Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pohled zvenčí. Silácké gesto, hodnotí novináři Zemanův boj s médii

USA

  14:14
PRAHA - V inauguračním projevu si prezident Miloš Zeman vytyčil bojovat proti kmotrům, neonacistům a podstatné části novinářů. Později upřesnil, že nebude poskytovat bilanční rozhovory Lidovým novinám a Mladé frontě Dnes. Zahraniční novináři se v anketě nad jeho rozhodnutím pozastavují a označují je jako "nestandardní." S podobným kategorickým vystoupením prezidenta proti seriózním deníkům se nesetkali.

Miloš Zeman složil prezidentský slib a ujal se úřadu hlavy státu České republiky. foto: MAFRA - Michal Růžička

Erik Best (americký novinář působící v Česku)
Svým způsobem dělá Miloš Zeman LN a MF Dnes reklamu, stejným způsobem jako dělal reklamu Respektu, když proti němu vystoupil a chtěl jej zničit. Dá se říci, že tento trend nekomunikování s některými médii zavedl už Václav Klaus, jenž se vyhýbal rozhovorům v České televizi. Klaus svou antipatii ale takto otevřeně jako Zeman neprojevoval. Ačkoli odmítnutí rozhovorů největšímu serióznímu deníku v zemi není standardní, je to prezidentovo právo.
Shodou okolností v současnosti probíhá ve Spojených státech menší skandál, kdy si někteří novináři stěžují, že na ně tlačí Bílý dům. Když nepíší tak, jak si přeje, mluví o vyhrožování nebo odepření přístupu k různým akcím. Snaha "kočírovat" novináře není v USA nová věc, ale teď se to začalo trochu více ventilovat. V zásadě si ale myslím, že prezident má právo mluvit, s kým chce.  

Erik Best

Jaroslav Šonka (publicista spolupracující s německými médii)
Je to neseriózní, pokud má existovat otevřený přístup k informacím. MF Dnes je nejčtenější seriózní deník, nikdo by se neměl vyvazovat ze zodpovědnosti tomuto médiu poskytovat informace. Deník není nepřítel, ale platforma. Pokud někdo vyvozuje kvůli své osobní pozici a osobní roli u médií nějakou potřebu boje s médii, tak je chyba na jeho přijímači.
Existuje možnost, že někdo brzdí médium v konkrétním případě. Že by ale někdo takto otevřeně a neomaleným sdělením bojoval proti svobodě přístupu k informacím, to myslím se zatím moc neobjevilo. Napadá mě jeden příklad, kdy bývalý německý prezident Christian Wulff vystupoval proti některým médiím, protože mu šla po krku. Byly to ale polokorupční malinké záležitosti, kterým se v Česku smějeme.

ČTĚTE TAKÉ

Rob Cameron (zpravodaj BBC v České republice)
Podobný příklad ze zahraničí neznám. Pokud politik má špatnou zkušenost s bulvárními novinami, které hrubým způsobem porušují jeho soukromí, přichází v úvahu takováto reakce. Že se ale prezident odmítne bavit se dvěma takto profilovanými deníky, to je zvláštní. Můj osobní názor je, že Miloš Zeman během následujících pěti let poskytne rozhovor i těmto dvěma deníkům. Spatřoval bych v tom spíše silácké gesto. Prezident potřebuje média a i Miloš Zeman si toho časem všimne.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...