Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Po měsících urgencí mění spolek Zemanových přátel sídlo, odchází z Hradu

Vratislav Mynář foto: Jakub Stadler, MAFRA

Spolek Přátelé Miloše Zemana, který vede exkancléř Vratislav Mynář, odchází z prestižní adresy. Hradčany opouští po měsících urgencí a direktivním dopisu od týmu prezidenta Petra Pavla.
  10:52

Právě spolek Přátelé Miloše Zemana sehrál důležitou v roli v tom, že se Zeman podruhé stal prezidentem. Okolí spolku totiž Zemanovu kampaň financovalo, ale dodnes zůstává nejasné, kdo přesně peníze poskytl.

Poté, co se Zeman stal podruhé prezidentem, tak spolek získal adresu na Pražském hradě, přímo Na Opyši 192/8 - Hradčany. Na Hradčanech má současně stále adresu i Nadační fond Ivany Zemanové.

Tehdejší šéf Správy Pražského hradu Ivo Velíšek spolku za pět tisíc korun měsíčně pronajal třicetimetrovou část bytu v Klarově vile. Smlouvu tehdy podepsal se svým nadřízeným, tedy tehdejším kancléřem Mynářem a nyní současně šéfem spolku.

Direktivní dopis od Pavlova týmu

V pondělí večer exkancléř Vratislav Mynář pro iDNES.cz uvedl: „Bylo požádáno o změnu sídla, čekáme na vyřízení,“ uvedl v SMS zprávě.

Hradní kancléřka Jana Vohralíková nedávno řekla, že spolku zaslala Kancelář prezidenta republiky dopis s tím, že mají sídlo neprodleně změnit.

„Řekli jsme, že neoprávněně užívají sídlo na Pražském hradě, ať to uvedou ihned do pořádku,“ uvedla dále Vohralíková. V minulém týdnu doplnila, že dopis Hrad napsal direktivně.

Účetnictví jen za rok 2020

Redakce iDNES.cz se v minulosti Mynáře také dotázala, proč spolek nezveřejnil účetní uzávěrku za rok 2021. V tomto případě se však redakce odpovědi nedočkala.

Z veřejného výpisu totiž vyplývá, že spolek zveřejnil poslední účetnictví za rok 2020. Z dané účetní uzávěrky lze vyčíst, že spolek získal za rok 2020 dary ve výši 300 tisíc korun. Současně byl stav jeho konta na konci roku 290 tisíc korun. Na konci roku 2019 disponoval spolek 297 tisíci korunami. O rok dříve však vykázal ztrátu tři tisíce korun.

Spolek jako hlavní činnosti uvádí prosazování, propagaci a podporu Miloše Zemana jako významného politika a osobnost zastávající veřejné funkce.

Výpis uveřejněných účetních závěrek.
Autor: