Úterý 12. listopadu 2024, svátek má Benedikt
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Šikana za ‚traktoristu Šlachtu‘? Aktivista přes rok nedostal zabavené věci

Česko

  5:00
PRAHA - Policie provedla u aktivisty s pseudonymem Tomáš Zelený razii a zabavila mu věci, které využíval pro svou práci. I když ho ani za rok a čtvrt kriminalisté z ničeho neobvinili, majetek mu stejně odmítají vydat. Podle Zeleného jde o šikanu, neboť psal o policistech nelichotivě. Jako poslední šanci na obranu se tak aktivista obrátil na ústavní soud.

Robert Šlachta foto: Yan Renelt, MAFRA

Skončil mezi zadrženými při loňské operaci proti levicovým extremistům, kteří měli podle policie připravovat teroristický útok na vlak. Doteď však aktivista s pseudonymem Tomáš Zelený nebyl z ničeho obviněn a kriminalisté mu ani nevrátili jeho věci.

V úterý se Zelený rozhodl podat ústavní stížnost. Policie mu totiž už rok a čtvrt nevrátila počítač a několik CD a nedovoluje mu udělat ani kopii některých dat. Zelený má přitom mezi soubory podklady pro vědecké články a řadu odborných textů „nemalé hodnoty“, jak tvrdí.

Už samotný zásah, kdy ho detektivové vytáhli z jeho maringotky, způsobil Zelenému řadu nepříjemností. V zabaveném počítači měl disertační práci před dokončením a po její ztrátě musel obnovovat staré kopie z emailové korespondence. Navíc nestihl dokončit zakázku od prestižní ekologické organizace a propásl termín k odevzdání.

Ústavní stížnost na jednání ÚOOZ proti aktivistovi Tomáši Zelenému.

Ústavní stížnost na jednání ÚOOZ proti aktivistovi Tomáši Zelenému.

„V počítači mám archiv vědeckých publikací, které bych potřeboval pro svou odbornou činnost. Kdybych si dnes chtěl pořídit některé z těch svých vědeckých článků, tak jeden běžně stojí okolo třiceti dolarů. Dnes k nim již bezplatný přístup nemám a to mi komplikuje práci. Pak jsem tam měl fotografie s přáteli a jiná data, ke kterým mám osobní vztah,“ popsal serveru Lidovky.cz Zelený.

Podle aktivisty jde o policejní šikanu. Kromě odříznutí od věcí ještě musel Zelený jezdit na výslechy do Prahy, což vzhledem k jeho bydlišti trvá celý den. Cestu mu ale bývalý protimafiánský útvar ani neuhradil.

Sepsat ústavní stížnost pomohl Zelenému napsat paragrafový aktivista Tomáš Pecina, podle něhož se jedná o klasický příklad policejní zvůle. „Mstí se mu, že o nich nepěkně píše a ponechali ho v pozici ‚trvale podezřelého‘. To znamená, že je teď podezřelý navždy a je jenom na kriminalistech, kdy s ním tak přestanou zacházet a ty věci mu vrátí,“ shrnuje Pecina klientovu situaci.

„Traktorista Šlachta“

Zelený totiž dostal nedávno pořádkovou pokutu osm tisíc za to, že ironicky zdravil detektivy z ÚOOZ „Zdar útvare!“ a tehdejšího šéfa Roberta Šlachtu nazval traktoristou.

Vrchní státní zástupce Zeman píše premiérovi ohledně sloučení ÚOOZ a protikorupčního útvaru.

Vrchní státní zástupce Zeman píše premiérovi ohledně sloučení ÚOOZ a protikorupčního útvaru.

Oba aktivisté se domnívají, že stav po domovní prohlídce, kdy člověk není obviněn, může být jen krátkodobý a ne se táhnout přes rok a čtvrt jako v tomto případě. Podle zjištění serveru Lidovky.cz se počítače a data některým lidem, u nichž zasahovali loni policisté, před několika měsíci vrátily.

Policie by navíc tyto případy měla podle Peciny odškodnit. „Když totiž provedete prohlídku a osoba není pravomocně odsouzena, tak je ta prohlídka považována za nezákonnou,“ míní.

Kriminalisté nechtěli případ pro server Lidovky.cz komentovat. „Podání ústavní stížnosti je právem této osoby. Více tuto věc komentovat nebudeme,“ sdělil krátce mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu, pod níž bývalý protimafiánský útvar od začátku srpna spadá, Jaroslav Ibehej.

Postup policie v minulosti nevadil ani státním zástupcům, ke kterým se Zelený dovolával. „Postup policie vůči stěžovateli má charakter zjevné šikany a protože ochranu před naříkaným postupem mu neposkytlo ani okresní zastupitelství v Mostě, ani krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem, nezbývá mu nyní než požádat o ochranu Ústavní soud,“ píše se přímo v ústavní stížnosti, kterou má server Lidovky.cz k dispozici.

Za zásah proti levicovým extremistům je bývalý ÚOOZ od počátku kritizován. Nejen, že se nepodařilo dopadnout a obvinit nikoho, kdo by stál za sérií žhářských útoků pod hlavičkou Sítě revolučních buněk, ale i obžaloba za přípravu teroristického útoku na vlak vyvolává řadu otázek. Kritici tvrdí, že policejní agenti tři obviněné do akce dotlačili.

Kromě „prvních českých teroristů“ se kriminalisté ještě snaží neúspěšně dopadnout anarchistu Lukáše Borla, kterého považují za šéfa Sítě revolučních buněk, která zapalovala mýtné brány a policejní vozy.

PSALI JSME TAKÉ:

Útok na ministra Stropnického

Zátah proti extrémistům ̈

Z čeho extrémisty policie viní?

Detaily případu

Autor:

Nemocnice není hotel. Jak zajistit pohodlí rodičům hospitalizovaných dětí?
Nemocnice není hotel. Jak zajistit pohodlí rodičům hospitalizovaných dětí?

Přítomnost rodiče v nemocnici dodává hospitalizovanému dítěti pocit bezpečí, zmírňuje stres a podporuje uzdravování. Dlouhé hodiny a noci strávené...