Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sid the Kid rozhodl

Česko

Už před olympijským Vancouverem byl miláčkem kanadského publika. Dvaadvacetiletý kapitán Pittsburghu rozhodl v prodloužení zámořské finále a vyvolal hokejové šílenství.

Běžela osmá minuta prodloužení finále olympijského turnaje. Jarome Iginla posunul puk od mantinelu směrem na levý kruh, kde ho v těžkém úhlu vystřelil Sidney Crosby.

Střela si našla cestu mezi betony amerického brankáře Ryana Millera a v Kanadě vypuklo šílenství. „Splnili jsme si velký sen. Vyhrát olympiádu, navíc doma, to je úžasné,“ zářil hlavní hrdina Crosby.

„Když jsem měl možnost před hrami běžet s olympijskou pochodní, říkal jsem, jak se do Vancouveru těším. Hlavou mi běželo, co asi všechno prožiju. Teď to vím. Byl to mimořádně silný zážitek. Vyhrané finále - to je prostě něco neopakovatelného,“ přiznal.

Javorové listy přivedl k triumfu symbolicky nástupce legend Wayna Gretzkého a Maria Lemieuxe. Ten, jehož nazývají „Sid the Kid“ a kterého bezvýhradně milují. Ovečkin sice může bavit kanadské diváky technickými finesami, když ale přijde řeč na Crosbyho, je ruská hvězda zapomenuta.

Dvaadvacetiletý útočník se stačil zapsat do historie už několikrát - ať už jako první hráč, který v premiérové sezoně překonal hranici sta bodů či jako nejmladší kapitán v NHL.

Zkrátka - hokej je pro Kanaďany náboženstvím a Crosby momentálním bohem. „Konec jak z Hollywoodu - Sid rozhodl o zlatu pro Kanadu v Kanadě,“ hlásal server NHL.com. Přitom Crosby rozhodně nemá božské manýry. „Je to hodný kluk, který byl vychováván ve skromných podmínkách. Na ledě i mimo něj je nesmírně obětavý,“ říkal útočník Sparty Zbyněk Hrdel, Crosbyho spoluhráč a kamarád.

I proto jej kanadští rodiče dávají svým ratolestem za vzor.

Když začínal Crosby v Pittsburghu, musel ho z útrob stadionu vyvážet neoznačený automobil, jinak by ho fanynky a fanoušci rozmačkali.

Crosbymanii zažil i Hrdel - v týmu Rimouski Oceanic, kde spolu hráli v jednom útoku. „Nikdy jsem neviděl lidi tak zfanatizované. Naprosto jsem to nechápal.“ „A to hokejové šílenství teď ještě naroste. Nedovedu si představit, jak vůbec z Vancouveru odletěl,“ kroutil Hrdel hlavou. Crosby navíc svou vítěznou trefou překonal i držitele většiny ofenzivních rekordů NHL, Gretzkého. Ten olympiádu nedokázal vyhrát nikdy.

Když se před časem Gretzkého ptali, zda jeho rekordy může někdo překonat, s odpovědí neváhal: „Jistě. Sidney Crosby.“ V předchozích dvou týdnech však všechny rekordy NHL pro Crosbyho nic neznamenaly. Přednost dostala národní hrdost. „Na Kanadu bych byl hrdý, i kdybych nehrál hokej a nebyl na olympiádě. Je neuvěřitelné, jak tahle země miluje hokej, co pro lidi znamená. Jak jsou nadšení, jak ohromně všechno prožívají. Na to jsem pyšný.“

Přitom během turnaje nebyl až tolik vidět, v produktivitě byl až na chvostu první desítky. I kdyby však neměl až do finále žádný bod, bylo by mu to odpuštěno. Vítězný gól všechno změnil.

„Každé malé dítě o něčem takovém sní. Mně se to podařilo. Co víc k tomu mám říci?“ usmíval se kanadský hrdina.

***

Milníky v jeho kariéře

* 22. července 2005: Při draftu v Ottawě si jej jako prvního v pořadí vybral tým Pittsburgh Penguins. Mario Lemieux, vlastník a legendární kanadský hokejista, se o Crosbyho staral po všech stránkách, poskytl mu i bydlení ve vlastním domě. * 12. června 2009: Pittsburgh oplatil Detroitu rok starou porážku ve finále NHL. Crosby zvedl nad hlavu Stanley Cup jako nejmladší kapitán v historii. „Když máte Crosbyho v týmu, je možné opravdu všechno,“ chválil tehdy Lemieux. * 28. února 2010: Na olympijských hrách ve Vancouveru rozhodl gólem na 3:2 prestižní zámořské finále. V prodloužení v čase 67:40 vystřelil Kanadě zlato, když našel skulinku mezi betony amerického gólmana Ryana Millera.

Sidney Crosby

Narozen: 7. srpna 1987 Místo narození: Nové Skotsko, Kanada Největší individuální úspěchy: * 2007 - Art Ross Trophy (vítěz kanadského bodování), Hart Memorial Trophy (nejužitečnější hráč ligy), Lester B. Pearson Award (nejužitečnější hráč ligy dle hlasování hráčů). * Ve své úvodní sezoně v NHL (2005/2006) získal v kanadském bodování 102 bodů a stal se nejmladším hráčem v historii, kterému se podařilo překonat stobodovou hranici. * V roce 2007 byl jmenován kapitánem Pittsburghu, čímž se stal nejmladším kapitánem v historii NHL.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...