2. dubna 2019 15:51, aktualizováno  22:24 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šikanuje mě Kalousek s opozicí, tvrdí Jermanová. Prý naschvál v době porodu

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová. | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

PRAHA Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) tvrdí, že v posledních osmi měsících čelí spolu se svou rodinou řízenému nátlaku, obtěžování a šikaně. Mediální kauzy týkající se služebního auta využívaného jejím manželem a smluv s externisty na krajském úřadu byly podle ní načasovány do začátků jejího těhotenství a období po porodu dcery, aby měly maximální psychologický dopad.

 Z organizování útoků obvinila v úterním prohlášení zaslaném mimo jiné předsedu poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska. Kalousek to odmítl. „To je taková hloupost, že to nestojí za komentář,“ uvedl.

Podle webu SeznamZprávy si hejtmanství v minulosti najímalo externí pracovníky na služby, které normálně zajišťují pracovníci úřadu. Stálo to údajně pět milionů korun ročně. Helena Frintová z krajského úřadu řekla, že po volbách v roce 2016 odešlo několik klíčových zaměstnanců a scházely pracovní síly.

Kalousek chce kvůli kauze podat trestní oznámení. Pokorná Jermanová míní, že bývalý předseda TOP 09 chce tímto krokem ovlivnit případ údajného střetu zájmů premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, kterým se krajský úřad zabýval. Vybraní opoziční politici za STAN a ODS mu podle hejtmanky slouží jako užiteční idioti a jsou jeho loutkami. „Výsledkem je šikanování mojí osoby, mé rodiny a zaměstnanců krajského úřadu, vše za účelem antibabiš agendy pana Kalouska,“ dodala.

Kalousek: Její hospodaření hraničí s trestným činem

Starostové a nezávislí (STAN) v tiskové zprávě upozornili, že o informace o dohodách s externisty požádali už loni v červnu, kdy o těhotenství Pokorné Jermanové ještě nikdo nevěděl. Krajský úřad ale informace poskytl až poté, co ministerstvo vnitra konstatovalo, že opoziční zastupitelé na ně mají nárok, doplnili.

„Kdyby tehdy kraj poskytl úplné informace a netajil, kdo a co pro něj externě vykonává, problém by neexistoval,“ uvedl šéf kontrolního výboru a středočeský zastupitel za STAN Ivo Šanc. Zastupitelé za STAN nyní podle své tiskové zprávy chystají další žádost o informace především o tom, za jakou práci a komu hejtmanství peníze vyplatilo.

Kalousek řekl, že se mu jako středočeskému poslanci nelíbí, jak hejtmanka hospodaří s rozpočtovými prostředky. „Nelíbí se mi to dokonce do té míry, že si myslím, že by se na to měl podívat státní zástupce, jestli to nehraničí s trestným činem,“ uvedl. Trestní oznámení chce podat po 8. dubnu. Protože neví, kdo smlouvy s externisty podepsal, nebude na konkrétní osobu. „Ale to je výlučně můj postoj a nic neorganizuji,“ dodal.

ČTK