Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

SHRNUTÍ: Podívejte se, koho jste poslali do Senátu

Česko

  22:30
PRAHA - Voliči o víkendu rozhodli o novém složení třetiny Senátu. Do Valdštejnského paláce tak nově usedne například právník Václav Láska, miliardář Ivo Valenta či bývalý předseda JZD František Čuba. Naopak mandát se po dvanácti letech nepodařilo obhájit matadorce Aleně Gajdůškové (ČSSD).

Obměna třetiny Senátu foto: Lidovky.cz

Třetina Senátu získala během víkendu 27 nových členů. Horní komoru Parlamentu nově doplní lidé různého zaměření a s odlišnými profesními zkušenostmi - odborníci z oblasti zdravotnictví či sociální problematiky, akademici, starostové, senátní křeslo si vybojovali také lidé spojení s velkým byznysem. Server Lidovky.cz sestavil přehled nových senátorů.

V Praze 5 do druhého kola senátních voleb postoupili advokát Václav Láska za SZ...

Ve volebním obvodu Praha 5 vyhrál nad Pavlem Žáčkem s velkým náskokem advokát Václav Láska (za SZ). Nový senátor, kterého vedle zelených podporují i lidovci, je bývalým vyšetřovatelem hospodářské kriminality, mimo jiné vedl týmy objasňující krach Investiční a poštovní banky a vytunelování Harvardských fondů. V senátních volbách advokát Láska získal přes 65 procent hlasů.

Zakladatel loterijní společnosti Synot Ivo Valenta.

Vedle Lásky usedne do senátních lavic i také několik byznysmenů. Mezi jména nových senátorů se tak nově řadí například Ivo Valenta (SsČR), vítěz druhého kola senátních voleb ve volebním obvodu Uherské Hradiště. Nestraník za Stranu soukromníků ČR je podnikatel a zakladatel společnosti Synot, který byl v minulosti kvůli účasti v korupční aféře potrestán v disciplinárním řízení i u soudu.

Do senátu se dostal i další úspěšný podnikatel a miliardář, majitel textilky...

Z řady byznysmenů usedne do senátní lavice také Jiří Hlavatý (za hnutí ANO), který v druhém kole získal přes 63 procent. Hlavatý je dlouholetý šéf textilky Juta ve Dvoře Králové nad Labem. Jako generální ředitel vede textilku od roku 1989 a od roku 2005 ji celou vlastní. Loni získal ocenění Podnikatel roku.

Komunistický funkcionář a bývalý ředitel JZD Slušovice František Čuba.

Místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD) neobhájila mandát v horní parlamentní komoře. Ve druhém kole senátních voleb ve Zlíně ji porazil František Čuba (SPO). Současný poradce prezidenta Miloše Zemana se za minulého režimu proslavil jako autor „slušovického zázraku“, když z průměrného družstva Slušovice na Zlínsku vybudoval agrokombinát se sedmimiliardovým obratem. Z čela agrokombinátu odešel v srpnu 1990. Pak figuroval v řadě firem, některé zakládal. Loni mu prezident udělil medaili Za zásluhy.

ČTĚTE AKTUÁLNÍ ROZHOVOR:

František Bradáč (KDU-ČSL)

Také manažer František Bradáč (KDÚ-ČSL) nově usedne do senátní lavice. Kromě práce managera investic v meziříčském závodu společnosti nkt cables Kladno působí jako člen zastupitelstva Kraje Vysočina a města Velké Meziříčí. 

Karel Kratochvíle (ČSSD).

Pro příštích šest let zastoupí Strakonicko v Senátu ředitel píseckého hřebčince Karel Kratochvíle (ČSSD). Nově zvolený senát porazil v druhém kole voleb lékaře Martina Gregora z TOP 09. Od roku 2010 je členem zastupitelstva města Písku (znovu zvolen minulý týden) a radním. V letech 2004 až 2010 zasedal v Poslanecké sněmovně, podle tisku čelil kritice kvůli malému počtu vystoupení v dolní komoře.

Miroslav Nenutil (ČSSD).

Staronový senátor za volební obvod Cheb Miroslav Nenutil (ČSSD) působí v horní komoře Parlamentu od roku 2008. Kromě toho je také místopředsedou ústavně-právního výboru a místopředsedou senátorů ČSSD. Od roku 2006 byl čtyři roky starostou Stříbra (za ČSSD), předtím byl v letech roce 2002 se 2006 jeho místostarostou. V letech 1987 až 1995 byl členem komunistické strany, v ČSSD působí od roku 2004.

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD)

Vedle Nenutila obhájil své místo v Senátu také Milan Štěch (ČSSD). Ten bude v horní komoře pokračovat i ve čtvrtém funkčním období. Dosavadní předseda Senátu byl senátorem poprvé zvolen již v roce 1996, od té doby v horní komoře zasedá nepřetržitě. Na podzim 2008 se stal místopředsedou Senátu, o dva roky později jej senátoři zvolili do svého čela. V letech 1994 až 2002 zastával funkci místopředsedy Českomoravské komory odborových svazů (ČMKOS), v období 2002 až 2010 byl předsedou ČMKOS. Členem ČSSD je od roku 1997, před listopadem 1989 byl v KSČ.

Jiří Dienstbier (ČSSD)

I ministr Jiří Dienstbier (ČSSD) obhájil své křeslo v Senátu. Ve druhém kole senátních voleb porazil na Kladně kandidátku TOP 09 Michaelu Vojtovou. Dienstbier působil jako koncipient a později partner v advokátní kanceláři někdejšího federálního premiéra Mariána Čalfy. V 90. letech byl členem vedení Mladých liberálů, kteří měli úzkou vazbu na někdejší Občanské hnutí a pozdější Svobodné demokraty jeho otce. V letech 1990 až 1992 Dienstbier zasedal ve Sněmovně lidu Federálního shromáždění. Od roku 2010 do zasedal v pražském městském zastupitelstvu. V letech 2011 až 2013 byl místopředsedou ČSSD a ministrem spravedlnosti stínové vlády. Loni neúspěšně kandidoval na prezidenta republiky.

Ivo Bárek (ČSSD)

Senátorské křeslo za Vyškov obhájil místostarosta města Ivo Bárek (ČSSD). V letech 1987 až 1993 pracoval jako učitel a ředitel odborného učiliště. Kvůli tomu si v letech 1988 až 1990 doplnil pedagogické vzdělání na olomoucké Univerzitě Palackého. Poté byl šest let ředitelem společnosti Respono, kterou založily obce vyškovského okresu kvůli řešení odpadového hospodářství. V letech 1999 až 2002 byl přednostou Okresního úřadu Vyškov.

GLOSY K VOLBÁM NA LIDOVKY.CZ:

Václav Hampl (KDU-ČSL)

V hojném zastoupení zamířili do parlamentu také akademici. Senátorem za Prahu 1 bude bývalý rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl (za KDU-ČSL). V čele univerzity univerzity byl od února 2006 do letošního ledna. V současnosti je členem Výboru Evropské univerzitní asociace a od srpna 2011 do letošního ledna byl předsedou České konference rektorů.

Pavel Štohl (ČSSD)

Znojemsko bude v Senátu zastupovat prorektor soukromé vysoké školy Pavel Štohl (za ČSSD). Spoluzakladatel Soukromé vysoké školy Znojmo v současnosti podniká jako daňový poradce a působí ve Vzdělávacím středisku Ing. Pavel Štohl, které založil. Je autorem řady středoškolských učebnic z účetnictví a daní. V minulosti působil jako znojemský zastupitel a radní.

Jaroslav Malý usiluje o senátorské křeslo v Kradci Králové.

V Hradci Králové byl ve druhém kole senátních voleb zvolen členem horní komory Parlamentu náměstek Fakultní nemocnice Jaroslav Malý (za ČSSD). Senátor v letech 2001 až 2012 vedl Fakultní nemocnici Hradec Králové. Lékařským náměstkem královéhradecké nemocnice a proděkanem pro výuku Lékařské fakulty UK Hradec Králové je od roku 2012. 

Zdeněk Papoušek (KDU-ČSL)

Nejvíce hlasů v letošním finále senátních voleb získal středoškolský pedagog a dramatik Zdeněk Papoušek (za KDU-ČSL). V Brně ho volilo 13 300 lidí. Vystudovaný sociolog Papoušek působil dvacet ve Fondu ohrožených dětí. V Senátu se chce proto zaměřit na zákony, které se týkají ohrožených dětí. Ty současné podle něj upřednostňují ústavy namísto péče v rodinách.

Alena Šromová (KDU-ČSL)

V senátních volbách na Olomoucku vyhrála lékařka Alena Šromová (KDU-ČSL). V rozhodujícím klání vyřadila starostu Medlova Jana Zahradníčka, který kandidoval za ANO. Šromová je členkou zastupitelstva Litovle a tamní radní. od roku 1989 působí jako praktické lékařka.

Peter Koliba (ANO).

Druhé kolo senátních voleb v Ostravě vyhrál lékař Peter Koliba, který kandidoval za hnutí ANO. Porazil místostarostu Ostravy-Poruby Petra Mihálika z ČSSD. Koliba je bývalým přednostou porodnicko-gynekologické kliniky ostravské fakultní nemocnice, kterou vedl v letech 1994 až 2007. Podílel se na vzniku Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Nyní vede vlastní gynekologickou ambulanci.

Radek Sušil, ČSSD

V Karviné ve druhém kole senátních voleb obhájil svůj mandát v horní parlamentní komoře lékař Radek Sušil (ČSSD). Chirurg věnující se se gastroenterologii působí v karvinské nemocnici působí i jako náměstek pro zdravotní péči. V Nemocnici s poliklinikou Karviná-Ráj pracuje od promoce. V politice je činný od roku 2002, kdy se stal členem karvinského zastupitelstva. V roce 2008 byl zvolen do Senátu, tehdy jako jediný již v prvním kole voleb.

Zuzana Baudyšová a Andrej Babiš ve volebním štábu ANO.

Do Senátu míří i odbornice zabývající se sociální problematikou. Senátorkou za Prahu 9 se tak stala zakladatelka nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová (za ANO). Ta v roce 1994 spoluzakládala Linku bezpečí. Je členkou Výboru pro práva dítěte Rady vlády ČR pro lidská práva, zasedá v představenstvu Evropské komise pro pohřešované a komerčně zneužívané děti se sídlem v Bruselu a v představenstvu společnosti EURONET se sídlem v Bruselu sdružující nevládní organizace dětských práv v zemích EU.

Emilie Třísková (ČSSD).

Senátorský mandát za Kolínsko získala ředitelka Centra sociálních a zdravotních služeb Poděbrady Emilie Třísková (ČSSD). V rozhodujícím druhém kole voleb porazila lékaře Milana Raka (za ODS). Třísková působí ve zdravotnictví a sociálních službách, absolvovala postgraduální studium domácí zdravotní péče a geriatrie v Brně. Je středočeskou zastupitelkou a zastupitelkou města Poděbrady.

Náměstkyně ombudsmana Jitka Seitlová.

Dalších šest bude v Senátu také bývalá zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová (za Stranu zelených). Vítězka druhého kola senátních voleb na Přerovsku se profesně zabývala ochranou životního prostředí. V 90. letech působila na ministerstvu životního prostředí, krátce také vedla odbor životního prostředí na Okresním úřadě v Přerově, v letech 2000 až 2004 zasedala v zastupitelstvu Olomouckého kraje.

Lumír Aschenbrenner (ODS).

Početnou množinu ve skupině dnes zvolených senátorů tvoří starostové. Členem horní komory se tak například stane například starosta obvodu Plzeň - Slovany Lumír Aschenbrenner (ODS). Vítěz druhého kola pracoval jako ekonom ve Škodě Plzeň, poté byl vedoucím ekonomického odboru Západočeských kanalizací, členem privatizační komise v Plzni a působil i jako vedoucí referent Fondu národního majetku.

Jiří Burian (ODS).

Finále senátních voleb v obvodu Příbram vyhrál starosta Sedlčan Jiří Burian z ODS. Porazil lékaře Vladimíra Dandu, který kandidoval za hnutí ANO. Burian je starostou Sedlčan od roku 1990 a od roku 2000 je zastupitelem Středočeského kraje.

Zbyněk Linhart.

V Děčíně byl senátorem zvolen starosta Krásné Lípy Zbyněk Linhart (za STAN). Ve druhém kole voleb porazil dosavadního senátora ČSSD Jaroslava Sykáčka. Senátor pochází ze Šluknovského výběžku, který bojuje se sociálně vyloučenými lokalitami a vysokou nezaměstnaností. Starostou Krásné Lípy je od roku 2002, v městském zastupitelstvu je od roku 1990. Vedle toho se významně angažoval při založení Národního parku České Švýcarsko.

Do finálového souboje o senátorské křeslo v České Lípě postoupili starosta...

Starosta Okrouhlé Jiří Vosecký (Starostové pro Liberecký kraj, SLK) byl zvolen senátorem za Českou Lípu. Ve finálním kole voleb porazil dosavadního senátora ČSSD Karla Kapouna. Vosecký se vyučil strojním zámečníkem a strojníkem sklářských automatů. Pracoval ve Vagónce Česká Lípa a v Crystalexu Nový Bor. Má zkušenosti z řady organizací, například Euroregionu Nisa, u jehož zrodu stál. Je členem výboru hospodářského a regionálního rozvoje Libereckého kraje.

Zdeňka Hamousová z hnutí ANO.

Nová senátorka za volební obvod Louny Zdeňka Hamousová (bezpartijní za ANO) ve druhém kole porazila ministra školství Marcela Chládka (ČSSD). Od prosince 2010 je starostkou Žatce, působila i jako pedagožka či lektorka vzdělávání pro dospělé. Do zastupitelstva Žatce byla zvolena v roce 2006 jako nestraník za Volbu pro město, mandát zatím vždy obhájila. Většinu svého profesního života strávila ve školství v oboru speciální pedagogika.

Jiří Carbol (KDU-ČSL)
Výsledky senátních voleb

Skupinu starostů, kteří se ve druhém kole senátních voleb stali senátory, uzavírá Jiří Carbol (KDU-ČSL), starosta obce Dobrá a zastupitel Moravskoslezského kraje. Od roku 2000 do září 2006 byl náměstkem hejtmana Moravskoslezského kraje pro zdravotnictví, sociální věci a kulturu. Od června 2006 do června 2010 byl poslancem, působil i ve zdravotnickém výboru. Od května 2009 do listopadu 2010 byl místopředsedou KDU-ČSL.

REAKCE VÍTĚZŮ I PORAŽENÝCH NA LIDOVKY.CZ

Autoři: ,

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...