15. listopadu 2018 14:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vyhořelé budovy ve Vysočanech a Hostivaři patřily stejnému majiteli. Chystal novou výstavbu

Letecké záběry požáru v pražské Hostivaři. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letecké záběry požáru v pražské Hostivaři. | foto: HSZ hl.m. Prahy/oddělení dokumentace/Jan Kostík

Praha Co mají společného budova trampolínového centra v pražských Vysočanech a průmyslová hala v Hostivaři? Obě budovy letos vyhořely, centrum o víkendu, hala v květnu. A obě patřily stejnému majiteli - přes své projektové firmy je vlastní developerská skupina Codeco, uvedl ve čtvrtek deník E15. Podle deníku majitel na místě obou shořelých hal chystá novou výstavbu.

„Kvůli probíhajícímu vyšetřování nás policie vyzvala, abychom až do jeho konce neposkytovali žádná další vyjádření a neovlivňovali tím průběh vyšetřování,“ reagovala v souvislosti s požárem trampolínového centra na otázky deníku E15 zástupkyně společnosti Codeco Šárka Kulichová. 

Konečným vlastníkem developerské skupiny je podle jejího ředitele Petra Fanty britský občan, který již několik let působí na českém trhu. „Českou republiku pravidelně navštěvuje,“ sdělil v únoru deníku E15 2017 Fanta.

Jenže podle obchodních rejstříků byl od dubna roku 2016 do letošního června většinovým majitelem společnosti Codeco Josef Monsport, který je známý coby správce konkurzní podstaty zkrachovalého H-Systemu. Dlouhodobě působí také jako osobní advokát podnikatele Petra Speychala. Toho spolu s dalšími lidmi policie obvinila ze zkrácení daní nejméně o 850 milionů korun, uvedl dále deník.

Na místě zasahují i policisté, kteří korigují dopravu.
Hasiči prohlíží zasažené skladiště při požáru v pražské Hostivaři.

Podle posledních informací požár trampolínového centra, který propukl minulý pátek v Kolbenově ulici v pražských Vysočanech, někdo založil úmyslně. Roli v případu mohly sehrát i napjaté vztahy mezi hlavním majitelem nemovitosti, firmou KCD Sever patřící pod Codeco, a provozovatelem střediska. 

„Společnost Indoor Sport, jako provozovatel Freestyle Kolbenka, se bohužel pro společnost KCD Sever, jako vlastníka nemovitosti, stala z důvodu dlouhodobého neplacení nájemného a spotřeby energií nesolidním partnerem,“ uvedl Tomáš Lojak, jednatel společnosti KCD Sever v prohlášení. 

Zástupci trampolínového centra podle jeho slov i přes opakované výzvy odmítali hradit své závazky. Vlastník proto 19. října přerušil v budově dodávku energií, což vedlo k jejímu uzavření.

Firma Indoor Sport, provozovatel trampolínového centra, se proti těmto slovům důrazně ohradila a označila je za „absolutní nehoráznost“. Provozovatel centra zároveň koncem října na svém facebookovém profilu k uzavření haly napsal, že jej její majitel na jaře požádal o razantní zkrácení nájemní smlouvy. Údajně proto, že chtěl budovu zbourat a postavit na místě lukrativnější nemovitost. Společnost KCD Sever developerské projekty v dané lokalitě potvrdila, dojít by na ně ale kvůli povolovacímu procesu mělo prý až za několik let.

Podobný scénář, kdy měla na místě vyrůst nová stavba, se odehrál i v případě shořelé haly v Hostivaři začátkem května letošního roku. Podle Registru ekonomických subjektů mělo na této adrese sídlo deset firem. Česká televize tehdy v souvislosti s požárem uvedla, že areál se na konci června měl bourat a stavět nový, jeho majitel proto nedlouho před požárem vypověděl všem nájemníkům smlouvy, informoval v květnu server iDNES.cz. Policie nicméně tehdy vyšetřovala případ jako obecné ohrožení z nedbalosti. 

Lidovky.cz

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.