherry rajčátka ve stylu : jedno plesnivé zakryjeme pěti dobrými. Ceny veškeré jejich zeleniny jsou však bezkonkurenční.

„Pravidelně kontrolujeme ceny zboží u konkurence. Provádíme denní a týdenní kontroly a podle nich srovnáváme částky u nás, aby byly v daném místě, tedy v nejbližším okolí daného obchodu nejnižší,“ sděluje Eva Karasová, mluvčí obchodního řetězce Tesco. „Zároveň máme speciální akční nabídky na ovoce a zeleninu,“ pokračuje.

Nemusíte ovšem zůstávat pouze v supermarketech. Existují i jiná řešení, kde zeleninu sehnat.

Vietnamci vědí, proč prodávat právě v průchodech Snad každý si vybaví ten známý obraz. Stmívá se, všechny obchody zavírají, jediní Vietnamci doplňují další salátové okurky do dřevěných beden. Velká část venkovních průchodů je obsazena zeleninou vietnamských prodavačů. Pracují tam dlouho do noci, levně a moc dobře vědí, proč prodávají právě ve studených průchodech. „V průchodech proudí studený a čerstvý vzduch. A Vietnamci vědí, že tohle je pro zeleninu nejlepší prostředí,“ vysvětluje Hana Michopulu, zakladatelka časopisu Apetit a autorka kuchařky Zpátky domů.

Ale ani to samozřejmě není poslední možný způsob, kde pořídit čerstvé suroviny do kuchyně. Jsou tady například rozsáhlé tržnice, kde můžete sehnat velmi levné potraviny. A výběr je tu veliký.

Další alternativou jsou velkoobchody zeleniny. „Máme velkoobchodní a maloobchodní ceny. Dovážíme zeleninu do obchodů a restaurací, ale může si k nám člověk přijít nakoupit kilo rajčat,“ říká Pavel Soukup, majitel velkoobchodu se zeleninou v Kunraticích.

Najdou se i tací zákazníci, kteří právě pro zeleninu jezdí až na farmy a pro ovoce přímo do sadů. Neumějí si představit, že by měli nakupovat tyto suroviny v běžných obchodech. „Mám tři děti a vždycky, když to je jen trošku možné, jedeme na farmu blízko Znojma a tam nakoupíme všechno možné do zásoby,“ vypráví Veronika Králová. „Zelenina z obchodu mi nechutná, mám ráda hlavně tu naši českou. Dovážená je jiná.“

Nejvíce se k nám dováží zelenina z Polska. Tamní pěstitelé jsou co do farmářských cen proti našim zvýhodněni především levnější pracovní silou. Někteří tuzemští producenti upozorňují, že takové poměry jsou pro ně likvidační.

Dobrou zprávou pro ně ovšem je, že řada zákazníků začíná kvalitu nadřazovat ceně.

***

Test LN: Kde nakupovat zeleninu

Redaktorka LN navštívila největší české supermarkety, kde hodnotila kvalitu a výběr nabízené zeleniny

Rajčata

1. Interspar - velký výběr, žlutá cherry rajčata z Izraele. 250 gramů za 23 korun, možnost koupit obyčejná rajčata ze Španělska, ale i specialitu rajčata Bellino - 250 gramů za 80 korun.

2. Globus

3. Kaufland

4. Hypernova

5. Tesco - rajčata ve špatném stavu, popraskaná, nazelenalá, některá se nacházela i mezi papírnickým zbožím

Papriky

1. Kaufland - hezky naaranžované, velký výběr, velmi příjemné ceny - od 35 do 60 korun, o deset korun levnější než ve kterémkoli jiném obchodě.

2. Hypernova

3. Globus

4. Tesco

5. Hypernova - předražené, kolem 90 korun za kilo

Saláty

1. Globus - velký výběr: ledový salát, lollo rosso, polníček, little gem, římský salát, hlávkový salát, man gold z Vietnamu

2. Tesco

3. Kaufland

4. Hypernova

5. Interspar - menší výběr, chaos v cenovkách

Naši zemědělci pokryjí zhruba 60 procent celkové spotřeby obyvatel ČR,“ říká předseda Zelinářské unie Jaroslav Zeman

„V průchodech proudí studený vzduch. To je pro zeleninu nejlepší,“ tvrdí zakladatelka časopisu Apetit Hana Michopulu

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!