14. února 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šikanu na ambasádách trestají strážci etiky z Černínského paláce

Případy etické komise za rok 2016. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Případy etické komise za rok 2016. | foto: Lidové noviny

PRAHA Loni v létě dorazil do Černínského paláce dopis, který spustil poplach. Zaměstnanci jedné evropské ambasády do ústředí napsali, že je velvyslanec šikanuje. Líčili atmosféru strachu a popisovali, že jim praktiky nadřízeného ničí zdraví. Žádali odvolání vedoucího zastupitelského úřadu, ale dopadlo to obráceně. Ambasádu opustila čtveřice signatářů, protože se ukázalo, že svého šéfa nařkli bezdůvodně.

Dřív by se podobný případ nejspíš nechal plavat. Jenže od září 2015 neformálně a od loňského ledna oficiálně mají na ministerstvu zahraničí novinku inspirovanou západními diplomaciemi – etickou komisi a psycholožku.

Pokud se objeví případ mimořádně závažného chování, podřízených i nadřízených, který dotyční nezvládají řešit vlastními silami, zasáhnou právě ony.

„Než jsme nový systém zavedli, problémy se často neřešily. Kolovaly tu legendy o tom, jak se někteří kolegové chovali k sobě navzájem,“ popisuje státní tajemník ministerstva Petr Gajdušek důvody, proč komise vznikla.

Za rok působení řešila 12 případů, respektive čtrnáct, dvakrát na sebe podali vzájemně podnět podřízený i nadřízený. Čtyři příběhy se podařilo uzavřít smírem – obě strany uznaly, že chybovaly a že se budou snažit o vyšší míru tolerance. Zbytek situací dvakrát vyústil v odvolání vedoucího zastupitelského úřadu a šestkrát ke stažení podřízených ze zahraniční mise.

Vzhledem k úhrnu 117 zastupitelských úřadů, které Česko má, je dobrou zprávou, že patologické chování se projevuje na minimálním procentu z nich. Špatnou zprávou je naopak to, že v diplomacii se drby rychle šíří, a zásah pro českou pověst může být znatelný. Navíc zaměstnanci Černínského paláce v rámci kariéry vystřídají mnoho úřadů a problémy si namnoze nesou dále.

„Je důležité, aby se obnovila elementární důvěra v systém. Etická komise není bičem na nadřízené ani podřízené, prošetřujeme vše stejně důkladně. Snažíme se měnit návyky, které tu byly desítky let, chceme problémy řešit,“ tvrdí Gajdušek.

Najdete na Lidovky.cz