Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Půda je nasycená. Vydatný déšť může způsobit další povodně

Česko

  12:08aktualizováno  14:27
PRAHA - Silné bouřky a vydatný déšť mohou už dnes podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) zasáhnout celou Českou republiku. Zvláště menší toky se mohou rozvodnit, na většině území Čech je nebezpečí povodní podle ústavu extrémní. Bouřky a silné deště budou zřejmě ustupovat až v úterý. Už před 14:00 se silné bouřky objevily v jižních Čechách a na severu Čech i s krupobitím. V nejbližší době zřejmě zasáhnou západní Čechy.

Deštníky s sebou, Česko zasáhnou silné lijáky. foto: Shutterstock

Pro většinu Čech platí v souvislostmi s bouřkami výstraha do pondělních 04:00, pro Jihočeský a Královéhradecký kraj do pondělních 15:00 a pro celou Moravu a Pardubický kraj až do úterních 06:00.

Čechy navíc zasáhnou vydatné deště. Výstraha před nimi platí od pondělních 02:00 a její konec stanovili meteorologové na 17:00 pro Prahu, Středočeský, Plzeňský a Královéhradecký kraj a na úterních 06:00 pro Jihočeský, Pardubický a Vysočinu.

ČTĚTE TAKÉ:

"Dnes odpoledne a večer očekáváme zpočátku místy a postupně na většině území přeháňky a bouřky, které mohou být ojediněle velmi intenzivní. Bouřky budou ustávat postupně od severozápadu v průběhu pondělka a v noci na úterý," oznámili pracovníci ČHMÚ.

"V noci na pondělí a v pondělí přes den čekáme zejména v Čechách déšť, místy i trvalý. Ustávat bude od severozápadu až během úterý," doplnili. Srážkové úhrny odhadují pro pondělí až na 30 milimetrů, ale v Čechách ojediněle až na 70 milimetrů.

Silné bouřky v Jihočeském kraji

Dnes před 14:00 se již podle meteorologů objevily silné bouřky v Jihočeském kraji v okresech Prachatice a Strakonice. Jen zvolna směrují bouře k severovýchodu. "Další silná bouřka v doprovodu krupobití se pohybuje na severní hranici Čech. Přešla přes Šluknovský výběžek a během nejbližší hodiny zasáhne Frýdlantský výběžek," oznámili pracovníci ČHMÚ. Souvislé pásmo silných bouřek se podle nich přibližuje z Německa a do 15:00 může zasáhnout západní Čechy.

Pro většinu Čech tak platí výstraha před extrémním nebezpečím povodní. Dále trvá v Jihočeském, Středočeském a Ústeckém kraji a od dnešních 18:00 bude vyhlášena i pro Prahu a Plzeňský kraj. Nízký stupeň nebezpečí povodní platí i pro sever Libereckého, Olomouckého a Moravskoslezského kraje.

Podle meteorologů se mohou v bouřkách zvednout hladiny především menších toků. "Půda v povodněmi zasažených oblastech je značně nasycena, takže vzestupy mohou být velmi rychlé. Při intenzívních bouřkách nelze vyloučit ani rozlití malých toků," varovali. Navíc další srážky mohou kvůli nasáklé půdě způsobit pády stromů či sesuvy půdy. Zvednout se ale mohou hladiny i v místech, kde se v posledních dnech ještě záplavy neobjevily.

"Největší vzestupy předpokládáme na tocích v povodí Berounky, Otavy, horní Vltavy a jejích přítocích. S velkou pravděpodobností budou opět překročeny druhý a třetí stupeň povodňové aktivity," oznámil ČHMÚ. Vzestupy se zřejmě objeví i na horách na severu Čech a Moravy a v povodí Lužické Nisy, Bělé a Opavy bude možná překročen první stupeň povodňové aktivity.

Na dolním toku Vltavy a na dolním Labi se podle meteorologů do pondělí zpomalí poklesy hladin. A v pondělí a úterý by dokonce hladiny mohly opět stoupat.

Dlouhodobá předpověď

Podle dlouhodobé předpovědi spadne s největší pravděpodobností v červnu a na začátku července více srážek, než činí dlouhodobý průměr 78 milimetrů pro toto období. V období od 10. června do 8. července spadne nadprůměrné množství srážek s 60procentní pravděpodobností. Největší pravděpodobnost nadprůměrných srážek stanovili pro týdny od 17. do 23. června a od 1. do 8. července.

"Dlouhodobý výhled počasí je ovšem předpovědí nejpravděpodobnějších trendů a nemůže postihnout možnost výskytu extrémů, zejména krátkodobého nebo lokálního charakteru," sdělili pracovníci ústavu. Doporučují proto lidem, i vzhledem k hrozbě dalších povodní, sledovat denně aktualizované krátkodobé předpovědi na webu ČHMÚ.

Teploty se budou podle ústavu v příštích čtyřech týdnech držet na úrovni dlouhodobého průměru pro toto období, který činí 17 stupňů Celsia. "Nejteplejší by měl být příští týden a nejchladnější poslední červnový," oznámili pracovníci ČHMÚ.

Autoři: ,