Ano – ne – ano – ne – ano – ne. S kamarádkou Petrou jsme dlouhé hodiny probíraly, zda to udělat, nebo neudělat. Vážily jsme pro a proti, počítaly sudou-lichou a skutek stále utek. Přitom byl zdánlivě jednoduchý – šlo o to zvednout telefon a zavolat coby milenka jeho manželce. Každá rozumná žena, která se ocitla v podobné situaci jako Petra, ví, že manželkám se volá většinou v závěru vztahu; že se jim volá ze vzteku, když ženatý milenec už přestává být zamilovaný a poslušný.
Aby se zkrátka i „ta jeho“ dozvěděla, s jakou bestií mužského pohlaví to vlastně tráví svůj život.
A aby vznikl nějaký pořádný skandál a tichá domácnost.
V případě právničky Sildy Wall Spitzerové do jejího osudu jako deus ex machina nezasáhla nějaká ta zhrzená chvilková známost jejího muže, bývalého guvernéra státu New York Eliota Spitzera, ale policie, která zkoumala podivné převody a výběry v hotovosti ze Spitzerova bankovního konta. Když vyšlo letos na jaře najevo, že potenciální demokratický kandidát na amerického prezidenta pro rok 2012 si kupoval luxusní prostitutky (dokonce osmkrát v posledních měsících), jeho hvězdně nastartovaná kariéra se zhroutila jako domeček ze zlatých karet, jimiž za ona potěšení platil. Navíc luxusní prostitutka Ashley Alexandra Dupre, která si prý původně chtěla na živobytí vydělávat ne svým tělem, ale zpěvem a která za dvě a půl hodiny s guvernérem inkasovala 4 300 dolarů, se vyznala ze svého zkaženého života v americkém tisku.
Eliotu Spitzerovi, jenž se navíc politicky profiloval jako bojovník proti organizované prostituci, nezbylo nic než v březnu rezignovat na svůj úřad. Na tiskovou konferenci ho následovala zjevně rozrušená manželka s černými kruhy pod očima a matka jeho tří dětí Silda Wall Spitzerová, která rozhodně nevypadala jako ona prostitutka, tedy „drobná, velmi pěkná brunetka, vysoká 1,62 m, 48 kg“, jak ji prezentovala její escort firma. Guvernérova manželka možná plakala nejen nad manželovým chováním, ale i ze strachu, co ji čeká od amerických médií.
Američtí komentátoři kladli Sildě Wall Spitzerové i sami sobě dokola jednu otázku: Zůstane s manželem, který podváděl ji i voliče, nebo od něj odejde? Jedna novinářka na paní Spitzerovou na té tiskovce rovnou vypálila: „Sildo, opustíte ho?“ Odpovědí jí bylo mlčení.
Jak upozorňuje komentátorka Karen Durbinová v článku pro americkou Elle, neexistuje jeden jediný vzorec chování, kterého by se podváděné manželky mohly držet. Má se zachovat jako Hillary Clintonová a manželovi odpustit? V americkém tisku se objevily rady a názory, co má paní Spitzerová dělat (obdobnou poněkud nevkusnou věc uveřejnily některé české noviny i v případě Pavly Topolánkové). Vrcholem byly komentáře, které obvinily Sildu Wall Spitzerovou, že si za nevěru manžela může vlastně sama. „Jsme zpátky v 50. letech, kdy byla žena odpovědná za špatné chování manžela?“ ptá se Karen Durbinová, „kdy mohla za jeho alkoholismus, násilí, podvádění či za to, že zničil manželství?“
Pokud manželpolitik lže třeba o zbraních hromadného ničení, pokud okrádá stát na daních či pokud páchá mnohé jiné a horší zločiny, než je ten, že si najme prostitutku, asi nikoho nenapadne volat na jeho ženu „Paní, opustíte ho?“. „Nakonec totiž vždy dojdeme k názoru, že jedinou věcí, za kterou stojí bojovat, jsou naše manželství, děti a naše ložnice,“ píše Francine Proseová v Elle.
Silda Wall Spitzerová zatím neoznámila, co hodlá učinit, zda půjde ve stopách Hillary Clintonové (pár podle listu Daily News navštěvuje manželskou terapii), nebo zda od manžela odejde (mají oddělené ložnice, což se vzhledem k tomu, že Eliot Spitzer preferoval sex bez prezervativu, dá pochopit). „Dívám se dopředu,“ řekla tisku Silda šalamounsky. Jedno je ale jisté – vzhledem k dlouhým ovacím, kterých se jí podle amerického tisku dostalo, když v květnu pořádala sponzorskou večeři pro svou nadaci, lidé stojí za ní. Je to tragická hrdinka a moderní mučednice. Žena proslavená nevěrou svého manžela.
O autorovi| Eva Hlinovská, redaktorka Pátku