Úterý 20. října 2020svátek má Vendelín 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Síla nynějších protestů v Bělorusku je jedinečná, říká historik. Národ je podle něj historií hodně poznamenaný

Protesty v Bělorusku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protesty v Bělorusku. | foto: Sergei GritsČTK

Brno Při nynějších protivládních protestech si Bělorusové konečně mohou říci, že nebudou „křivit hřbet“, míní historik Tomáš Řepa z Univerzity obrany v Brně. Síla protestů v Minsku je podle něj jedinečná, a to jak vzhledem k počtu obyvatel země, tak k její „neuvěřitelně tragické historii“, která příliš nepřála občanské odvaze a aktivismu.

„I vzhledem k tomu, jak dlouho měl (prezident Alexandr Lukašenko) možnost vytvářet svoje nástroje moci, ovládání lidí i vymývání mozků, tak je to číslo 200 000 lidí skutečně neuvěřitelné,“ řekl Řepa v Brně na demonstraci vyjadřující podporu běloruským protestům.

Agentury Reuters a DPA odhadují účast na sobotních  protivládních protestech v Minsku až na 200 000 účastníků, podle AFP se sešlo asi 100 000 lidí s bílo-červenými vlajkami. Protesty byly i v dalších městech. Bělorusko má asi 9,5 milionu obyvatel.

„To, že Bělorusové si dnes konečně mohou říct ‚nebudeme křivit hřbet‘, je něco neuvěřitelného i vzhledem k tomu, co zažívali,“ uvedl historik. Bělorusové podle Řepy vždy stáli na pomezí sfér vlivů, po většinu svých moderních dějin byli ovládaní silnějšími sousedy. Trvalé samostatnosti nedosáhli ani po první, ani po druhé světové válce.

V meziválečném období část nynějšího Běloruska náležela Polsku, část Sovětskému svazu. Největšími hrůzami však země podle Řepy prošla za druhé světové války. Osud českých Lidic nebo Ležáků, vypálených nacisty, potkal stovky běloruských vesnic. Zahynula čtvrtina obyvatelstva, uvedl historik. Prožité národní tragédie tak v minulosti ovlivňovaly odvahu Bělorusů říkat svůj názor a usnadnily Lukašenkovi uchopení moci v roce 1994 a následnou autoritářskou vládu.

„Je jasné, že to mentalitu národa poznamenalo,“ míní Řepa. O to mimořádnější jsou podle něj nynější poklidné protesty. Právě mírové protesty bez násilí jsou podle Řepy jedinou cestou, jak změnit situaci v zemi. „Postupně - ne radikalizací. I když po tom, co se stalo, je to těžké,“ uvedl Řepa.

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

Hlavní nádraží v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Už nebudu kandidovat, odejdu z politiky, říká exministr Adam Vojtěch

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jsem odolný, ale už toho bylo hodně, vysvětluje svůj odchod exministr. Babiš ho podle něj trochu čekal. V rozhovoru pro...