8. října 2016 19:01, aktualizováno  19:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sice jsme vyhráli, ale devět hejtmanů mít nemusíme, řekl Babiš

Andrej Babiš s Adrianou Krnáčovou oslavují výsledky senátních a krajských voleb | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš s Adrianou Krnáčovou oslavují výsledky senátních a krajských voleb | foto: MAFRA

PRAHA ANO 2011 se stalo vítězem letošních krajských i prvního kola senátních voleb. Hnutí vedené Andrejem Babišem získalo nejvíce hlasů v devíti krajích. Šéf ANO ale uvedl, že netrvá na tom, aby jeho strana měla devět hejtmanů. Zároveň bude mít i nejvíce finalistů v senátních duelech, do druhé kola jich postoupilo patnáct. Ministr financí výsledek zatím podrobněji hodnotit nechtěl, měl ovšem radost, že lidé „nevěřili lžím jiných stran“.

„Mně to dodává sílu do dalšího boje,“ řekl po volbách Babiš v České televizi. „Není náš cíl mít devět hejtmanů,“ řekl vzápětí. Naznačil tak ochotu vyměnit hejtmanský post za jiné pozice ve vedení kraje, které hnutí považuje za klíčové.

Lidé podle Babiše musí vědět, že kraje nemají vlastní peníze, žijí z odváděných daní a krajské úřady je pouze přerozdělují. „My skutečně chceme vědět, jak se ty peníze přerozdělují. Chceme transparentní přístup a kraje bez korupce,“ popsal Babiš hlavní cíl hnutí.

„Vypadá to, že naši lidé jsou rozumní, neuvěřili různým dezinformacím a vnímali, jak ti hejtmani hospodařili těch posledních osm let,“ řekl Babiš novinářům. Pochvaloval si, že i přes několik negativních kampaní vůči jeho osobě, si občané, kteří podpořili jeho hnutí, přejí v krajích změnu. „Děkuji všem, kteří nás volili a kteří neuvěřili různým lžím v kampaních jiných stran.“

Poděkování směřoval i směrem k těm, kteří svými hlasy podporovali ostatní strany. Z předpovídané nízkého počtu voličů měl od počátku obavy. „Je důležité, aby se lidé zúčastňovali voleb. Analytikové a politologové předvídali, že slabá účast pro nás bude špatná,“ komentoval 33 procentní volební účast. Nízkou účast pak označil za chybu politiků neúspěšných stran.

K sestavení krajských koalic se prozatím blíže nevyjadřoval. Kraje už o nich prý představu mají, Babiš ale do koaličních vyjednáváních podle svých slov zasahovat nechce. „Doufejme, že naše týmy to vyjednají tak, abychom měli drželi pozici z hlediska kontroly a hospodaření kraje. Je důležité, aby nové koalice řídily kraje spravedlivěji a v prospěch všech obcí.“

Během setkání s novináři Babiš rovněž volal po skončení politického přístupu v krajích. „Není možné, aby se dávali do krajů peníze na opravy silnic podle toho, jaký tam je hejtman.“ Opakovaně také zmiňoval otázku jejich privatizace. „My kraje privatizovat nechceme, to si je zprivatizovali stávající hejtmani,“ řekl Babiš. Skutečnost, aby mu některý z hejtmanů zakazoval setkání se zaměstnanci nemocnice nebo návštěvu školy, považuje za skandální.

rsaRobert Sattler